Çözüldü İsmin başharfine göre sıra numarası vermesi

teyadih

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar. Örnek dosyada belirtiğim şekilde birisi ismin baş harflerine göre birisi ise 2 tarih arasındaki ismin baş harflerine göre A dan Z ye sıra numarası verecek 2 formüle ihtiyacım var. Yardım eder misiniz?

Ekli dosyalar

Merhaba sayın Baran. Böyle kullanışlı formül olunca diğer belgelerde de kullanma isteği doğdu. Örnek belgede açıkladığım şekilde 2 farkı sayfadaki kişileri isimlere göre A dan Z ye üçüncü bir sayfaya aldırabilir miyiz?

https://s5.***/server/dp92jr/staj__2_sayfadan_2.xlsx.html

İki sayfadaki verileri tek sayfada alfabetik sıralamak istiyorsunuz sanırım.
Her iki sayfanın M sütununu yardımcı alan olarak kullanarak sonuç alınabilir.
Aşağıdaki birinci formülü (formül aynı) ilk ve ikinci sayfada M2 hücresine ayrı ayrı uygulayın ve liste boyunca kopyalayın.

Sonra da aşağıdaki ikinci formülü SONUÇ sayfası B2 hücresine uygulayıp sağa ve boş sonuç alıncaya kadar aşağı doğru kopyalayıp, tarih sütununu biçimlendirmeniz yeterli olacaktır.

M sütununa uygulanan formül sonuçlarına bakarsanız; 12 ve 13 değeri ilk sayfada oluşurken 14 değeri ikinci sayfada ve 15 değeri tekrar birinci sayfada oluşur. Bu sıra numaraları da İNDİS işlevinde işe yarayarak istenilen sonucun alınmasını sağlayacaktır.

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(2 satır)

Her iki formülün en sonundaki +1 yerine +EĞERSAY($B$2:B2;B2) yazarak deneyiniz.
NOT: Önceki cevaptaki formül buna göre güncellendi.

Merhaba sayın Baran mükerrer sıra numaraları için dediğiniz şekilde yaptığımda sorun çözülmüştü herhangi bir sıkıntı yoktu. Örnek belgede de görüldüğü üzere sorgulama tarihlerini değiştirdiğimde yine aynı şekilde mükerrer sıra numarası verdi. Baktım ama çözemedim. Size zahmet bakabilir misiniz? Nerede hata yapıyorum acaba

Dosyalar birbirine girdi galiba.
Formüller uygulanmış yanlış sonuçlar alınmış haliyle çok verinin olmadığı (gözle de kontrol yapabilmek akımından)
yeni bir örnek belge eklerseniz kontrol edip gerekiyorsa formülü/formülleri güncelleriz.

.

Giriş Sayfası, O2 hücresindeki formülü aşağıdakiyle değiştirip liste boyunca kopyalayın.
O sütunundaki bu formül sonuçlarından hareketle, B sütunu üzerinden,
=KAYDIR('Giriş Sayfası'!$B$1;KAÇINCI(SATIR(A1);'Giriş Sayfası'!$O$2:$O$3000;0) ; )
gibi formülle isim listesini elde edebilirsiniz.

Kod:
(1 satır)

Dosyanızdaki; B:O, O:O gibi tüm sütunu/satırları içine alan, kontrol eden formüller belgeyi çalışılmaz hale getiriyor.
Önce bunu belirteyim dedim.

Yaptığım kontrollerde bir sorun görmedim. Siz de kontrol edersiniz.
Belgenizdeki son veri satırını belirleyebilecek formül =MAK(A:A)+1 formülü.
O halde P1 hücresindeki formülü (metin kısmını yok ederek) bu şekilde değiştirin.
Asıl sıra no tespit eden O sütunu formülünde de B2:B5000 gibi alan yazmak yerine
(AD TANIMLAMA da kullanmak istemediğiniz için) DOLAYLI işlevinden yararlanarak DOLAYLI("B2:B"&$P$1) şeklinde
alan daraltması yapılabilir demektir.
Diğer formüllerinizde de benzer yöntemi kullanmanızı öneriyorum. Belge hakikatn çok yavaş çünkü.

-- Giriş Sayfası O2 hücresine birinci formülü (asıl istediğiniz formül) uygulayın ve aşağı doğru kopyalayın.
-- Bitiş Sayfası B3 hücresine 2'nci, C3 hücresine 3'üncü, D3 hücresine 4'üncü, E3 hücresine 5'inci formülü uygulayarak aşağı kopyalayın.

Kod:
(5 satır)

Merhaba sayın Baran exceli kapsamlı bilmediğimden kaş yaparken göz çıkarıp exceli yoruyorum sanırım. Öncesinde formülleri MAK(A:A) bu şekilde sütun seçerek yapıyordum ancak bu şekilde yaptığımda tüm sütunu arayacağından yoracağı söylendiği için bende MAK(A2:A9983) bu şekilde kullanmaya başladım son zamanlarda.

Evet bende farkındayım çok fazla formül olduğu için yavaşlatıyor, Genellikle düşeara ve indis formülleri kullanıyorum daha hızlı çalışacaksa DOLAYLI("B2:B"&$P$1) formülü üzerinde yoğunlaşayım sizin de yardımınız ile.

P1 deki formülü değiştirip formülü asıl belgemdeki O sütununa uyguladığım da #YOK hatası sayın Baran. Örnek belgeye uyguladığımda ise formül çalıştı . Örnek belge 266.satırda bitmişti 267.satırda B sütununa yeni bilgi girişi yaptığımda onda da #YOK hatası verdi. Son giriş yaptığım bilgiyi sildiğimde hata vermiyor. İnşallah son kez bakabilir misiniz? Sizi de çok yordum kusura bakmayın sayın Baran

Ekli dosyalar

Ben başka bir hata fark ettim (kendi verdiğim cevapta). Belki de sorunun kaynağı budur.

Verdiğim birincisi formüldeki ilk TOPLA.ÇARPIM parantezinin içindeki ilk alan kısmına DOLAYLI işlemini uygulamayı unutmuşum.
Son cevabımdaki birinci formülü güncelledim.

Sayfayı yenileyerek 15 numaralı cevaptaki ilk formülün yeni halini kullanarak dener misiniz?

Formülün o kısmı ........;"";TOPLA.ÇARPIM(($I$2:$I$267>=........ olarak kalmış, ........;"";TOPLA.ÇARPIM((DOLAYLI("I2:I"&$P$1)>=...... olacaktı.
Muhtemelen sorunun kaynağı budur.

.

Şimdi oldu sayın Baran. Her şey için teşekkür ederim. Yordum sizi hakkınızı helal edin.
dolaylı-kaçıncı-ad tanımlaması için makale ve örnek formül inceleyeceğim önereceğiniz bir yer var mı?

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
19