kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Satırdan Sütuna belge tip dağılımı başlangıç ve bitiş no belirleme konusunda sağa ve aşağıya sürüklenebilir Excel 2019 için formül ihtiyacım var.
Şöyleki:
Ekli tabloda da yazılı olduğu şekli ile
E Sütununda satır halinde olan "Belge Tipi" başlığındaki belge tipleri satırdan O,P,Q,R sütunlarına başlık olarak aktarılmış olup
E4 hücresindeki 'A' belge tipi H sütunundaki belge adedi O Sütununda L sütunundaki "Müşteri Adı" satırındaki kişilere elle dağıtılmış olup
aynı işlem E5 teki 'B' belge tipi P sütunundaki satırlara dağıtılmış ve bu şekilde satırdan sütunlara dağılım yapılmıştır.
E sütunundaki satır değerleri O,P,Q,R sütunlarına alınmış durumda iken H sütunundaki E sütunundaki belge tiplerinin adetleri
O,P,Q,R sütunlarına belge adetleri kadar sütunlara elle dağıtılmış (yazılmış durumdadır).

Yapılması istenen E sütunundaki Belge Tipi satır sırasına göre A, B, sonra C tiplerinin O sütunundaki 'A' belge tipi satır adedince
Z:AG aralığındaki gibi Başlangıç ve Bitiş numaralarını dağıtabilecek ve Z4 hücresine uygulanacak tek bir formüle ihtiyaç var. Z4 formülünü
AG10 hücresine kadar kopyalanacak tek bir Z4 hücre formülü gerekli.

Örnek olarak; Z4:AG10 aralığındaki her bir başlangıç no ve Bitiş no sütunlara olmak üzere A,B,C,D belge tiplerini basit formülle örnek olması için dağıttım.
Ayrıca Z14 AG23 aralığına da sonuç değerleri elle yazdım.
Z4 hücresine yazılacak ve sağ aşağı sürüklenebilecek formül yardımı için yardımınızı beklerim.

Ekli dosyalar

Çözüm
-- Z3 hücresinden sağa doğru BAŞLIKları yazın,
-- Birleştirilmiş Z2 hücresine birinci formülü uygulayıp, sağa ve aşağı (1 satır) kopyalayın.
-- Z4 hücresine ikinci formülü uygulayın ve sağa ve aşağı kopyalayın.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Neden soruları karmaşıklaştırarak soruyorsunuz anlamıyorum.
Sanırım tek adımda belgedeki tüm sorunları çözmeyi hedefliyorsunuz ama bu yöntem bence doğru değil.

Sorularınızı, işlem adımlarına göre belli bir sırayla parçalara ayırarak sorarsanız daha hızlı mesafe alırsınız.

Sorunuzun ilk adımı nedir?
Hem soldaki veri alanında formüller var, hem de diğer taraflarda.

O4:R4 aralığındaki değerler hazır değerler midir? vs vs.

HAM (üzerinde hiçbir işlem yapılmamış) belgenizin veri yoğunluğunu düşürerek bir kopyasını hazırlayıp foruma yükleyin ve sadece sizin bilebileceğiniz öncelik sırasına göre adım adım sorular sorun.
Böylece 3-5 adımda belgedeki tüm ihtiyaçları görecek hale gelebileceğinizi düşünüyorum.

@Ömer BARAN
Üstadım ilginize teşekkür ederim.
A dan Y sütununa kadar her şey ham veridir.
Z4:AG10 aralığı düzenlenecek formül alanı olup mevcutta durumu görebilmeniz için Z4:AG10 aralığına tek tek formülle gelmesi gereken durumu gösterdim. Z17:AG23 aralığında da elle sonuç değerleri yapıştırdım.
(düzenleyeceğiniz formül sonucunda gelmesi gereken değerleri görmeniz için bunu yapmıştım)

L sütununda bulunan "Müşteri adı" satırlarındaki kişilerin E sütunundaki Belge Tipleri ve F sütunundaki Belge Tip Değerinin O,P,Q,R sütunlarında kaç adet olduğu hazır veri olarak verilmiş olup Bu belgelerin de Sırasıyla E sütunundaki A, B, C,... satır sırasına göre H sütundaki belge adedi kadar I ve J sütunlarında Başlangıç Bitiş Adetleri dağıtılmış olup: Birinci aşama olarak;
E4 te belge Tipi A, H4 te Belge Adedi 16 ise I4 Başlangıç No: 1 den başlamaktadır. Bitiş No ise H4 te yazılı tutar kadardır. yani 16 dır. İşte bu A belge Tipi olan 1-16 adeti O sütunundaki satırlarda yazılı adet kadar Z1:AA10 aralığında A Belge tipini bularak Başlangıç ve Bitiş numaralarını Satırlara O sütunundaki adetler kadar Başlangıç ve Bitiş olarak dağıtacak.
Bu işlem devamında E sütunundaki belge tipleri içinde (B, C, D ... ) sırasıyla P, Q, R sütunlarındaki satırlarda bulunan adetler kadar Z:AG aralığına aynı işlem yapılacak Ancak, A belge tipinin bitiği örnekteki 16 bitiş numarası B belge tipi için 17 den başlamaktadır.
Özetle 4 tip belge tipi var ilk belge tipi A olup Belge numarası 1 den başlayarak Belge , örnekte son belge Tipi olan C nin 92 olacak...
Yeniden tabloyu ekledim.

Ekli dosyalar

@Ömer BARAN
Üstadım İlginize teşekkür ederim.
Z:AG aralığındaki formül sonucu 4. tabloda ilettiğim değerler gelmemiş durumda.
Sizden gelen 5. penceredeki eki açtığımda formül sonuçları ekran görüntüsü ekli dosyadaki (ekran alıntısı ÖB) gibidir. Formül sonucu diğer ekli dosyadaki gibi olmalı...
Buna göre duruma tekrar bakmanız mümkün mü?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı ÖB.webp
    Ekran Alıntısı ÖB.webp
    17.6 KB · Görüntüleme: 5
  • Ekran Alıntısı Doğru Sonuç.webp
    Ekran Alıntısı Doğru Sonuç.webp
    17.6 KB · Görüntüleme: 5
Biraz daha dikkatli olmanızı beklerdim.
Sizce ben, boş bir belge mi göndermişimdir?

-- Mesela ben üste 1 satır eklemişim (fark edilmemesi pek mümkün değil bence).
-- Mesela sizin eklediğiniz belgede ilgili tabloda başlık hücreleri boş (nedenini anlayamıyorum)
Formülün içerisinde, daha aşağıdaki satırlarda bir hücre boş olduğunda o satırdan sonra da boş sonuç alınmasını sağlayan kısım var.

Denemelerinizi, benim ilettiğim belge üzerinde yapın.
En üstte boş bir satır olmasının, işlemler açısından sıkıntı olacağını düşünüyorsanız;
benim gönderdiğim belgede 1'inci satırı silin (satırlar bir üste kaymış olsun.

Son düzenleme:
-- Z3 hücresinden sağa doğru BAŞLIKları yazın,
-- Birleştirilmiş Z2 hücresine birinci formülü uygulayıp, sağa ve aşağı (1 satır) kopyalayın.
-- Z4 hücresine ikinci formülü uygulayın ve sağa ve aşağı kopyalayın.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(3 satır)

Çözüm
@Ömer BARAN üstadım,
Tabiki boş bir belge iletmeyeceğinizi hatta eksiklikleri düzelttiğinizin farkındayım.
Satır eklemenizi de gördüm tabiki. "Mutlaka gerekli olduki değiştirdi" diye düşündüm.

5. pencere cevabınızda "Eski excel versiyonlarında sorun yaşanabileceğini şimdiden hatırlatayım." demeniz üzerine sonuçta farklı gördüm nedeni çözememiştim.
1. satırı silmek benim için şart değil.
Ama çalışma sonucunda 5. penceredeki dosyayı ilk indirdiğimde 6. pencere soldaki resimdeki gibi doğrudan geldiğini gördüm. Sizin 7 ve 8. pencere uyarı ve 1 satır silme işlemini çalışırken fark ettim ki; Z5 yada Z4 formülünün sağa ve aşağı kopyalama usulünde olduğunu gördüm.
5. pencere ekli dosyayı indirdiğimde sonucun 6. pencere soldaki gibi gelmesine anlam veremedim.
Çözümü Z5 hücresindeki formülü tutup diğerlerini sildikten sonra Z5 formülü önce aynı sarıda sağa sütunlara kopyaladım sonra Z5 formülünü Z sütununda aşağı kopyaladım. devamında da AA5:AG5 aralığı seçip formülleri aşağıya kopyalayınca istenilen sonuç geldi...

Yani sizin yaptığınız sizin bilgisayarda çalışırken benim indirdiğimde görüntü 6. pencere soldaki resimdeki gibi gelmesi sorun oluşturmakta... Enteresan anlayamadım.

İndirmeyi takip ettiğimde
Excel depo dan indirme ilk aşlamada excel dosyası 1.aşama ekran görüntüsü gelmektedir. (Sonuçlar doğru)
indirme uyarısında "Korumalı Görünüm Dikkatli olun!... "Düzenlemeyi Etkinleştir" düğmesine basınca excel dosyası aktif olmaktadır. Düzenlemeyi Etkinleştire basınca dosya açılmakta ve bu defa ekteki ikinci aşama olan ve sonuçların hatalı göründüğü şekilde dosya açılmış olmaktadır.

Dolayısı ile sorunun bun indirme aşamasında yaşanmakta olduğu 4-5 denemede gördüm.

Bu durum için ne yapamlıyım?

Ekli dosyalar

• ÖB 6. pencere indirme 1. aşama Ekran Alıntısı.webp
    ÖB 6. pencere indirme 1. aşama Ekran Alıntısı.webp
    60.8 KB · Görüntüleme: 9
  • ÖB 6. pencere indirdikten korumalı görünüm düzenleme etkinleşitirldikten sonra 2. aşama Ekran...webp
    ÖB 6. pencere indirdikten korumalı görünüm düzenleme etkinleşitirldikten sonra 2. aşama Ekran...webp
    56.7 KB · Görüntüleme: 10
O zaman ilettiğim belgeyi boş verin, 8 numaralı cevabımdaki formülleri kendiniz uygulayın olsun bitsin.
DERT nedir anlayamıyorum doğrusu.
Çözüm bulunmuş, formüller verilmiş, birkaç kez sorun iletilince de çözümün uygulandığı belge eklenmiş.