#TAŞMA! Hatası Nasıl Düzeltilir


#TAŞMA! Hatası Nasıl Düzeltilir isimli makalemizde, bu hatanın çözümüne dair detayları adım adım anlatarak, bu hatanın nasıl düzeltileceği öğretilmektedir.

Taşma Aralığı ve #TAŞMA! Hatası Hakkında​

#TAŞMA! Hatası Nasıl Düzeltilir


Excel Dinamik Dizi Formülleri, birden çok değer döndürür ve bu değerleri doğrudan çalışma sayfasına "taşma" yaparlar. Değerleri içine alan dikdörtgene "taşma aralığı" denir. Veri değiştiğinde, taşma aralığı gerektiği gibi genişler veya daralır. Yeni değerler eklendiğini veya mevcut değerlerin kaybolduğunu görebilirsiniz.

Bir taşma aralığı çalışma sayfasındaki bir şey tarafından engellendiğinde #TAŞMA! hatası oluşur.

Örneğin, taşmayı bekleyen bir formül girdiniz, ancak çalışma sayfasındaki mevcut verilerin bir kısmı buna engel olabilir. Bunun çözümü, engelleyici verilerin taşma aralığını temizlemektir.

Kafa karışıklıklığına sebep olabilecek bu hatanın nasıl ortaya çıkabileceğini ve çözmek için yapabileceklerinizi öğrenmek için makaleyi okumaya devam edin.

Taşma Davranışı​

Taşma davranışının otomatik ve doğal olduğunu anlamak önemlidir. Dinamik Excel'de (şu anda yalnızca Office 365 Excel) herhangi bir formül, işlevsiz basit bir formül bile, sonuçları taşırabilir. Bir formülün birden çok sonuç döndürmesini engellemenin yolları olsa da, taşması genel bir ayarla devre dışı bırakılamaz.

Benzer şekilde, Excel'de #TAŞMA! hatalarını devre dışı bırakma seçeneği yoktur. #TAŞMA! hatasını düzeltmek için sorunun kök nedenini araştırmanız ve çözmeniz gerekir.

Çözüm 1 - Taşma Aralığını Temizleyin​

Bu çözüm için en basit durumdur. Formül birden çok değer dökmesi gerektiği yerde, #TAŞMA! hatası verirse, yolunda gitmeyen birşeyler var demektir. Hatayı gidermek için, sınırlarını görebilmek için taşma aralığındaki herhangi bir hücreyi seçin. Ardından, engellemeye sebeb olan verileri başka bir konuma taşıyın veya verileri tamamen silin. Taşma aralığındaki hücrelerin boş olması gerektiğine dikkat edin, bu nedenle boşluk gibi görünmez karakterler içeren hücrelere dikkat edin.

Aşağıdaki ekranda, "X" değeri taşma aralığını engelliyor:

#TAŞMA! Hatası Nasıl Düzeltilir


"X" silindiğinde, BENZERSİZ fonksiyonu sonuçları normal olarak aşağıya doğru taşıracaktır:

Çözüm 2 - @ Karakteri Ekleyin​

Dinamik Dizilerden önce Excel, birden çok sonuç döndürme potansiyeli olan bazı formüllerin yalnızca tek bir sonuç döndürmesini sağlamak için sessizce "İçerik Kesişimi" adı verilen bir davranış uygulardı. Dinamik olmayan Excel dizisinde, bu formüller hatasız normal görünümlü bir sonuç döndürürler. Ancak, bazı durumlarda Dinamik Excel'de girilen formül aynı #TAŞMA! hatasını oluşturabilir. Örneğin, aşağıdaki ekranda, D3 hücresi bu formülü içerir:
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
#TAŞMA! Hatası Nasıl Düzeltilir


Bu formül, örneğin Excel 2016 versiyonunda ya bir hata vermez, çünkü içerik kesişimi formülün birden çok sonuç döndürmesini engeller. Bununla birlikte, Dinamik Excel'de, formül, D3:D8'den kopyalandığı için, taşan birden çok sonucu otomatik olarak çalışma sayfasına döndürür ve bunlar birbirine çarpar.

İçerik kesişimi etkinleştirmek için @ karakterini aşağıdaki gibi kullanalım:
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Bu değişiklikle, her formül yine tek bir sonuç döndürür ve #TAŞMA! hatası kaybolur.

1663454331927.webp

Not: Bu durum Excel 365 kullanıcılarının, Excel'in eski sürümlerinde oluşturulan formülleri açtıklarında, formül içinde aniden "@" karakterini gördüklerinin de açıklamasıdır. Bu, uyumluluğu korumak için yapılmıştır. Excel'in eski sürümlerindeki formüller birden çok hücreye taşamadığından, formül Dinamik Excel'de açıldığında aynı davranışı sağlamak için @ karakterini ekler.

Çözüm 3 - Geleneksel Dinamik Dizi Formülü​

Üstteki resimde gösterilen #TAŞMA! hatasını düzeltmenin başka (daha iyi) bir yoluda, D5 hücresine şu şekilde bir geleneksel bir dinamik dizi formülü kullanmaktır:
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Dinamik Excel'de, bu tek formül aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi sonuçları D3: D8 aralığına taşıracaktır:

1663454422939.webp


Üstteki ekran görüntüsünden görüleceği üzere, Mutlak başvuru kullanmaya gerek olmadığını anlayabilirsiniz.
 
Oldukça sade ve anlaşılır bir şekilde hatanın nedeni ve çözümü açıklanmış.
Ellerinize sağlık.
 
Geri
Üst