• DOSYALAR modülümüzdeki VIP Dosyalar'ı indirmek için,
  FORUM'da konu açabilmek için,
  FORUM'da açılan konulardaki dosyaları indirmek için,
  FORUM'da herhangi bir konuya dosya yüklemek için üyelik hesabınızı VIP Üyelik seviyesine yükseltmeniz gerekir. "Normal Kullanıcı" seviyesindeki üyeler, Ücretsiz Dosyalar kategorisinden dosya indirmek haricinde, farklı bir alandan dosya indiremez, Forum alanında soru soramazlar.
Makroları Etkinleştirmek


Bu makale'de Excel makroları ile çalışmak için gerekli olan Makroları Etkinleştirme nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Makro, yinelenen görevi otomatikleştirmek için kullanabildiğiniz ve görevi gerçekleştirmeniz gerektiğinde çalıştırılan bir dizi komuttur. Makro oluşturma hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Makro oluşturma linkine bakmanız faydalı olacaktır.

İleti Çubuğu görüntülendiğinde makroları etkinleştirme​

Makroların bulunduğu dosyayı açtığınızda kalkan simgesiyle birlikte sarı ileti çubuğu ve İçeriği Etkinleştir düğmesi görüntülenir. Makroyu veya makroları güvenli bir konumdan alındığını biliyorsanız şu yönergeleri uygulayın:
 • İleti Çubuğu’nda İçeriği Etkinleştir’e tıklayın. Dosya açılır ve artık güvenilir belge olur.
Dosyada makro bulunduğunda, İleti Çubuğunun bir örneği aşağıdaki resimdeki gibidir.

b1d11c4a-5ed8-44ad-8693-e6da087b8cb4.jpg

Makroları yalnızca geçerli oturum için etkinleştirme​

Dosya açık olduğu sürece makroları etkinleştirmek için aşağıdaki yönergeleri uygulayın. Dosyayı kapatıp yeniden açtığınızda uyarı yeniden görüntülenir.
 1. Dosya sekmesine tıklayın.
 2. Güvenlik Uyarısı alanında, İçeriği Etkinleştir'e tıklayın.
 3. Gelişmiş Seçenekler'i seçin.
 4. Microsoft Office Güvenlik Seçenekleri iletişim kutusunda, her makro için Bu oturum için içeriği etkinleştir seçeneğine tıklayın.
 5. Tamam 'a tıklayın.
 
Geri
Üst