Çözüldü Tarihe Göre Dönemsel Özet Bilgi Derleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hutupis

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
merhaha ekli dosyada veri giriş sayfasındaki bilgilerden rapor kısmındaki gibi bir tablo oluşturmak istiyorum.

burdan verileri çoketopla ile getirebilirim diye düşünüyorum

fakat benim sorum A3 hücresine yazdığım tarihe göre sayfanın 1. satırında tarihlerin otomatik gelmesini sağlayabilir miyiz.

Bu örnekte 04.11.2020 çarşambaya denk geliyor

d1 bir gün öncesi olduğu için 03.11.2020 burda vadesi geçenleri listeleyeceğim.

f1 hücresi A3 hücresi olacak yani vadesi gelenler listelenecek

h1 hücresi A3 hücresindeki tarihten bir gün sonrası j1 hücresi de A3 hücresindeki tarihin olduğu haftanın son günü

K1 hücresi de A3 hücresindeki tarihin sonraki haftadaki ilk günü m1 de sonraki haftanın son günü

Aynı durum n1 p1 q1 ve s1 de olacak.

T1 ise S1 hücresinden bir gün sonraki tarih.

Ekli dosyalar

Selamlar,
İstenilen sadece tarihlerin otomatik yazması ise,

F1 hücresine =A3
H1 hücresine =F1+1
J1 hücresine =7+H1-HAFTANINGÜNÜ(H1;2)
K1 hücresine =1J+1
M1 hücresine = K1+6 ya da =7+K1-HAFTANINGÜNÜ(K1;2)
K1 : M1 seçin. Sağa doğru (3 ve katları adetteki) hücrelere kopyalayın.

D1 hücresine de =A3-1

Sonradan ilave :

3. satırdaki Tarih aralıkları da otomatik yazılsın derseniz....
H3 hücresine
=BÜYÜKHARF(METNEÇEVİR(H1;"gg aaaa")&EĞER(J1<>H1;" - "&METNEÇEVİR(J1;"gg aaaa");""))
yazın ve sağa doğru kopyalayın.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba,

Tarih sıralamasını taploya ekledi. 3. satır için tavsiyeniz de gerçekten çok güzel oldu.
Fakat çokpetopla ile verileri getirmeye çalıştım. Tarih kıstası hariç diğer kıstaslarıma göre toplamları aldırdım ama tarih kıstasını bir türlü yapamadım. Yukardaki tarih kıstasına göre verileri getirmeyi

Ayrıca A sütünuna cari adlarını internette "benzsersiz" diye bir formül gördüm onunla getiririm diye düşündüm ama her versiyonda bu formül yokmuş. dolayısıyla yapamadım.

Bu iki konu hakkındada yardımcı olabilir misiniz.

Ekli dosyalar

Selamlar,
Tutar hesaplamalarında, ÇOKETOPLA yerine TOPLA.ÇARPIM işlevi kullanıldı.
(ÇOKETOPLA formülü ile de yapılabilir tabi ki...)
*** Dinamik yapı açısından ad tanımlamaları yapıldı ve formüllerde kullanıldı.
Örnek olarak H5 hücresindeki formül,
=EĞERHATA(1/(1/TOPLA.ÇARPIM((CariAd=$A5)*(dvz=H$4)*(OdTarih<=J$1)*(OdTarih>=H$1)*Tutar));"")

Burada, formülü, tek başına
=TOPLA.ÇARPIM((CariAd=$A5)*(dvz=H$4)*(OdTarih<=J$1)*(OdTarih>=H$1)*Tutar))
şeklinde de kullanabilirsiniz. Bu durumda toplamları 0 olanları 0 olarak yazacaktır. Yukarıdaki formül ile 0 değerlerinin yazdırılmaması sağlandı.

İkinci olay, BENZERSİZ işlevi Office 365 için geçerli...
*** Son sayfada Cari Adlar, Dizi formülle Benzersiz olarak listelendi...

Dosyanız ektedir....İncelersiniz....

Ekli dosyalar

ÇOKETOPLA ile formülü yazarsak eğer, şu şekilde yazılabilir.

M5 hücresinde değer olduğu için M5 hücresi için yazıldı.
(Ad Tanımlamaları kullanmadan)
=ÇOKETOPLA('Veri giriş sayfası'!$D:$D;'Veri giriş sayfası'!$B:$B;$A5;'Veri giriş sayfası'!$C:$C;M$4;'Veri giriş sayfası'!$E:$E;">="&K$1;'Veri giriş sayfası'!$E:$E;"<="&M$1)

Ad Tanımlamalarını da kullanırsak
=ÇOKETOPLA(Tutar;CariAd;$A5;dvz;M$4;OdTarih;">="&K$1;OdTarih;"<="&M$1)

şeklinde yazılabilirdi...

Hangi listeye gelecek?

Sanırım buradaki Ad tanımlamalarının özelliğini anlatmam lazım.

k ad tanımlaması: =KAÇINCI(9^99;'Veri giriş sayfası'!$E$2:$E$1000000)
Ödeme Tarihleri kolonunda 2. ile 1.000.000 satır arasına bakar ve SAYI (Tarih) olarak en son değer bulunan hücrenin kaçıncı olduğunu yazar.
Dosyanızda bu, E304 hücresi.... Dolayısıyla k = 304-2+1 = 303 bulunur...
CariAd Tanımlaması : =KAYDIR('Veri giriş sayfası'!$B$2;;;k;1)
Formülün açılımını yaparsak eğer, B2 hücresinden, k (303) adet kadar genişlikteki hücre aralığı referansı
Yani CariAd = B2:B304

Siz, ödeme tarihine 1 değer (tarih) daha yazarsanız. Örneğin E305 e yazdık.
Bu durumda, k = 304 olacak ve CariAd = B2:B305 olacak.
Diyelim ki ödeme tarihine, aralarda 5 boşluk bıraktık ve E309 a yazdık
Bu durumda k = 308 olacak ve CariAd = B2:B309 olacak....

Amaç....
Formüllerde yazarsınız... Örneğin herhangi bir hücrede TOPLA(E2:E304)
Listenize ödeme tarihleri ve diğer değerleri eklediniz ve geldiniz 310. satıra...
Gidip TOPLA formülünde referans aralığını değiştirmezseniz E2:E304 aralığını toplar.
Ad tanımlamalarıyla Dinamik Alan tanımlamazsanız, formüldeki E2:E304 ü E2:E310 olarak değiştireceksiniz ki güncel sonucu alabilesiniz.
Ad Tanımlaması ile bu alanın adı Tutar olsun... TOPLA(Tutar) yazdığınızda, listeye ilave yapsanız/çıkartsanız da güncel sonucu verecektir.
Formülde değişikliğe gerek kalmayacaktır.....

Tam olarak anlayamasam da, (Yanlış anladıysam bu mesajı dikkate almayın lütfen...)

Sanıyorum sizin yapmak istediğiniz
*** Veri giriş sayfasındaki B kolonundaki Cari Adları Benzersiz olarak Rapor sayfasına aktarmak...
Ayrıca A sütünuna cari adlarını internette "benzsersiz" diye bir formül gördüm onunla getiririm diye düşündüm ama her versiyonda bu formül yokmuş. dolayısıyla yapamadım
A sütunu deyince, son sayfadaki Cari Ad lar olarak yorumladım ve Dizi formülle benzersizler alfabetik sıralanmıştı.
veri giriş sayfasına son satıda deneme 123 diye cari ekledim ama lsiteye gelmedi.
ifadenizle birleştirince Veri giriş sayfasındaki B kolonundaki Cari Adların Benzersiz olarak Rapor sayfasına aktarılması şeklinde yorumluyorum.
Bu nedenle, dizi formül çok satır veride yavaş çalışacağından Makro ile çözüm üretildi.

Ekteki dosyayı incelersiniz.....
*** Rapor sayfasında, toplamlar, üst satıra taşındı, listeleme alt satırda yapılıyor...
Listelemede dolu olan satırların koşullu biçimlendirme ile kenarlıklar çiziliyor.
*** Benzersiz Hesapları Listele & Hesapla butonuna basıldığında
1 - Veri giriş sayfasındaki B kolonundaki Cari Adlar Benzersiz Alfabetik olarak listeleniyor.
2 - 8. satırdaki formüller liste boyunca aşağıya doğru kopyalanıyor...
*** Formüllerle hesaplamalar yapılıyor...

Ekli dosyalar

üstad ellerine sağlık. hesaplamaya bastıktan sonra ekteki fotodaki uyarıyı veriyor ama sonuç doğru geliyor sanırım.

Ekli dosyalar

• Adsız.webp
    Adsız.webp
    106.5 KB · Görüntüleme: 12
tekrar merhaba,

52779 yardımcı olduğu doysa ile ilgili olarak​

Ekli dosyada "veri giriş sayfasına bilgilerimi giriyorum.
Sonrasında benzersiz hesapları listele hesaplaya basınca hesap adlarını listeliyor. sonrasında sıralamayı cari adına göre getiriyor. Bu sıralamayı "vadesi gelen" sütununa göre getirebilir mi ?
EUR tl usd de bakiyesi varsa önce tutara göre hesap adlarını sıralasın. sonraki sıralama alfabetik olabilir. Bir diğer konu da A sütünunu sabitledim. sağa doğru çekince hareket etmiyor. ama 1. ve 4. satır arasını da sabitlemek istediğimde sabitleyemiyorum bu konuda da yardımcı olabilir misiniz. son olarak kodu çalıştırdığımda ekli resim dosyasındaki hatayı veriyor. bu konularda yardımcı olabilir misiniz.

Ekli dosyalar

• DENEM EXCEL.xlsm
    DENEM EXCEL.xlsm
    52.8 KB · Görüntüleme: 3
  • hata 40.webp
    hata 40.webp
    71.2 KB · Görüntüleme: 3
Anlayabildiğim kadarıyla şöyle çözüm bulunabilir.
-- Kod hata verdiğinde Application.ScreenUpdating=False olarak kalmıştır muhtemelen.
Bunu düzeltmek için aşağıdaki kodu mevcut makro kodlarının altına ekleyip 1 kez çalıştırın.

VBA:
You must log in to view content
(3 satır)

-- FORMÜLLER >> AD YÖNETİCİSİ>> Alan isimli tanımlamanın formülünü, =KAYDIR(Rapor!$B$6;;;q-1;p) olarak değiştirin,

-- İlk satır hariç formüller yerine formül sonuçlarını muhafaza etmek isterseniz de, KopyaF isimli kod blokunda
aşağıda yeşil renklendirdiğim satırı ekleyin.

VBA:
You must log in to view content
(5 satır)

.

Ömer bey,

1. kodu yazdım sonrasında hata vermedi
2. "FORMÜLLER >> AD YÖNETİCİSİ>> Alan isimli tanımlamanın formülünü, =KAYDIR(Rapor!$B$6;;;q-1;p) olarak değiştirin, bunu da yaptım fakat bunu neden yaptığımı anlamadım :)
3. üst satırı dondur dediğimde sadece 2. satırı donduruyor. döviz isimleri ve toplam tutarların olduğu satıları nasıl dondurabilirim.
4. sıralama vadesi gelen kısmındaki usd eur veya tl bakiyesi olanları sıralayıp kalan hesap adlarını alfabetik sıralayabilir mi ?5
5 " İlk satır hariç formüller yerine formül sonuçlarını muhafaza etmek isterseniz de, KopyaF isimli kod blokunda
aşağıda yeşil renklendirdiğim satırı ekleyin." bunu yapmadım çünkü A2 hücresinde tarihi değiştirdiğimde tablo içeriği de değişiyor.
6. hesaplamaya basınca 30 dan fazla hesap adı olursa hücreler biçimlendirmesi gelmiyor. ekli dosyadaki 31 ve 32. satır gibi.

Ekli dosyalar

Bilgisayarda değilim.
İlk satır formül satırı ve daha sonra da kullanılmak üzere, o şekilde kalması öngörülmüş. O satırı kopyalayıp bir sonraki satırdan tablo son satırına kadar kopyalama yapılacak.
Sayfa görünüm oranını küçültüp AD TANIMLAMA kısmını açın. Tanımlı bir adı üstten seçince, alt tarafta ilgili formül görünrürken arka planda bu ad tanımlamasının kapsadığı alan, kopyalanmış gibi hareketli çerçevelenmiş olarak görürsünüz. Belirttiğim -1 i silip aynı yerden tekrar bakarsanız formülün kopyalanacağı alanda meydana gelen değişimi görebilirsiniz.

Önce GÖRÜNÜM menüsünden mevcut bölüm dondurmayı İPTAL edin, sonra dondurmak istediğiniz satırın 1 altındaki satırı bütünüyle seçip tekrar bölmeleri dondurma işlemi yapın.
Sayın 52779 diğer isteklerinizi fark edip ilgilerecektir.
Fark etmezse, bilgisayara geçtiğimde bakmaya çalışırım.

Sn. @Ömer BARAN ve Sn. @hutupis

tekrar merhaba,

52779 yardımcı olduğu doysa ile ilgili olarak​

Ekli dosyada "veri giriş sayfasına bilgilerimi giriyorum.
Sonrasında benzersiz hesapları listele hesaplaya basınca hesap adlarını listeliyor. sonrasında sıralamayı cari adına göre getiriyor. Bu sıralamayı "vadesi gelen" sütununa göre getirebilir mi ?
EUR tl usd de bakiyesi varsa önce tutara göre hesap adlarını sıralasın. sonraki sıralama alfabetik olabilir.
Bir diğer konu da A sütünunu sabitledim. sağa doğru çekince hareket etmiyor. ama 1. ve 4. satır arasını da sabitlemek istediğimde sabitleyemiyorum bu konuda da yardımcı olabilir misiniz. son olarak kodu çalıştırdığımda ekli resim dosyasındaki hatayı veriyor. bu konularda yardımcı olabilir misiniz.

Sayın 52779 diğer isteklerinizi fark edip ilgilerecektir.
Fark etmezse, bilgisayara geçtiğimde bakmaya çalışırım.

Mesajları gördüm...
Ancak, sıralama konusu benim kısıtlı makro bilgimi aşar. Bunu, zaten 12 no lu mesajımda da belirttim.
İstekler makroya dönüşünce benim ilgi alanımın ötesine geçiyor maalesef.
Bu konuda üzgünüm yardımcı olamayacağım...

Sayın @hutupis .

Örnek belgenizi daha evvel görmüştüm.
...........hesaplaya basınca hesap adlarını listeliyor. sonrasında sıralamayı cari adına göre getiriyor. Bu sıralamayı "vadesi gelen" sütununa göre getirebilir mi ?
EUR tl usd de bakiyesi varsa önce tutara göre hesap adlarını sıralasın. sonraki sıralama alfabetik olabilir.

Sıralama kriteri olarak düşünerek belirttiğiniz vadesi gelen alanı 3 farklı para cinsinden veriler içeriyor.
Bu nedenle hangisi çok / hangisi az kararına göre cari adının listelemedeki sırasını belirleme işi sakıncalı.
Bir firmanın, vade tarihindeki tutar toplamı 10.000 TL, diğer firmanın ise 5.000 EUR diyelim.
Bu durumda 10.000 TL'ye büyük diyerek, 5.000 EUR'un üstünde yer alması sizce de yanlış olmaz mı?

Bence; uygun bir alana EUR ve USD için kriter KUR bilgileri yazılıp, EUR ve USD'lerin bu kurlara göre hesaplanacak TL tutarlarına göre
karşılaştırma yapılarak sıralama belirlenmeli.

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
41