Çözüldü Doğrudan ve Dolaylı Ortaklıklarda Pay Dağılımı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba üstatlarım,
Ekli dosyada 4 şirket ve bunların ortaklık pay dağılımı var.
içi içe ortaklıklarda gerçek ve tüzel kişilerin kendisinin ortak olduğu pay dağılımı listede hesaplanmış olup ilgili alanı bu dağılım ile birlikte
aynı kişinin (gerçek veya tüzel) dolaylı olarak veya doğrudan isim olarak başka şirketlerdeki paylarının dağılımını Tutar ve Miktar (pay adedi ) olarak tespit etmeye ihtiyacım var. Lütfen ilgilenebilir misiniz?
Açıklama ekli belgede bulunmaktadır. Dizaynda değişiklik yapabilirsiniz.
Excel 2003 kullanmaktayım.

Ekli dosyalar

Sayın @KMLZDMR .

Mevcut verilere göre olması gereken tabloyu elle hazırlayıp örneklendirmemişsiniz.
Sonuç tablosunda;
-- B sütununda adı yazılı şirketlerin isimleri de olacak mı?
-- H sütununda adı olan tüm gerçek ve tüzel kişilerin adı mı olacak?
-- Yoksa, H sütununda olup, B sütununda olmayanlar mı listelenecek sadece?
-- Örneğin H17'deki KSŞTİ 'nin durumu ne olacak?
Buna göre biçimlendirme yapmadan, karmaşık formüller yerine
örneğin HRİ kişisi için =K4+K19+(K9*L19) gibi basit formüllerle olması gereken sonuçları göstermeniz lazım.
İşlemi sadece SERMAYE için mi istiyorsunuz yoksa ORAN/ALACAK/BORÇ, PAY ADETİ için de mi istiyorsunuz?

Yani işlemin nasıl yapılacağını netleştirmeniz/örneklendirmeniz, elle yapılmış çözümün esnek yapıya kavuşturulması,
veri değişikliği olduğunda da kullanılabilir bir yapıya kavuşturulmasını sormalısınız.
Örneğin yukarıda HRİ kişisi için verdiğim formül doğru sonucu veriyor mu sizce?

.

Evet HRİ için sonuç doğru. Tabiki bunu sicil numaralarına göre dağtılıp sonuç toplamında bu gelecek. Ayrıca Oranları da ayrı bir alana gelmesi sonradan talep edecektim...

Dediğim gibi. olmasını istediğiniz nihai tabloyu hazırlayın, üstünde düşünmeye hazır olsun.
Yoksa kendi kafamıza göre bir çözüm üretilir, sonra siz dersiniz ki şunu da görseydim, şu da olsaydı... vs.
Böyle olunca emek/zaman boşa gidiyor ve herşey başa dönüyor.

Bu nedenle sonuç tablosunu görmekte yarar var.

,

@KMLZDMR .

Son örnek belgenizle, ilk örnek belgenizde sol üstteki tablonuz birbirinden farklı.
Gerçek belgenizdeki ham verilerin durumu hangisiyle aynıdır?
İkisi de ham veriler üzerinden işleme tabi tutulmuş tablolarsa,
bence daha sonra formülleri uyarlama sorunu yaşamamanız bakımından ham verilerin olduğu bir örnek belge eklemenizde yarar var.
Hem sütun ilavesi olmuş, hem de satır ilavesi olmuş durumda.

Ayrıca sonuç tablonuzun konumu da sıkıntılı.
Sonuç tablosunu neden boş durumdaki Q ve devamındaki sütunlarda olmak üzere ilk satırdan başlatmadınıız?
Ayrıca, tabloyu başlattığınız M sütunu, kalnak verilerin sütunlarıyla çakışıyor.
Gerçek belgede kaynak tablo satır sayısı artıp azalırsa ne yapacaksınız?

.

Sayın Ömer BARAN üstadım,
Ekli tabloda değişiklik ve formül alanına ilişkin bir çalışma yaptım.
Sayın Ömer BARAN üstadım,
9. penceredeki tablo son durum olarak talebinize göre yeniledim.

ÖB:Son örnek belgenizle, ilk örnek belgenizde sol üstteki tablonuz birbirinden farklı.
kml: Belgeyi talebinize göre ekteki şekli ile yeniledim.
ÖB:Gerçek belgenizdeki ham verilerin durumu hangisiyle aynıdır?
kml: son belgeyi ekledim. tablonun I,J,K,L sütunlarındaki veriler ham veri olup diğer sütunlar manuel yada formül...
ÖB:İkisi de ham veriler üzerinden işleme tabi tutulmuş tablolarsa bence daha sonra formülleri uyarlama sorunu yaşamamanız bakımından ham verilerin olduğu bir örnek belge eklemenizde yarar var.
kml Tablonun ham hali mizandan gelen I,J,K,L sütunlarındaki veriler olup satır toplamlarını kaldırıyorum.
ÖB:Hem sütun ilavesi olmuş, hem de satır ilavesi olmuş durumda.
kml: sizin uyarılarınıza bağlı olarak değiştirmiştim. Ekle belge benim son tablom. Ancak siz formül ve yardımcı sütun için istediğiniz düzenlemeyi yapabilirsiniz.
ÖB:Ayrıca sonuç tablonuzun konumu da sıkıntılı. Sonuç tablosunu neden boş durumdaki Q ve devamındaki sütunlarda olmak üzere ilk satırdan başlatmadınız?
kml: sonuç tablosunu yeniledim.
ÖB:Ayrıca, tabloyu başlattığınız M sütunu, kaynak verilerin sütunlarıyla çakışıyor.
kml: ekli belgede kaydırdım.
ÖB:Gerçek belgede kaynak tablo satır sayısı artıp azalırsa ne yapacaksınız?
kml: Üstadım tablonun satır sütunlarında istediğiniz gibi çalışmanız mümkündür.

Konu amacı: Bir kişi (gerçek tüzel) birden fazla şirkette ortaklığı varsa o kişinin doğrudan ortak olduğu şirketteki hissesi (sermaye tutarı) doğrudan oranlanmış olarak gelir. Ekli yeni tabloda M sütunundaki oranda olduğu gibidir.R sütunu 34 . satırdan başlayan tekil ortakların
ilgili şirketin sicil numarasına göre kişi gerçek kişi ise "Gerçek" alanına, tüzel ise "Tüzel" alanına sermayesi gelecek.
kişinin ortaklığı dolaylı ise yani örnekteki gerçek kişi HRİ 88541125 numaralı MBYŞTİ şirketinde MBYŞTİ şirketinin ortağı olan ABTŞTİ şirketinde payı dolaylı olup HRİ nin ABTŞTİ ndeki pay oranı M19 hücresinde olduğu üzere %66,666 dır. Dolayısı ile ABTŞTİ nin MBYŞTİ şirketindeki payı 23000 TL / %46 ise bu tutar ve oranın %66,666 sı HRİ gerçek kişisine ait olarak V35 hücresine 23000*0,66,666 olarak 15.333,33 olarak yer alacaktır.

Diğer taraftan sonuç tablosuna eklediğim husus ise oranlar,, bunu sonuç tabloya eklemek iyi olacaktır. son örnekteki
15.333,33 değerinin oranı 15333,33/50000 (MBYŞTİ nin sermayesi E10 hücresindeki değer) %30,66 olacaktır. HRİ nin MBYŞTİ şirketindeki doğrudan oranı %23 idi . Oranları tabloya ekleyince %23+%30,66=%53,66 sonucu bulunacak.

Ekli tabloda sonuç alanında Tutar ve Oran; Gerçek ve Tüzel ayrımı konuldu.. Ancak Getirilen değerlerin doğrudan mı? Dolaylı mı? olduğuna ilişkin verinin tabloya nasıl getirilmesini planlayamadım. Siz bu konuda tabloda değişiklik yapabilirsiniz.
Konu acil değildir.

Ekli dosyalar

İsteğinizi anladım Kemal Bey.

Örnek belgenizde, HRİ, SSİ... gibi gerçek kişiler veya B sütununda adı yer almayan KSŞTİ gibi tüzel kişilerin
dolaylı olarak hissedar olduğu B sütunundaki şerketlere en fazla 2'nci adımda ulaşılabiliyor durumda.

Ancak, ya bu adım sayısı artarsa ne olacak?
Adım sayısının artması durumunda, isteğinizin formülle karşılanmasının mümkün olabileceğini sanmıyorum doğrusu.

Bence (örnek belgedeki verilere göre); sonuç tablosunda S35'ten başlayarak S sütununa listelenmesi gereken ortak isimlerinin,
KSŞTİ gibi B sütununda olmayan tüzel kişiler ve yine B sütununda yer almayan gerçek kişiler olması gerekir.
Yani sonuç tablosunda, B sütununda adı yer alan ABTŞTİ ve MBYŞTİ 'nin olması bana pek mantıklı gelmiyor doğrusu.

.

Sayın Ömer BARAN üstadım, İlginize teşekkür ederim.
*KSŞTİ tüzel kişi B sütununda 4. şirket olarak bulunmaktadır.
**S sütununda olan isimlerin hepsinin sadece birer tanesinin S35 ve devamına sadece bir tanesi formülle gelmesi taleplerim arasındadır.
bu ara ekli belgemde I sütunundaki I10,I18,I21,I24 hücrelerindeki şirket isimlerini kaldırdım. Zira bu şirket isimleri B sütunu ilgili satırlarda var.
*** Sonuç tablosunda şirketlerinin kendilerinin de olması şart. adı geçen şirketler de diğer şirketlerin ortakları olabilmektedir. Hatta bu örnekte olmasa da bir şirket kendi hisselerine de sahip olabilir. Örnek olarak: MBYŞTİ şirketi ortakları sayısı 6 ortak iken; 7. ortak MBYŞTİ şirketi olabilir. Diğer taraftan MBYŞTİ şirketi MBTŞTİ nde ortak ve ABTŞti de MBYŞTİ de ortak.
selamlar...

Tekrar merhaba Sayın @KMLZDMR .

KTŞTİ firmasının ismi, MBTŞTİ'nin ortakları listesinde, sehven KSŞTİ olarak yazılmış demekki.
İkisinin ayrı firmalar olduğunu düşünmüştüm, ortak listesindekini diğeriyle aynı hale getiririz mesele değil.

Aşağıdaki ekran görüntüsündeki hesaplama sonuçlarının (sermaye payları toplamları) tümünün doğruluğunu kontrol eder misiniz?
Tümü doğru derseniz ona göre bakacağım. Bence sorun yok. Sadece bu sonuçların gerçek/tüzel gibi ayrıştırılması gerekecek demektir.
Yanlış olan sonuç varsa başa döneceğim demekki.

1602296736465.webp

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın üstadım,
14 pencere için cevabım:
a)KTŞTİ firmasının ismi, MBTŞTİ'nin ortakları listesinde, KSŞTİ olarak doğru. KSŞTİ MBTŞTİ nin %47,5 ortağıdır.
b) alanın için HRİ nin dağılımı için doğrulama ve kontrol yaptım.
Öncelikle tekrar bilgi vereyim: Bir ortaklıkta gerçek kişi ve tüzel kişi ortaklığı olduğunda; gerçek kişinin pay diğer ortaklıklarda DOĞRUDAN isim (gerçek kişi) olarak ortak olabileceği gibi, gerçek kişinin hissedar olduğu ortaklığın başka bir ortaklıkda da payı olduğu zaman ortak gerçek kişinin DOLAYLI olarak ortak olabilmektedir.
Bu kapsamda güzel bir örnek olan HRİ gerçek kişisi,
1)Doğrudan ortaklık hesaplaması: -MBYŞTİ de %23, (50000x,23=11500 TL) ve ABTŞTİ de (150000x%66,66 = 100.000 TL )DOĞRUDAN ortak olup =Doğrudan ortaklık tutarı 11500+100000=111.500,00 TL, oran olarak ise 111500/(50000+150000) %55,75 doğrudan ortaklık payı
2)Dolaylı ortaklık hesaplaması: -MBYŞTİ nde ABTŞTİ nin ortaklığında (ABTŞTİ MBYŞTİ deki hissesi 23000 iken HRİ ABTŞTİ deki payı %66,66 olması nedeni ile 23000x0,6666 = 15.333,33 TL dolaylı ortak) ve MBTŞTi de ABTŞTİ ortak olmasıyla HRİ bu ortaklıkta
-ABTŞTİ de %66,66 (8750 ABTŞTİ nin MBTŞTİ şirketindeki ortaklık payı x %66,66 HRİ nin ABTŞTİ deki pay oranı = 5.833,33 TL) DOLAYLI olarak ortaktır. Dolaylı ortaklık tutarı: 15333,33 + 5833,33= 21.166,66, oran olarak ise
2-a) ABTŞTİ sermaye payına oran olarak: (15333,33+5833,33) / (23000+8750) =0,66666
2-b) MBYŞTİ ve MBTŞTİ şirketlerindeki HRİ payına düşen oran sermaye payına oran olarak sırası ile: (15333,33+5833,33) / (50000+50000) =0,2166666
şeklinde sonuç tabloyu revize etmek ve sonuç tablosunu sütun başlıklarını Gerçek/Tüzel; Doğrudan Dolaylı; tutar ve oran olarak [oran gerçek kişinin ortak olduğu (ABTŞTİ) şirketteki sermaye ye göre (2-a örneği) ve oran gerçek kişinin dolaylı olarak ortak olduğu şirketteki (MBYŞTİ ve MBTŞTİ ) sermaye ye göre (2-b örneği) ] şeklinde sonuç tablosu yapmak uygun olacaktır.

Sayın @KMLZDMR ,

Bu kadar detay açıklamaya lüzum yok.
-- HRİ doğrudan: 11.500 + 100.000 = 111.500
-- HRİ dolaylı : (23.000 x 0,6667) + (8.750 x 0.6667) = 21.166,66
oldiğuna göre HRİ toplam: 111.500 + 21.166,66 = 132.667 diyorsunuz.

Ancak bence HRİ açısından unuttuğunuz bir şey var (örnek belge 11'inci satır) :
HRİ'nin %23 ortağı olduğu MBYŞTİ, 16.500 TL (%33) ile MBTŞTİ'nin ortağı olduğuna göre buradan da HRİ'ye ait
bir pay olması gerekmez mi ( 16.500 x 0,23 = 3.795 ) ?

HRİ'nin doğrudan ve dolaylı olarak bu şirketler grubundaki toplam payı (eklediğim ekran görüntüsündeki gibi)
( 11.500 + 100.000 ) + (23.000 x 0,6667) + (8.750 x 0.6667) + (16.500 x 0,23) = 136.461,67 olması lazım değil mi?
Çünkü MBYŞTİ'nin bu ortaklığa koyduğu nakdi/ayni sermayenin kaynağı,
kendisindeki tüm ortakların koyduğu sermaye tutarları dolayısıyla edinilmiş varlıklardan kaynaklanmış olmalıdır
ve dolayısıyla kendi ortaklarının da bu MBTŞTİ'deki ortaklıktan payı olması gerekmez mi?

Diğer kişiler için de benzer hesaplama yapıldığında, eklediğim ekran görüntüsündeki sonuçlar (toplamlar) oluşmaktadır.

.

Bu durumu da dikkate alarak, tüm hesaplamaları manuel (haricen) yapıp olması gereken TOPLAM tutarları tekrar hesaplayın,
eklediğim ekran görüntüsündeki toplam tutarların ya doğruluğunu net olarak ifade edin veya ya da benzer bir eksiklik tespit ederseniz buna ait KISA-NET açıklama yazarsanız, bu toplamların dağılımı olayına bakayım.

Bu arada belirttiğim mantıkla, MBYŞTİ'deki ABTŞTİ ortaklığını da unutmayın (9'unci satır)
Buradan kaynaklı olarak da 19-20'nci satır ve dolayısıyla HRİ ve SSİ'ye etkisi.

.

Tekrar merhaba,
Ortaklıkların hesaplama tablosuna Doğrudan /Dolaylı sütunu oluşturmanız mümkün mü?
Tablo tekrar ekledim.
kml tablo değeriortaklarÖB tablo değeriFark
136.461,67​
HRİ
136.461,67​
0​
60.915,84​
SSİ
60.915,83​
0,006667​
332,50​
YDİ