Çözüldü Taksit Sayısına Göre Tarih Tutar Dağılımı

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Aşağıdaki konu için yardımcı olabilir misiniz? Acil.
Açıklamalar ve isteneler:
a) Gün hep G6 hücresinin günü, ay bir artırımlı olacak. M9:M20 aralığı L sütununda satır boş ise M sütunundaki tarih 0 olacak ama biçimi 0 olacak. Zira K24 hücresinde sayısal formül M9:M20 aralığına atıf yapmaktadır.
b) N7 hücresindeki sayısal değer K7 hücresindeki sayı kadar N9:N20 aralığına eşit olarak formüle edilecek. Ancak peşinat olan N9 hücresinin değeri N10 ve N20 aralığındaki değerler kuruşsuz aşağı yuvarlamalı değerleri olacak N9 değeri N7 değerinin bakiyesi olacak yani farklar peşinata eklenmiş olacak.

Ekli dosyalar

Sayın Ömer Baran Üstadım. Teşekkür ederim.
İki durum oldu.
1-K24 hücresindeki formülüm =TOPLA.ÇARPIM((YIL(M$9:M$20)=YIL(G6))*(N$9:N$20))
değer hatası vermektedir. Nasıl düzeltilir?
2-Diğer yandan bazı gelen belgelerde N9 hücresi haricindeki (N10:N20) aralığındaki değerlere uygulanmış olan +- olarak eklenen bir değer olduğu görüldü. Bunun için N5 hücresine örneğin -1 değeri yazılınca N10:N20 aralığındaki değerlere uygulanmak üzere N5 hücresindeki değeri N9:N20 aralığı için yapılan formüle eklemek gerekliliği oldu. Tabiki N9 değerine N5 değeri etki yapamayacak. N7 değerinin N9:N20 aralığına K7 taksit sayısına göre dağılımı için N9 formülünü yenilemeniz mümkün mü?

Tekrar teşekkür ederim.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Şöyle:

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(1 satır)

Aslında bir önceki cevabımda verdiğim formüldeki
YUVARLA($N$7/$K$7;0) kısımlarını TABANAYUVARLA($N$7/$K$7;1) olarak değiştirseniz iyi olur.
Taksit sayısını 2 yaparak farkı görebilirsiniz.

İyi Günler,
Aiağıdal,i örnekte de görüleceği üzere şubat 28 veya 29 olduğunda da mart ayını atamaktadır. bu sorunun çözümü bulunmamaktadır.

Ekli dosyayı görüntüle 16177

Ekli dosyalar

• 1647082232456.webp
    1647082232456.webp
    16 KB · Görüntüleme: 24
Şöyle:

Kod:
(1 satır)

Aslında bir önceki cevabımda verdiğim formüldeki
YUVARLA($N$7/$K$7;0) kısımlarını TABANAYUVARLA($N$7/$K$7;1) olarak değiştirseniz iyi olur.
Taksit sayısını 2 yaparak farkı görebilirsiniz.
Üstadım,
1. soru için teşekkür ederim. (dizi parantezinde çalıştı. Doğru mudur?)
2. soru için beklentideyim. (p penceredeki )

Cümleyi okurken başım ağrıdı.

Mevcut formül alanlarının iki tane daha kopyasını (sağda uygun bir sütuna) oluşturun.
N5'te +1 varken tüm sonuçların ne olması gerektiğini formül kullanmadan elle yazın,
N5'te -1 varken tüm sonuçların ne olması gerektiğini formül kullanmadan yazın.
Bunların sonucunda oluşan tabloların dip toplamlarının ANAPARAya eşit olup olmadığına dikkat edip gerekirse açıklama yapın.
TOPLA.ÇARPIM ile alınan sonuç bunlara göre değişecek midir? Sonucun ne olması lazımsa yine elle yazarak gösterin.

Açıklama okumak yerine sonuç görelim en iyisi.

Üstadım
dosya 2. versiyon ektedir.
*K24 hücresi dizi olunca çalıştı. dizisiz niye çalışmadı?
** yukarıdaki isteğinize göre Q v R sütunlarında 5. satırdaki + - değerlere göre 9. satır ve 10-20. satırlarda olması gereken değerleri belirttim.
Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 1.webp
    1.webp
    34.1 KB · Görüntüleme: 10
@KMLZDMR
4 numaralı cevaptaki formül değişiklik önerimi de dikkate aldığımda nihai olarak şu formül işinizi görür.

Kod:
(1 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri:
@mars2 , @KMLZDMR

Daha evvel de belirtmiştim; önemli olan kararın nasıl verileceği.

Örneğin; ilgili ayda, vade GÜNüne denk gelen GÜN olmadığında, ayın son günü sonuç olarak alınmak isteniyorsa;
M9 hücresinde mevcut formül şöyle düzenlenebilir.

Kod:
(1 satır)

Üstadım,
siz yazdığınızda soru hazırdı. Konuyu açmış olmuştum.
M9 ve devamı için 15. penceredeki formülünüz ay sonu gelmesi için doğru sonuç verdiği gözlemledim.
Haklısınız. Çözemeyeceğiniz sorun yok.
Umarım #Mars2 (5. pencerede) görmüştür.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi