Soru Aynı görev yerine ait başka bir sütundaki toplamı alma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

teyadih

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
AH sütunundaki görev yerlerinden O sütununda bulunanlara ait 2 görev yeri arasında AC sütununda bulunan toplam rakamı eşittir formülüyle AI sütununa alıyorum. Ancak yaklaşık 10 sayfa ve 100 civarı görev yeri için tek uğraşmak yerine başka bir formülle alabilir miyiz acaba bilgileri. Örnek dosyayı gönderiyorum. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın @teyadih .
Sanırım yine malum belge üzerindesiniz.
Kusura bakmayın kafam biraz dağınık ve böyle kapsamlı, formül yoğunluğu yüksek bir belgeyle uğraşmak
hakikaten zor/zahmetli ve biraz sakin bir kafa istiyor, malumunuzdur.

Sorunuza gelince; üstünde çalıştığımız teyadih_LISTE_BRN_3sonnN isimli belgenin AG sütunundaki sayılar
bu isteğiniz konusunda size kılavuzluk ediyor olmalıdır. Sözkonusu belgenin AG (nispeten koyu olan yeşil sütun) sütunundaki
sayılar üzerinden bu sonuç alınabilir durumda, istenilen sayılar da =AG2-AG1-2 şeklinde elde edilebilir gibi geliyor bana.

Artık adım adım forum genel ortamından gitmek sanıyorum en iyisi.
Belgeyi biliyorum, nispeten de hakimim o nedenle de sorularınıza çoğunlukla zaten ben cevap yazacağım.

Bu şekilde parçalar halinde, adım adım, herbir ihtiyaç için yeni konu açarak ilerlenmesi bence en iyisi.

Bendeki belgenizde AG1'de 5 sayısı, AG2'de 12 var ve =12-5-2 sonucu 5 oluyor, bir sonraki satırda =17-12-2 sonucu 3 oluyor.
Yani İst. BİM A... için 5, İst. Özel Kalem için 3 personel var. Yanılıyor muyum?

Ayrıca AG sütununda uyguladığımız formülde bir MAK(....) kısmı var, MAK değeri bulunacak iki değer var;
-- birisi ilgili görev yerindeki personel sayısı,
-- ikincisi de ilgili görev yerindeki hakim tarafında listelenen personel sayısı.
-- MAK işlevi içindeki 3 sayısı ise, listelenecek hiç personel olmasa da ilgili görev yeri için ayrılacak satır sayısı.
-- +2 kısmı ise iki görev yeri arasında boş satır elde etmek için formül içerisinde yer alıyor.
Bu iki değerden sadece biri gerekiyorsa formüldeki MAK parantezi içinde NOKTALI VİRGÜL ile birbirinden ayrılabilecek
iki formül parçasından birini kullanabilirsiniz neticede.

Evet sayın Baran yukarıdaki anlattığınız şeklinde gittiğimde sonuç alabiliyorum ancak ben giriş sayfasındaki bilgileri tam olarak alıp almadığının sağlamasını yapmak için görev yerine ait AC sütunundaki toplamı almak istiyorum.

Artık adım adım forum genel ortamından gitmek sanıyorum en iyisi.
Belgeyi biliyorum, nispeten de hakimim o nedenle de sorularınıza çoğunlukla zaten ben cevap yazacağım.

Bu şekilde parçalar halinde, adım adım, herbir ihtiyaç için yeni konu açarak ilerlenmesi bence en iyisi.
Haklınız sayın Baran bir önceki açtığım konuyla liste altındaki toplamları hallettim. Bu konuyla ise giriş sayfası ile liste sayfasındaki aynı görev yerlerine ait sayıların sağlamasını yapmak istiyorum. Böylece yavaş yavaş toparlıyorum belgeyi

Sağlama için Giriş sayfasında iki koşullu sayma yaptırabilirsiniz elbette.
Ama buna lüzum yok. Neden derseniz; zaten AG sütununda kullanılan formül
=MAK(3;görev yerindeki hakim sayısı;görev yerindeki personel sayısı) şeklinde.
MAK parantezi içindeki unsurlara ilişkin açıklamayı bir önceki cevabımda yazmıştım.

Giriş sayfasının tümünün kapsandığının kontrolü gsSON adını verdiğimiz AD TANIMLAMASINDA (son dolu satır)
Yukarıda değindiğim MAK parantezi içindeki 3 sayısı dışındaki
iki unsurun TOPLAMı, EĞERSAY işleviyle Giriş sayfasında görev yerini saydırırsanız aynı sonucu verecektir.

Tabi siz bilirsiniz ancak böyle bir sağlama işlemine lüzum olmadığını düşünüyorum.

O kadar kapsamlı yazıyorsunuz ki sizin formülleri çözmekte zorlamıyorum sayın Baran. Ad tanımlamasını da çok bilmediğim için kendimce sağlama yapmak istedim. Gerek yok diyorsanız konuyu çözüldü olarak işaretleyebiliriz

Önce bir not: Bendeki belgede Liste sayfası AE1'de bir formül var sizde de varsa onu ve
Liste sayfasının en altında yer alan konuyla ilgisiz tablolarınız var o tabloları silin..

Evet haklı olabilirsiniz; excel formülleri biraz meşakkatli.
İlle de bir kontrol düşünüyorsanız;
Liste sayfasında =EĞERSAY(A:A;">0")+EĞERSAY(AE:AE;">0") veya =TOPLA.ÇARPIM(--(ESAYIYSA(A:A)+ESAYIYSA(AE:AE)))
formüllerinden birini A ve AE sütunları dışında istediğiniz bir hücreye uygulayın.
Sonuç: Giriş sayfasındaki veri satırı adeti olur mevcut durumda 1.080.

Uğraşmak iyidir, öğrenmeye zorlar. Bence kurcalayın formülleri.

Gerektiğinde mahcup olmayayım diye bir kaç yerden sağlama yapıyorum sayin Baran. Bu tür sağlamaların sonucunda ise yanlış olanlar la ilgili uyarılar verdiriyorum doğru mu Yanlış mi düşünmemek için. Daha sağlam oluyor

O halde içinizi rahatlatacak son bir formül.

Aşağıdaki formül ile; bir görev yerinin P sütunundaki satırıyla, bir sonraki görev yerinin satırı arasındaki
SIFIRDAN BÜYÜK değerlerin adetini aşağıdaki formülle bulabilirsiniz.
DOLAYLI parantezinin içindeki kısmı, başına = işareti ekleyerek başka bir hücreye uygularsanız sayma alanının adresini görebilirsiniz.
VBA:
You must log in to view content
(1 satır)

Bu konu sayfasına eklediğiniz örnek belge üzerinden formül oluşturmak gerekirse
aşağıdaki formüllerden birini kullanabilirsiniz.

Asıl belgenizle ilgili daha evvel yaptığım öneriyi tekrarlayayım istedim.
Çünkü bu kadar formül yoğunlu olan belge üzerinde çalışmak sıkıcı olur, belgeniz yavaşlar.

Asıl belgenizde kullanmanız için daha evvel eklediğim formüller ilk satıra uygulanıp aşağı doğru kopyalanabilir yapıdadır.
Bu nedenle belgenize yeni veri eklenmediği sürece ilk formül satırı dışındaki alanı kopyalayıp aynı alana DEĞER olarak yapıştırın.
Veri ekleme çıkartma olduğunda, ilk satırdaki formülleri listenizin yeni haline göre kopyalayın ve sonuç aldıktan sonra
tekrar değer yapıştırma işlemini yapın.
=MAK(DOLAYLI("AB"&KAÇINCI(AH2;O:O;0)&":AB"&EĞERHATA(KAÇINCI(AH3;O:O;0)-1;KAÇINCI(MAK($AD:$AD);$AD:$AD)+1)))
=EĞERSAY(DOLAYLI("AB"&KAÇINCI(AH2;O:O;0)&":AB"&EĞERHATA(KAÇINCI(AH3;O:O;0)-1;KAÇINCI(MAK($AD:$AD);$AD:$AD)+1));">0")

Sayın Ömer BARAN üstadım,
bahsettiğiniz dosya nerdedir. Http bağlantısını yazarsanız dosyaya bakmak isterim.
teyadih_LISTE_BRN_3sonnN

Moderatörün son düzenlenenleri:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
21