Çözüldü Sonucu Sıfır Olan Hücreleri Boş Göstermek

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
@Ömer BARAN Beyin verdiği cevaplardaki formülleri kullanarak aşağıdaki gibi Veri sayfasındaki sonuçları Liste sayfasına sıralama yaptırdım.
Ancak en alt satırlarda Veri sayfasında hücre değeri olmayanlar Liste sayfasında sıfır(0) olarak çıkıyor.
Liste sayfasında sıfır(0) çıkmasını engelleyip yine Veri sayfasındaki gibi boş hücre şeklinde görünmesi için formülde nasıl bir değişiklik yapmalıyım?

Liste!B4 teki DİZİ formülü şu şekilde

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(1 satır)

soru.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Siz dosyayı ayarlayınca zaten onlarda da öyle açılır.
Yine de bu çözümü istemiyorsanız, =EĞER(Formülünüz>0;Formülünüz;"") şeklinde her formüle şart ekleyebilirsiniz.

Durum pek öyle değil Sn. @Admin .
Formüller oldukça karmaşık dizi formülü, belirttiğiniz gibi sonuç alınabileceğini hiç sanmıyorum doğrusu.
Kim yazdıysa formülleri bilmem artık. ;)

.
Formülü @Ömer BARAN Bey yazdı bende buraya uyarladım. Üstteki @Admin Bey'in önerisini denemedim çünkü ben bunu formülle çözmek istiyorum bu benim sürekli kullandığım formülü biraz daha öğrenmem ve ilerletmem anlamına geliyor.

eğer ile ilgili öneriyi denemiştim ancak dizi formülü olduğundan olsa gerek bir sonuç vermedi

formülde -100 yazan kısımlar orjinalinde -20 idi tam olarak ne iş yaptığını anlamak için rakamı çok defa değiştirdim ama sonucu değiştirmediği için -100 olarak kaldı

@merakli
-- E4'teki formülü birinciyle değiştirin (dizi formülü) ve sağa ve aşağı (E4'ten S138'e kadar) kopyalayın,
-- T4'teki formülü de ikinciyle değiştirip V138'e kadar kopyalayın (normal formül) .

Kod:
(1 satır)

Kod:
(1 satır)

@merakli
-- E4'teki formülü birinciyle değiştirin (dizi formülü) ve sağa ve aşağı (E4'ten S138'e kadar) kopyalayın,
-- T4'teki formülü de ikinciyle değiştirip V138'e kadar kopyalayın (normal formül) .

Kod:
(1 satır)

Kod:
(1 satır)

Teşekkür ederim @Ömer BARAN bey yine nokta atışı oldu.

Selamlar,
Biliyorum TARZ meselesidir, ancak, şahsi fikrimi söylemek isterim...(Bu da benim Tarzım)
Her hücrede DİZİ formülü çalıştırmak yerine, mevcut DİZİ formülü sadece C kolonundaki Öğrenci numaraları (ki onlar Benzersizdir) için çalıştırın ve diğer kolonları da İNDİS ve KAÇINCI işlevleri ile elde edin... Böylece Excel'i fazla yormamış olacaksınız.
İncelemek isterseniz, Dosya ekte...

Ekli dosyalar

Sn. @52779 . Elbette TARZ meselesi.
Öğrenci numaraları için benzersizlik garantisi olacağı belliyse, çözümünüz gayet şık. (y)
Sadece 0 değerlerinin bazılarıyla ilgili yeni bir istek olabilir o da, veri kaynağındaki verinin 0 olması hali.

Sn. @merakli, veri kaynağındaki sıfırların da görünmesi istemiyorsa,
formüldeki .... İNDİS(....)="";"" ....... kısmı ..... İNDİS(....)=0;""; ..... şeklinde değiştirebilir.

Sn. merakli, veri kaynağındaki sıfırların da görünmesi istemiyorsa,
formüldeki .... İNDİS(....)="";"" ....... kısmı ..... İNDİS(....)=0;""; ..... şeklinde değiştirebilir.
Öncelikle Teşekkür ediyorum...
2 konuda fikirlerimi söylemek isterim...

1. konu :
0 değerlerinin de BOŞ olarak görünmesi....

İsim veya Sınıf gibi METİNler hariç olmak üzere, D - Y - NET gibi sayısal değerler için
Liste Sayfası E4 hücresindeki formül
=EĞER($C4="";"";EĞER(İNDİS(Veri!E$4:E$138;KAÇINCI($C4;Veri!$C$4:$C$138;0))="";"";İNDİS(Veri!E$4:E$138;KAÇINCI($C4;Veri!$C$4:$C$138;0))))
şeklindedir.
Eğer 0 değerlerinin gösterilmesi istenmezse direkt olarak
=EĞERHATA(1/(1/İNDİS(Veri!E$4:E$138;KAÇINCI($C4;Veri!$C$4:$C$138;0)));"")
şeklinde de kullanılabilir....

2. konu :
Çok defa yaşadığım / karşılaştığımdan dolayı belirtmekte yarar görüyorum.

** Bir öğrencinin Test sonuçlarına göre Sıralamada kaçıncı olduğu sorulmaktadır (ya da kaçıncı olduğu aranmaktadır) genellikle....
(Daha da özelleştirirsek, Öğrenci başarı durumu için, hem Sınıf içi Sıralaması ve hem de Okul içi Sıralaması istenmektedir genelde)
- - - Alfabetik sıralı olan Veri Sayfasında herhangi bir Sıralama olmadığından dolayı, Sıralanmış listede de öğrencinin aranması ve bulunması oldukça zorlaşmakta....
Bu nedenle, ben bu tip sonuç dosyaları hazırladığımda
**** Ya, Veri Sayfasına İKİ Kolon olmak üzere, Sınıf Sıralaması ve Okul Sıralaması kolonları eklerdim. Listelemek gerektiğinde de bu İKİ Kolona göre listeleme yapardım.
**** Ya da, Sorgulama sayfası ekler, Öğrenci Seçimini Açılır Liste vasıtasıyla yapar, sonuçları formüllerle getirmeye çalışırdım....

Bundan hareketle, fikir vermesi açısından, basitçe bir sorgulama sayfası eklediğim dosya ektedir...

Ekli dosyalar

Selamlar,
Biliyorum TARZ meselesidir, ancak, şahsi fikrimi söylemek isterim...(Bu da benim Tarzım)
Her hücrede DİZİ formülü çalıştırmak yerine, mevcut DİZİ formülü sadece C kolonundaki Öğrenci numaraları (ki onlar Benzersizdir) için çalıştırın ve diğer kolonları da İNDİS ve KAÇINCI işlevleri ile elde edin... Böylece Excel'i fazla yormamış olacaksınız.
İncelemek isterseniz, Dosya ekte...
Teşekkür ederim Sayın @52779 Bey.

Elbette tarz önemli ama performansın önüne geçmemeli diye düşünüyorum.
Elbette öğrenme aşamasında olduğumuz için yap boz yapa yapa bir proje üzerinde ilerliyoruz.
Üstteki önerilerinizi de detaylıca inceleyip değerlendiriyorum.

Öğrenci numaraları benzersizdir.

İndis yerine Kaydır ve Kaçıncı da kullanılarak yapılabilir sanırım

Sn. @52779 . Elbette TARZ meselesi.
Öğrenci numaraları için benzersizlik garantisi olacağı belliyse, çözümünüz gayet şık. (y)
Sadece 0 değerlerinin bazılarıyla ilgili yeni bir istek olabilir o da, veri kaynağındaki verinin 0 olması hali.

Sn. @merakli, veri kaynağındaki sıfırların da görünmesi istemiyorsa,

@Ömer BARAN Bey konu başlığı ile direk alakalı değil ama şöyle bir sorun yaşıyorum.
Bununla ilgili bir başlık açacağım ama nasıl ifade edeceğime karar veremedim.

Veri sayfasından tüm okulun yani 5, 6, 7, 8. sınıf öğrenci isimleri var.
Liste sayfasında seçilen sınıf mesala 5. sınıfların isimlerini çekiyorum.
for next döngüsü ile çektiğimde sanki dosya biraz kasıyor ancak ado ile 6 tane excel dosyasından istatistikleri çektiğim bir diğer dosyada anında veriler geliyor ve kasma yaşamıyorum.
Ayrı excel dosyalarından ado ile dosya alabiliyorum ancak aynı excel dosyanın farklı sayfalarından henüz veri almayı başaramadım.
Sizce ADO ile veri çekmek ile döngü içinde veri çekme arasında hız olarak bir farklılık olur mu? Siz gördüğüm kadarıyla ado kullanmıyorsunuz sanki...

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
20