Ctrl + Shift + Enter

Bu yazımızda Excel formüllerinde karşınıza çılan köşeli parantez işaretlerinin oluşmasını sağlayan Excelde Ctrl + Shift + Enter Kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

"CSE" kısaltması "Ctrl + Shift + Enter" anlamına gelir.
Excel'deki bir CSE formülü, Ctrl + Shift + Enter ile girilmesi gereken bir dizi formülüdür. CSE'ye bir formül girildiğinde, Excel, formülü otomatik olarak küme parantezleri {} içine alır.

Üst resimdeki örnekte, F5 hücresindeki formül:

{=TOPLA(C5:C11*D5:D11)}

Bu dizi formülü, tek bir hücrede "toplam maliyet" rakamını verir. Bunu hem adetleri hem de birim fiyatlarını tek bir formül içinde kullanarak gerçekleştirir. Formülün başındaki ve sonundaki kıvrımlı parantezler, formülün CSE ile oluşturulduğunu gösterir. Eğer formülü CSE yapmadan kullanırsak, sonucu yanlış verecektir.

Aynı sonuca CSE kullanmadan TOPLA.ÇARPIM formülü ile ulaşabilirsiniz.

Excel Fonksiyonlarına dair yazımızda referans olması amacıyla eklemiş olduğumuz Excelde Ctrl + Shift + Enter Kullanımı isimli yazımızın, sizlerin de konuyla ilgili bilgilenmenizi sağladığını umarız.

Ctrl + Shift + Enter” kullanılarak yapılmış özel Excel örneklerimizin yer aldığı, Excel Dosyaları isimli sitemizdeki örnek dosyalar için, buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ctrl + Shift + Enter Özelliğinin Kullanıldığı İçerikler

Karışık Verileri Ada Göre Sıralama (dosya)

En Çok Tekrar Eden Sayıları ve Adetlerini Bulma (dosya)

Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Excel'de bir liste oluşturduğumuz zaman, verilerin bulunduğu en sağdaki hücreye gitmenin en kolay yolu; Ctrl + › (Sağ Ok) tuşudur.

Fareyi kullanarak en sağdaki hücreye gitmek için, listenizde herhangi bir hücre seçin.

Seçmiş olduğunuz hücrenin sağ sınır çizgisine çift tıklayın.

Bu şekilde, listenin en sağına hızlı bir şekilde gitmiş olursunuz.

Tekrar en sola dönmek isterseniz, Ctrl + ‹ (Sol Ok) tuşlarına basmanız, aynı işlemi fare ile yapmak isterseniz ise, seçili hücrenin sol sınır çizgisine çift tıklamanız yeterli olacaktır.

ipucu18
Yükleniyor...