Çözüldü İşlemin Sonucunu Belirtilen Hücreye Yansıtma

mcexrem

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

KASA DEFTERİ olarak kullandığım sayfada her yazdığım veriden sonra kalan bakiyeyi F sütununa yazmasını (el ile yazdığım veriler), tarihi de G sütununa atmasını istiyorum.
Resimde de nasıl olması gerektiğini belirttim.
Yardımlarınız için teşekkür eder saygılar sunarım.

Ekli dosyalar

Aşağıdaki işlemleri, verdiğim sırayla yaparsınız.

-- KASA sayfasının kod bölümünde mevcut Worksheet_Change kod blokunun tümüyle silin.
-- F4:F .sonsatır alanını seçip fareyle sürükleyerek, kendi satırında G sütununa taşıyın,
-- Geçici olarak H sütununu kullanılabilir gibi. H4 hücresine =D4 formülünü,
H5 hücresine de =H4+D5-E5 formülünü uygulayın ve aşağı doğru B sütunundaki son dolu satıra kadar bu formülü kopyalayın.
-- F sütununu SAYI olarak biçimlendirin (virgülden sonra 2 basamak ve BİNLİK AYRACI işaretli).
-- Formül uyguladığınız H4:H sonsatır alanını kopyalayıp, F4:F son satır alanına DEĞER olarak yapıştırın.
-- KASA sayfasının kod bölümüne aşağıdaki kodu yapıştırın.
-- Dikkat: FORMÜLLER menüsündeki AD TANIMLAMA kısmındaki formülleri elden geçirmeniz gerekecektir.

Bundan böyle B:E sütunlarına veri girişi yaptığınızda istediğiniz işlem gerçekleşecektir.

VBA:
You must log in to view content
(10 satır)

AD TANIMLAMA kısmındaki formülleri aşağıdaki gibi düzenleyin (Kson sayfada işlem yaptığınızda kendisini güncelleyecek zaten)
-- Falan silinecek, yerine Galan eklenecek,
-- Bundan dolayı diğer AD TANIMLAMA formüllerinin aşağıdaki gibi güncellenmesi gerekir.
-- Bu işlemden sonra F3 hücresini fareyle sürükleyerek G3'te olmasını sağlarsanız güzel durur.
-- G sütununu TARİH olarak biçimlendirmeniz gerektiğini söylemeye gerek yoktur herhalde.

Ekli dosyayı görüntüle Örnek Tablo.xlsx

.

Moderatörün son düzenlenenleri:

-- KASA sayfasının kod bölümünde mevcut Worksheet_Change kod blokunun tümüyle silin.
-- F4:F .sonsatır alanını seçip fareyle sürükleyerek, kendi satırında G sütununa taşıyın,
H5 hücresine de =H4+D5-E5 formülünü uygulayın ve aşağı doğru B sütunundaki son dolu satıra kadar bu formülü kopyalayın.
-- F sütununu SAYI olarak biçimlendirin (virgülden sonra 2 basamak ve BİNLİK AYRACI işaretli).
-- Formül uyguladığınız H4:H sonsatır alanını kopyalayıp, F4:F son satır alanına DEĞER olarak yapıştırın.
-- Dikkat: FORMÜLLER menüsündeki AD TANIMLAMA kısmındaki formülleri elden geçirmeniz gerekecektir.

Bundan böyle B:E sütunlarına veri girişi yaptığınızda istediğiniz işlem gerçekleşecektir.

VBA:
(10 satır)
Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Uygulamaları tekrardan yaptım ama yazdırılacak veriyo yok uyarısı verdi yani süzüp yazarken G sütununu görmedi.
Bir de F sütunundaki hesaplamayı yaparken 4.155,00 olması gerekirken -970,00 veriyor.

Ekli dosyalar

VBA:
(10 satır)
F sütunundaki verileri verdi ama önceki günün devrini hesaba eklemedi, haliyle sonuç 970,00 TL eksik çıktı. F6738 hücresindeki veri 4.155,00 olması gerekirken 3.185,00 olarak veriyor.
Bir de Yazdır dediğimde yazdıracak veriyi bulamadı ben de Suzyaz makrosundaki tüm F ibarelerini G olarak değiştirdim ancak yine yazmadı.

Yardımcı olabilir misiniz.

Ekli dosyalar

Böyle durumlar için RAPORLA linkini neden kullanıyorsunuz. Onun amacı bu değil.

Önceki cevabımda belirttiğim AD TANIMLAMA değişikliklerini yapmamışsınız.

-- GELİŞTİRİCİ >> TASARIM MODU düğmesini kullanarak makroları geçici süreyle devre dışı bırakın,
-- Formül uygulamasını yaparken, muhtemelen sayfanın filtre uygulanmış haline uygulamışsınız.
Bu nedenle de 66'ncı satırdan 6732'nci satıra kadarki bölümde sonuçlar yok.
Varsa filtrelerin tümünü temizleyip F66 hücresine =F65+D66-E66 formülünü uygulayın ve en son satıra kadar (6738) kopyalayın.
Formül hesaplama yöntemi OTOKATİK ise formüller sonuç verecektir.
-- Ardından F66:F6738 aralağını kopyalayıp, kendi yerine DEĞER olarak yapıştırın.
-- SuzYaz makro kodunun ilgili kısmını aşağıdaki gibi değiştirin.
(G sütunu yazdırılacaksa kırmızı renklendirdiğim F harfini G yapın)

VBA:
(15 satır)

Böyle durumlar için RAPORLA linkini neden kullanıyorsunuz. Onun amacı bu değil.

Önceki cevabımda belirttiğim AD TANIMLAMA değişikliklerini yapmamışsınız.

-- GELİŞTİRİCİ >> TASARIM MODU düğmesini kullanarak makroları geçici süreyle devre dışı bırakın,
-- Formül uygulamasını yaparken, muhtemelen sayfanın filtre uygulanmış haline uygulamışsınız.
Bu nedenle de 66'ncı satırdan 6732'nci satıra kadarki bölümde sonuçlar yok.
Varsa filtrelerin tümünü temizleyip F66 hücresine =F65+D66-E66 formülünü uygulayın ve en son satıra kadar (6738) kopyalayın.
Formül hesaplama yöntemi OTOKATİK ise formüller sonuç verecektir.
-- Ardından F66:F6738 aralağını kopyalayıp, kendi yerine DEĞER olarak yapıştırın.
-- SuzYaz makro kodunun ilgili kısmını aşağıdaki gibi değiştirin.
(G sütunu yazdırılacaksa kırmızı renklendirdiğim F harfini G yapın)

VBA:
(15 satır)
AD TANIMLAMA işlemini fonksiyonları hallettikten sonra halledeceğim.

F3 hücresini G3 hücresine taşımadan çıktı vermiyor. Çıktı verirken DEVİR kısmını çok yüksek verdi ve En üst satırdaki toplamları vermedi.

Ekli dosyalar

Yazdırırken G sütunu da lazımsa, SuzYaz makro kodunda, kırmızı F harfini G olarak düzeltirsiniz.
ActiveSheet.PageSetup.PrintArea = "$B$1:$F$" & Kson

Belge ekte, ben bir sorun görmüyorum (tüm makroları kontrol etmiş değilim doğal olarak).
Son kasa mevcudu 4.155,00 // Dünden devir (27.09'un bakiyesi) 970,00
bugünün girişleri 19.775,00 // bugünün çıkışları 16.590,00 // bugün giriş ( 19.775 ) - bugün çıkış ( 16.590 ) =3.185,00
Dünden devir + bugün giriş çıkış farkı ( 970 + 3.185 ) = 4.155,00

Ekli dosyalar

Yazdırırken G sütunu da lazımsa, SuzYaz makro kodunda, kırmızı F harfini G olarak düzeltirsiniz.
ActiveSheet.PageSetup.PrintArea = "$B$1:$F$" & Kson

Belge ekte, ben bir sorun görmüyorum (tüm makroları kontrol etmiş değilim doğal olarak).
Son kasa mevcudu 4.155,00 // Dünden devir (27.09'un bakiyesi) 970,00
bugünün girişleri 19.775,00 // bugünün çıkışları 16.590,00 // bugün giriş ( 19.775 ) - bugün çıkış ( 16.590 ) =3.185,00
Dünden devir + bugün giriş çıkış farkı ( 970 + 3.185 ) = 4.155,00
çok pardon bir yanlış anlaşılma var galiba? Dosyamın ilk halinde deviri de F1 hücresine ekliyordu ki F1'deki veri 4.155,00 olması gerekli.
Bir de konu açımındaki resimde de belirttiğim gibi son işlem yaptığım satırın sonu ile gün sonu tutarının aynı olması gerekiyor yani F6743 hücresinin de 4.155,00 olması gerekiyor.

Ad Tanımlama işlemini bir türlü yapamadım. Dosyanın güncel halini ekledim. Yardımcı olabilir misiniz.

Saygılar...

Ekli dosyalar

Sorun Bugün tarihini F3'e yazmanızla ilgili, F3 hücresini fareyle tutup sürükleyerek G3 hücresine alın.
G sütunu yazdırılmayıp F3'te bugün tarihinin görünmesi gerekiyorsa = G3 formülü yazarsınız.
Kontrol için oluşturduğum G1 hücresindeki formülü,
=DOLAYLI("F"&KAÇINCI("ZZZ";$B:$B;1))=F1 olarak değiştirirseniz yine kontrol sağlanmış olur.

Sorun Bugün tarihini F3'e yazmanızla ilgili, F3 hücresini fareyle tutup sürükleyerek G3 hücresine alın.
G sütunu yazdırılmayıp F3'te bugün tarihinin görünmesi gerekiyorsa = G3 formülü yazarsınız.
Kontrol için oluşturduğum G1 hücresindeki formülü,
=DOLAYLI("F"&KAÇINCI("ZZZ";$B:$B;1))=F1 olarak değiştirirseniz yine kontrol sağlanmış olur.
Her şey için teşekkür ederim.

G3 hücresindeki tarihi (=) vasıtasıyla F3 hücresine yansıttım. Bu şekilde sonucu ve çıktıyı doğru veriyor. İlerleyen tarihlerde = ile yaptığım işlem bir sıkıntı olur mu acaba?

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
11