Ctrl + Shift + Enter


İnceleme Beğeni Favori Değerlendirme Ortalama Puan Yıldız Sayısı
340 1 0 1 5
Reklam Alanı
Türkiye'nin en popüler Excel Portalındaki içeriklerin en başında reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
Bu yazımızda Excel formüllerinde karşınıza çılan köşeli parantez işaretlerinin oluşmasını sağlayan Excelde Ctrl + Shift + Enter Kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

"CSE" kısaltması "Ctrl + Shift + Enter" anlamına gelir.
Excel'deki bir CSE formülü, Ctrl + Shift + Enter ile girilmesi gereken bir dizi formülüdür. CSE'ye bir formül girildiğinde, Excel, formülü otomatik olarak küme parantezleri {} içine alır.

Üst resimdeki örnekte, F5 hücresindeki formül:

{=TOPLA(C5:C11*D5:D11)}

Bu dizi formülü, tek bir hücrede "toplam maliyet" rakamını verir. Bunu hem adetleri hem de birim fiyatlarını tek bir formül içinde kullanarak gerçekleştirir. Formülün başındaki ve sonundaki kıvrımlı parantezler, formülün CSE ile oluşturulduğunu gösterir. Eğer formülü CSE yapmadan kullanırsak, sonucu yanlış verecektir.

Aynı sonuca CSE kullanmadan TOPLA.ÇARPIM formülü ile ulaşabilirsiniz.

Excel Fonksiyonlarına dair yazımızda referans olması amacıyla eklemiş olduğumuz Excelde Ctrl + Shift + Enter Kullanımı isimli yazımızın, sizlerin de konuyla ilgili bilgilenmenizi sağladığını umarız.

Ctrl + Shift + Enter” kullanılarak yapılmış özel Excel örneklerimizin yer aldığı, Excel Dosyaları isimli sitemizdeki örnek dosyalar için, buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Daha önce yorum yapılmamış!

Tarihleri çoğaltmanın farklı farklı yöntemleri bulunmaktadır. Herhangi bir hücreye tarih girdikten sonra, tarih değerinin üzerine tıklayıp, sağ alt köşesinden aşağı doğru çektiğinizde, tarihin arttığını görürsünüz. Burada tarih 1 gün artacak şekilde çoğaltılmaktadır.

Eğer tarihin artmasınız istemez, aynısını çoğaltmak isterseniz, bu sefer Ctrl tuşuna basılı tutarak yine hücrenin sağ alt köşesinden aşağı doğru çekebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınızda, tarihin aynısının aşağı doldurulduğunu göreceksiniz.

Eğer tarihi varsayılan olarak 1 gün çoğaltmak değilde, ay, iş günü, yıl gibi farklı şekillerde çoğaltmak isterseniz, sağ alt köşesinden farenin sağ tuşuna basılı tutarak sürüklemek ve karşınıza çıkacak Doldurma Seçenekleri penceresinden seçeceğiniz seçenek ile istediğiniz işlemi kolayca seçebilirsiniz.

ipucu20
Bu Özellik Kullanılarak Hazırlanmış İçerikler
İçerik Adı Ekleyen Tarih Tür
En Çok Tekrar Eden Sayıları ve Adetlerini Bulma admin 27 Haziran 2020 dosya
Yükleniyor...