R

Çözüldü Sütun içeriğine göre baskı yapmak

rahmiserifoner

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

Elimde İstanbul'un bölge, ilçe, mahalle, adres başlıklarından oluşan bir liste var. Bu liste belirli bir formatta. Format değiştirmeden, Her mahalleye göre ayrı ayrı baskı almak durumundayım. bu işlemi nasıl yapabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

Ömer Bey Merhaba, dediğiniz yerleri kontrol ettim. Her şey söylediğiniz gibi. Şu an baskı ön izlemeye geçiyor fakat ön izleme ekranından yazdır butonuna bastığımda yine hata alıyorum. İlgili ekran görüntülerini ek olarak gönderdim. Yazıcı ağ da olduğu için ve hızlı bir şekilde gönderim yapıldığından hata alıyor olabilir miyim? Gönderme hızını ayarlayabileceğimiz bir seçenek var mıdır? Teşekkürler...

Ekli dosyalar

• 1.webp
    1.webp
    48.2 KB · Görüntüleme: 4
  • 2.webp
    2.webp
    21.2 KB · Görüntüleme: 4
  • 3.webp
    3.webp
    44.5 KB · Görüntüleme: 4
Demekki mesele kodda değil, yazıcıya erişimde.
İlgili ağ yazıcısını "varsayılan yazıcı" olarak ayarlayıp tekrar dener misiniz?

Bir de kodu VBA ekranından ADIM ADIM (F8 tuuna aralıklarla basarak) elle çalıştırın.
Bakalım kodun hangi satırında HATA ekranına geliyorsunuz?

.

İsterseniz yazıcı seçim ekranını karşınıza getirelim ve yazıcıyı siz seçin.
Makroyu çalıştırmadan önce, ilgili sayfa adının doğruluğunu tekrar kontrol etmeyi unutmayın.

Kod çalıştırıldığında, yazıcı seçim ekranı karşınıza gelir ve seçeceğiniz yazıcıya gönderilir,

CSS:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(24 satır)

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ömer bey yazıcıdan aldığım hata çözüldü. Yazıcıdan çıktı alabildik. Fakat şöyle bir problem var şuan, liste sizde görürsünüz P sütunundaki "operasyon bölgesi" başlığı altındaki ilk satır olan "DS" ve mahallesi "MITHAT PASA MAH." olanı basıyor, ardından 13. satırdaki "operasyon bölgesi" EYUPSULTAN olan ve mahallesi "MITHAT PASA MAH." olan satırı ayrı ayrı sayfalara basıyor, işlemi bitiriyor. Diğerlerini basmıyor. Size gönderdiğim orijinal dosyada çok fazla var biliyorsunuz. bunların hepsini nasıl çıktı alabilirim?

Belgenizdeki kodda aşağıdaki kısmı düzeltin.
sonsat yerine sat yazılması lazım idi, atlamışım.

Ben her iki kod cevabımı buna göre güncelliyorum.
Hangi verdiğim kodu kullanıyorsanız o kodu sayfayı yenileyerek düzeltmeyi doğru yapıp yapmadığınızı kontrol edersiniz.

VBA:
(1 satır)

Hatalı dosyayı foruma ekleyin bakayım.

Kod sorunsuz hale geldiğinde, BA sütunu ve devamını kontrol edin.
Çünkü kod her çalışmaya başladığında (düğmeye her tıklandığında),
BA sütunun yanına yeni sütun ekliyor, işlem sonunda da siliyor ama
kod hata vererek sonlandığında silme işlemi yapılamamış oluyor.

Varsa BA ve devamı sütunlarda, gereksiz olarak birikmiş olan alanı TEMİZLEyin.

Bir de belgenizde formülsüz ve mutlaka DOLU olan sütun hangisiyse, kodda aşağıdaki satırda yer alan sütun HARFini
o sütunun adıyla değiştirerek deneyin.
Kodu düğmeye tıklayarak değil de, VBA ekranındayken F8 tuşuna aralıklarlla basarak çalıştırırsanız hata alınan satır
SARIya boyanır ve işlem kesilir. SARI boyanan kod satırı hangisidir?

VBA:
(1 satır)

Yine sayfa adıyla ilgili sorun yaşamışsınız.

Kodu işlem yapılacak sayfanın kod bölümüne eklediğinize ve bu sayfadaki bir düğmeyle ilişkilendirerek çalıştırdığınıza göre en iyisi,
koddaki sayfa adı kontrolünü kaldırmak.
Yeterki aktif sayfa başka bir sayfa iken kod çalıştırılmasın.

Kodun en başındaki With Sheets("KAYITSIZ SAYAÇ İHBARLARI FO (2") satırını With ActiveSheet olarak değiştirin.

.

Ömer Bey size ne kadar teşekkür etsem azdır. Hakkınızı helal edin üç gündür uğraştırdım sizi. Son olarak bir şey daha sormak istiyorum. Bu makroyu ilçe ve mahalle sütunları farklı bir excelde çalıştırmaya kalktığımda makronun hangi satırlarında değişiklik yapmak gerekir?

Aşağıda eklediğim açıklamalar, kodun çalışmasına engel değil.
Kod doğrudan VBA ekranına yapıştırılıp kullanıabilir.
Renklendirdiğim kısımların tümü VBA ekranında YEŞİL RENKLİ olarak görünür ve kodun çalışmasına engel olmaz.
BA sütununun yazdırma alanı dışında kaldığı varsayılmıştır.

VBA:
(21 satır)