Çözüldü Dağılım Formülü

ozgur_ayaz

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba, daha önce dağılımla ilgili bir konu açmıştım. Sağolsun Ömer Hocam yardımcı olmuştu. Formüller dikey sütunlara yerleştirilmişti, bana bu sefer yatay lazım. O formüllerin içinden çıkamadım bir türlü. Bana Satış Miktarlarını kat sayı olarak alacak şekilde satırın en sonundaki miktarı dağıtan bir formül lazım. İlgili konuyu da ekliyorum. Şimdiden teşekkürler. Dosya ektedir.

Dağılım Problemi Konusu

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba Sayın @ozgur_ayaz .

Sanırım istediğiniz eklediğim belgedeki gibi bir durum.
İnceleyin, denemeler yapın. Eşitlik halinde solda olan önceliklidir,

.
Ömer hocam çok teşekkür ederim, elinize sağlık. Dosyadaki gizlenmesi gereken sayfaları kaldırmayı unutmuşum, konuyu düzeltme kısmını da bulamadım. Dosyaları kaldırıp tek sayfalı halini nasıl yükleyebiliriz konuya

Sanırım istediğiniz eklediğim belgedeki gibi bir durum.
İnceleyin, denemeler yapın. Eşitlik halinde solda olan önceliklidir,

.
Formülleri test ettikten sonra bazılarını kalansız dağıtmadığını farkettim. Aynı verilerle başka bir dosya oluşturdum orada da
EK belge olayı tamamdır.
Teşekkür ederim, sizin eklediğiniz çözüm dosyalarındakileri de silebilir miyiz, oradakiler hala görünüyor gibi

Eklediğim çözüm belgesindeki gereksiz sayfaları silerek yeniledim. Bilginiz olsun.

Ömer BARAN Hocam tekrardan merhaba. Daha önce hazırladığımız sütunlara dağılım formülleri vardı. O formüllerin içine kısıt ve bakiye ekleyince çalıştıramadım Dosyaya detaylı açıklama yazdım, buraya da kısaca anlatayım.

Bu dosyada Haftalık Kasa Miktarını (2592), TOPLAM sütunu katsayı olarak alarak ön dağılım yapmamız gerekiyor.
Bu ön dağılıma göre PAZARTESİ (576) gelen miktarı, HAFTALIK KASA MİKTARI sütununa göre dağıtmamız,
SALI gelen miktarı (570) Pazartesiden kalan miktarları (PTS - Kalan) katsayı olarak alarak dağıtmamız gerekiyor.

Önemli olan kısım her gün dağılım olup olmayacağını DAĞILIM GÜNLERİ sütununa göre belirlemek. O sütunda Pazartesi 0 ise dağılım olmamalı, 1 ise dağılım olmalıdır.

Sonuç olarak kalan sistemi olan ve günlere göre gelen miktarları dağıtan bir çalışma olmuş oluyor. Başka bir formül sistemiyle denedim, çalışıyor ama kısıtlar işin içine girince eksik dağıtmaya başlıyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 1607325968599.webp
    1607325968599.webp
    17.8 KB · Görüntüleme: 10

Son sorunuzu malesef tam olarak anlayamadım.
Mevcut sayfanın bir kopyasını oluşturup bu kopya sayfada olması gereken sonuçları elle yazarak oluşturup,
açıklamalarınızdaki atıfları da satır no/sütun adı/hücre adresi gibi net ifade ederseniz anlaşılması daha kolay olur.

.

Son sorunuzu malesef tam olarak anlayamadım.
Mevcut sayfanın bir kopyasını oluşturup bu kopya sayfada olması gereken sonuçları elle yazarak oluşturup,
açıklamalarınızdaki atıfları da satır no/sütun adı/hücre adresi gibi net ifade ederseniz anlaşılması daha kolay olur.

Sanırım problemi çözdüm, teşekkür ederim. Daha önce sizin yazdığınız dağılım formülüne ek sütunlar açarak hallettim.

Bu dosyadaki işleyiş ve amaç:

1- Haftalık belli bir miktar, örneğin 5000 adet gelecek olan ürünü, satışlarına göre mağazalara ön dağılım yapmak
2-Bu dağılımı katsayı olarak alıp hafta içi (7 gün ayrı ayrı) gelen miktarları mağazalara paylaştırmak.
3-Her mağazanın sevkiyat alabildiği günler farklı olduğu için buraya her gün için 1 ve 0 lardan oluşan 7 sütun ekledim ve dağıtım olmayan mağazaya, ilgili gün sütununda 0 yazıp dağılım yapılmamasını sağladım.
4-Bu arada ön dağılımda belirlenen miktarların mağazalara doğru dağıtılıp dağıtılmadığını da kontrol etmem gerekiyordu. Onun için bakiye sistemi kurdum.

Sorunun çözülmüş halinin olduğu yeni bir dosya eklerseniz,
ek yardımcı alanın "olmazsa olmaz" olup olmadığına bakayım.

Belkide zorunlu değildir. Kontrol etmekte fayda var.

.

Sorunun çözülmüş halinin olduğu yeni bir dosya eklerseniz,
ek yardımcı alanın "olmazsa olmaz" olup olmadığına bakayım.

Belkide zorunlu değildir. Kontrol etmekte fayda var.

.
@Ömer BARAN Hocam dosyayı ekledim. Haftalık gelecek miktar kadar gelirse düzgün dağıtıyor. Çözüldü gibi dedim ama başka sıkıntılar çıktı. Örnek: 7 günden birinde haftalık gelecek sevk miktarından fazla ürün gelirse bu fazlalığı orantısız dağıtabiliyor. Bazı mağazaları da eksi yapabiliyor.

Açıklamalar için AÇIKLAMA Sayfası oluşturdum.

Ekli dosyalar

Sayın AYAZ, örnek belgeye notlar yazmışsınız ancak;
keşke açıklamaları, belgeye eklenecek metin kutularına yazıp, alana VERİLENler şurasıdır deyip, sorunlu olabilecek verileri yazdıktan sonra,
dağılım yapılacak alana da olması gereken sonçları elle yazsaydınız.

Siz zaten belge üzerinde çalıştığınız için her alanın anlamını/işlevini iyi biliyorsunuz.
Ancak çok sayıda açılan konu sayfalarına eklenen belgeyle ilgilendiğim için zaman zaman NE-NEDİR anlayamıyorum.

E sütununda VERİLEN değerler var ve bunların kendi içindeki paylarına (mağaza satırına yazılan/toplam oranına)
göre olmak üzere; GÜN/MAĞAZA kesişimine (H-M aralığına) 1 yazılan GÜNlere karşılık gelen O-T hücrelerinde sonuç alınacak.

Eksik mi / yanlış mı anladım bilemiyorum açıkçası.
Dediğim gibi; VERİLEN/OLMASI GEREKEN durumuna ait elle yazılmış değerler görmek ve
olmazsa olmaz diye düşündüğüm şunların dikey toplamı şu olmalı, şunların yatay toplamı şu olmalı gibi TEMEL kuralların bilinmesi lazım.

.

Sayın AYAZ, örnek belgeye notlar yazmışsınız ancak;
keşke açıklamaları, belgeye eklenecek metin kutularına yazıp, alana VERİLENler şurasıdır deyip, sorunlu olabilecek verileri yazdıktan sonra,
dağılım yapılacak alana da olması gereken sonçları elle yazsaydınız.

Siz zaten belge üzerinde çalıştığınız için her alanın anlamını/işlevini iyi biliyorsunuz.
Ancak çok sayıda açılan konu sayfalarına eklenen belgeyle ilgilendiğim için zaman zaman NE-NEDİR anlayamıyorum.

E sütununda VERİLEN değerler var ve bunların kendi içindeki paylarına (mağaza satırına yazılan/toplam oranına)
göre olmak üzere; GÜN/MAĞAZA kesişimine (H-M aralığına) 1 yazılan GÜNlere karşılık gelen O-T hücrelerinde sonuç alınacak.

Eksik mi / yanlış mı anladım bilemiyorum açıkçası.
Dediğim gibi; VERİLEN/OLMASI GEREKEN durumuna ait elle yazılmış değerler görmek ve
olmazsa olmaz diye düşündüğüm şunların dikey toplamı şu olmalı, şunların yatay toplamı şu olmalı gibi TEMEL kuralların bilinmesi lazım.

.
@Ömer BARAN Doğru anlamışsınız.

🅾️Kırmızı alanda yazan miktarlar gelen miktarları yazdığımız kısım. Her günün üstündeki miktar o gün gelen miktar. Ön dağılımın üstündeki miktar (2592) ise haftalık toplamda gelecek olan miktar.

🅾️Sistem toplam satış verisine göre (G) Ön Dağıtım Sütununda (N)ön dağılım yapıyor. Bu miktarlar haftalık gitmesi gereken miktarlar.

🅾️H -M aralığını hangi gün dağılım olup olmadığını belirlemek için kullandım. (1-0) sistemi ile yaptım (Daha uygun yöntem varsa o da olur).

🅾️O-T aralığında günlerin altına dağılım formülü olması gerekiyor . (Mevcutta daha önce sizin yazdığınız formül var) Bu dağılım formülleri H-M aralığını dikkate alarak sevk varsa dağıtım yapmalı yoksa yapmamalı. Ayrıca 1 haftalık gitmesi gereken miktarı (Ön Dağılımdaki miktar) ayarlayarak dağıtmalı. (Örnek ilgili mağazada Pazartesi-Salı sevk yok ise diğer günleri daha yüksek dağıtmalı)

🅾️Kalan kısmını (U sütunu ve W-AB arası) bakiye takibi için oluşturdum, Orayı kullanmayabilirsiniz.

Dosyada çok detaya inemedim kusura bakmayın. Detaylı anlatım için kutucuk ekledikçe işler karışıyor.

Belgede, önceden oluşturduğum formüller de yok.
Görebildiğim kadarıyla sütun yapıları da (yerleri) değişmiş, Keşke son belge üzerinden devam edilseydi.
İş tamamlandıktan sonra sütun konumları tekrar düşünülür, sıralanırdı ama neyse, yapacak bir şey yok.

Bu durumda KAZI çalışması yapıp önceki belgelerden buraya formülleri aktarmak gerekecek.
Malum olduğu üzere formüller;
belgeye yoğunlaşınca, en sade halinden başlanıp adım adım, koşullara göre eklemeler yapılarak oluşturuluyor.

Keşke yine de birkaç satırı dolu olan olması gereken sonuçları görebilseydim iyi olurdu.
Neyse artık bakacağız.

.

Belgede, önceden oluşturduğum formüller de yok.
Görebildiğim kadarıyla sütun yapıları da (yerleri) değişmiş, Keşke son belge üzerinden devam edilseydi.
İş tamamlandıktan sonra sütun konumları tekrar düşünülür, sıralanırdı ama neyse, yapacak bir şey yok.

Bu durumda KAZI çalışması yapıp önceki belgelerden buraya formülleri aktarmak gerekecek.
Malum olduğu üzere formüller;
belgeye yoğunlaşınca, en sade halinden başlanıp adım adım, koşullara göre eklemeler yapılarak oluşturuluyor.

Keşke yine de birkaç satırı dolu olan olması gereken sonuçları görebilseydim iyi olurdu.
Neyse artık bakacağız.

.
Mecburen sütunları değiştirdim biraz. Daha önceki konularda oluşturduğumuz dağılım dosyasını ekledim. Üzerinde fazla oynama yapmamıştım bu dosyanın. Bu dosya üzerinden de konudaki dosyayı oluşturmuştum. 2 sayfa var, birinde açık kod, diğerinde "sayfa" adlandırılması yapılmış formül var.

Ekli dosyalar

Bilgisayarda değilim.
Umarım eklediğiniz belgede olması gereken sonuçlar formülsüz olarak elle yazılmak suretiyle örneklendirilmiş ve bu sonuçlara nasıl ulaştığınıza dair açıklama eklemişsinizdir.
Yani sonuçta elde edilmesi gereken sayısal değerleri ve bu sonuçlara nasıl ulaştığınızı anlamam lazım.

Bilgisayarda değilim.
Umarım eklediğiniz belgede olması gereken sonuçlar formülsüz olarak elle yazılmak suretiyle örneklendirilmiş ve bu sonuçlara nasıl ulaştığınıza dair açıklama eklemişsinizdir.
Yani sonuçta elde edilmesi gereken sayısal değerleri ve bu sonuçlara nasıl ulaştığınızı anlamam lazım.
@Ömer BARAN Gif hazırladım anlatmak için. Formülleri net olarak açıklayamıyorum çünkü çok fazla formül var. Zoom üzerinden anlatabilirim anca.

Ekli dosyalar

• Excel - DAĞILIM.webp
    Excel - DAĞILIM.webp
    144.1 KB · Görüntüleme: 9
@Ömer BARAN Doğru anlamışsınız.
..............
Örnek ilgili mağazada Pazartesi-Salı sevk yok ise diğer günleri daha yüksek dağıtmalı
................
Sayın @ozgur_ayaz .

Örnek dosyadaki ilk veri satırı için belirtirsek (değer 21) .
-- Pzt - Cmt tümü 1 ise mevcut sonuçlar doğru tamam mıdır?
-- Pzt, Salı, Çrş, Perş 0 iken Cuma ve Cmt 1 ise Cuma için ne sonuç alınmalı, Cmt için ne sonuç alınmalı?
Buna göre KALAN sütununda ne sonuç bekleniyor?

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
28