R

Çözüldü Sütun içeriğine göre baskı yapmak

rahmiserifoner

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

Elimde İstanbul'un bölge, ilçe, mahalle, adres başlıklarından oluşan bir liste var. Bu liste belirli bir formatta. Format değiştirmeden, Her mahalleye göre ayrı ayrı baskı almak durumundayım. bu işlemi nasıl yapabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar,

Elimde İstanbul'un bölge, ilçe, mahalle, adres başlıklarından oluşan bir liste var. Bu liste belirli bir formatta. Format değiştirmeden, Her mahalleye göre ayrı ayrı baskı almak durumundayım. bu işlemi nasıl yapabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba,
Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz.
Lütfen sorunuza dosyanızın aslını veya aslına benzer örnek bir dosya ekleyiniz.
Forumumuzun Soru-Cevap bölümünde (yani burada) dosya eklemek ve indirmek ücretsizdir.

Merhabalar,

Dosya eklendi. İlginize teşekkürler...

Ekli dosyalar

Ekli dosyalar

• 1607976734466.webp
    1607976734466.webp
    5.2 KB · Görüntüleme: 20
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.Fakat halihazırda bu şekilde idare ediyorum. Ben Mahalle leri kendi kendine algılayarak tek tuş ile baskı yapmasını istiyorum. Teşekkürler

Merhabalar.

-- Sayfada yazdırma alanı dışında uygun bir hücreye (örneğin A1 hücresi), bir düğme/şekil/metin kutusu ekleyin,
-- Alt taraftan işlem yapılacak sayfanın adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin,
-- Açılacak VBA ekranında sağdaki boş alana aşağıdaki kodu yapıştırın, (koddaki sayfa adının doğrluğundan emin olun)
-- Sayfaya eklediğiniz şekile/metin kutusuna fareyle sağ tıklayıp MAKRO ATAyı seçin,
-- Karşınıza gelecek küçük ekranda aşağıdaki makronun adını seçerek işlemi onaylayın.

Sayfadaki bu nesneye fareyle tıkladığınızda; R sütunundaki FARKLI her değer için alan filtrelenir ve yazıcıya gönderilir.

CSS:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(12 satır)

.

Ömer Bey merhaba. Desteğiniz için teşekkür ederim. Fakat benim atladığım bir nokta var. O da şudur; "P" sütununda bulunan operasyon bölgesinde örneğin Bayrampaşa var mahallesi ise merkez olarak geçiyor. Fakat Bağcılarda da Merkez mahallesi var ve bunlarında birbirinden ayrı şekilde basılması gerekiyor. Ayrıca sadece ilk satırda B-C-D satırlarını basıyor, alt satırlarda basmıyor. Birde sadece yazdırma alanının basılmasını istiyorum. Son olarak ta her dolu sayfadan sonra bir adet boş sayfa çıkarıyor. Ek olarak dosya ekledim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• 9db31991-44f4-4be0-b230-491459b4078f.webp
    9db31991-44f4-4be0-b230-491459b4078f.webp
    19.1 KB · Görüntüleme: 1
Gerçek belgenizde SAYFA DÜZENİ menüsü üzerinden, yazdırılacak alanını (başlıklar dahil, son veri satırına kadarki alan) ayarlayın.
SAYFA YAPISI ayarlarında ÜSTTE YİNELECEK SATIRLAR bölümüne başlık kısmının adresini fareyle seçerek yazılmasını sağlayın.

Ardından bir önceki cevapta verdiğim kodun yerine aşağıdakini kullanın.
Bu kod, P ve Q sütunlarına göre benzersiz değerler için filtre uygulayıp yazıcıya gönderir.

CSS:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(15 satır)

.

Ben size hem hata aldığım örnek dosyayı hem de orijinal dosyayı gönderiyorum. Nerde hata yaptığımı açıklarsanız sevinirim. Birde yazıcı ağ da herkesin kullanımında olan bir yazıcı. Bu yüzden hata alıyor olabilirmiyim?

Ekli dosyalar

Ben son eklediğiniz belgede herhangi bir hata almıyorum.
-- Office 64 bit olmasıyla ilgili bir sorun olabilir (benim kullandığım 32 bit olduğndan deneme şansım yok).
-- Bilgisayarınıza bağlı bir yazıcı olduğundan ve yazıcının açık olduğundan emin misiniz?

.

Bilgisayarda değilim.Koddaki .Range(alan).PrintOut şeklindeki kod satırının sol başında NOKTA karakterinin olduğundan ve o satırın en solunda da TEK TIRNAK işareti olmadığından eminsiniz değil mi?
İsterseniz bir de ilgili satırın üstüne .Range(alan).PrintPreview diye yeni bir satır ekleyin (yazdığım gibi sol başta NOKTA olmalı) .
Bu satır BASKI ÖNİZLEME ekranını açmış olmalı.

.