Excel'de çalışma kitaplarını, sayfalarını koruyabileceğiniz gibi, yazmış olduğunuz bir makronun görüntülenmesini (ve yürütülmesini) istemiyorsanız buun içinde şifre oluşturabilirsiniz.

Çalışma sayfanıza bir komut düğmesi (CommandButton) yerleştirin ve aşağıdaki kod satırlarını ekleyin:

1. İlk olarak, korumak istediğiniz basit bir makro oluşturun.


Range("A1").Value = "Gizli Kod Örneği"

2.Daha sonra, Tools, VBAProject Properties'i tıklayın.

mp1.webp


3. Protection sekmesinde, "Look project for viewing"i işaretleyin ve ikikutucuğa da aynı şifreleri girin.

mp2.webp


4. Ok'a tıklayın.

5. Excel dosyasını kaydedin, kapatın ve yeniden açın. Kodu görüntülemeye çalışın.

Aşağıdaki iletişim kutusu görünecektir:

mp3.webp


Yazdığınızkodu, sayfaya eklediğiniz komut düğmesine (CommandButton) tıklayarak çalıştırabilirsiniz, ancak artık kodu görüntüleyemez veya düzenleyemezsiniz (şifreyi bilmediğiniz sürece). Burada %100 bir güvenlikten söz etmek yine de zordur. Şifre kırıcı yazılımlar her programda olduğu gibi Excel'de de vardır. Şifrenizin kırılmasını engellemeyi zorlaştırmak istiyorsanız, şifre zorluğunu üst düzey tutmalısınız.

6. Eğer parolayı bilmeyenlerin makroyu çalıştırmasını engellemek istiyorsanız, aşağıdaki kod satırlarını ekleyerek bunun önüne geçebilirsiniz.


Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(11 satır)

Sayfaya eklediğiniz komut düğmesine tıkladığınızda, sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

mp4.webp


Açıklama: Makronun şifresini girmek için burada InputBox yöntemini kullandık. Eğer İptal'i tıklanırsa, bu yöntem False değerini döndürür ve hiçbir şey olmaz (InputBox kaybolur). Eğer kullanıcı şifreyi biliyorsa, kodları görmeseniz bile kodlar çalışır. Eğer girilen şifre yanlışsa, bir MsgBox görüntülenir ve size yanlış şifre yazdığınızı belirtir.
 
Üst