Çözüldü Dağılım Formülü

ozgur_ayaz

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba, daha önce dağılımla ilgili bir konu açmıştım. Sağolsun Ömer Hocam yardımcı olmuştu. Formüller dikey sütunlara yerleştirilmişti, bana bu sefer yatay lazım. O formüllerin içinden çıkamadım bir türlü. Bana Satış Miktarlarını kat sayı olarak alacak şekilde satırın en sonundaki miktarı dağıtan bir formül lazım. İlgili konuyu da ekliyorum. Şimdiden teşekkürler. Dosya ektedir.

Dağılım Problemi Konusu

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın @ozgur_ayaz .

Örnek dosyadaki ilk veri satırı için belirtirsek (değer 21) .
-- Pzt - Cmt tümü 1 ise mevcut sonuçlar doğru tamam mıdır?
-- Pzt, Salı, Çrş, Perş 0 iken Cuma ve Cmt 1 ise Cuma için ne sonuç alınmalı, Cmt için ne sonuç alınmalı?
Buna göre KALAN sütununda ne sonuç bekleniyor?

.
Cuma ve Cumartesi ürün geldiyse ve yeterliyse 21 i 2 güne dağıtmalı. Sadece Cuma geldiyse 21 i Cumaya vermeli. Cuma da ürün gelmediyse hiç vermemeli. Kullanıcı zaten bunu ayarlayıp Son ürünün geleceği güne mutlaka sevk yazması gerekecek önceden. Yani 6 gün ürün gelecekse ve 5 gün sevk yoksa kullanıcı sıkıntı çıkacağını bilip 6. güne mutlaka sevk yazmalı. Bu kullanıcının ayarlayacağı bir şey. Ayarlamadı diyelim 1. gün sevk yazdı, diğer günlere sevk yok. Burda optimum ayar yapılamaz zaten, mecbur eksik gider. 1. gün 3 dağıtır mesela, bir daha dağıtamaz. Bundan kurtuluş yok. Bunu kullanıcı kendisi yorumlayıp son güne sevk yazmalı.

Sayın @ozgur_ayaz .

-- Pzt, Salı, Çrş, Perş 0 iken Cuma ve Cmt 1 ise Cuma için ne sonuç alınmalı, Cmt için ne sonuç alınmalı?

.
Cuma ve Cumartesi ürün geldiyse ve yeterliyse 21 i 2 güne dağıtmalı. Sadece Cuma geldiyse 21 i Cumaya vermeli. Cuma da ürün gelmediyse hiç vermemeli. Kullanıcı zaten bunu ayarlayıp Son ürünün geleceği güne mutlaka sevk yazması gerekecek önceden. Yani 6 gün ürün gelecekse ve 5 gün sevk yoksa kullanıcı sıkıntı çıkacağını bilip 6. güne mutlaka sevk yazmalı. Bu kullanıcının ayarlayacağı bir şey. Ayarlamadı diyelim 1. gün sevk yazdı, diğer günlere sevk yok. Burda optimum ayar yapılamaz zaten, mecbur eksik gider. 1. gün 3 dağıtır mesela, bir daha dağıtamaz. Bundan kurtuluş yok. Bunu kullanıcı kendisi yorumlayıp son güne sevk yazmalı

Sayın @ozgur_ayaz .

.
Benim kullandığım yönteme de bağlı kalmak zorunda değiliz. Benim kullandığım yöntemde ilerde sevk olup olmadığını önceden göremiyor dosya. Haftalık sevk sayısına göre önveden fazla dağıtmasını ayarlamadım mesela. Onu hesaplayıp 1 gün sevk varsa ve bu sevk ilk günse, tüm miktarı ilk gün dağıtmasını sağlamamız lazım.

İşte Sayın AYAZ, bu tür açıklama, dosyayı kullanan sizin için anlaşılır geliyordur.
Önceki formülü, evet ben hazırlamıştım ama onu hazırlarken dosyaya oldukça odaklanmışım demekki.
Mecburen dosyaya ilk kez bakıyormuş gibi düşünüyorum şu an.

-- Buradaki dağıtım anahtarı, O-T satır toplamı bakımından G / G TOPLAM orantısı olacak değil mi?
-- O4:T253 alanında oluşacak sayıların TOPLAMI, O1, P1, Q1, R1, S1, T1 'deki değerleri mi verecek?
-- O1:T1'in toplamı N1'deki değer midir?
-- O-T alanında oluşacak formül sonuçlarının yatay toplamlarının N sütunundaki değerleri mi vermesi gerekiyor?

Açıklamalarınızı bu şekilde alan/hücre adresi biçiminde yazarsanız daha net ileteşem kurmuş oluruz.
Oluşturulacak nihai formül sonuçlarının nerede kullanılacağı filan şimdiki konu değil, dağıtım halledilsin önce.

.

İşte Sayın AYAZ, bu tür açıklama, dosyayı kullanan sizin için anlaşılır geliyordur.
Önceki formülü, evet ben hazırlamıştım ama onu hazırlarken dosyaya oldukça odaklanmışım demekki.
Mecburen dosyaya ilk kez bakıyormuş gibi düşünüyorum şu an.

-- Buradaki dağıtım anahtarı, O-T satır toplamı bakımından G / G TOPLAM orantısı olacak değil mi?
-- O4:T253 alanında oluşacak sayıların TOPLAMI, O1, P1, Q1, R1, S1, T1 'deki değerleri mi verecek?
-- O-T alanında oluşacak formül sonuçlarının yatay toplamlarının N sütunundaki değerleri mi vermesi gerekiyor?

Açıklamalarınızı bu şekilde alan/hücre adresi biçiminde yazarsanız daha net ileteşem kurmuş oluruz.
Oluşturulacak nihai formül sonuçlarının nerede kullanılacağı filan şimdiki konu değil, dağıtım halledilsin önce.

.

(O1:T1 Toplamı N1 ile aynı olabilir de olmayabilir de. O gün ne kadar geldiğine bağlı. Fazla veya az gelirse satışa ve kalana göre dağıtmalı)
O-T aralığındaki değerler her gün sevk varsa ve toplamda N1 hücresindeki kadar ürün geldiyse N sütunundaki değerleri vermeli. Fazla gelirse kalan bakiyelere göre fazlalığı dağıtmalı, eksik gelirse eksik kalmalı orantılı olarak.

Örnek: Bir mağazanın Pazartesi sevki var diğer günler yok. Son günlere geldikçe kalan miktarı arttığı için katsayıyı arttırarak dengelemeye yapmaya çalışıyor. Ama son günlerde hala sevk yoksa eksik dağıtmış oluyor. Önceden bunu görüp pazartesi çok dağıtsa iyi olur. (Ek sütun açılabilir belki).

Ben bu sorunları Kalan sütunları ile çözmeye çalıştım.

Sayın AYAZ, tamam belge sizin ve kafanızda da bir işleyiş yapısı var.

Diyorum ki; satır/sütun/hücre-alan adresi gibi açıklayın.
O gün, o hafta, gelmişse, gelmemişse, kalan, hergün sevk varsa, ürün geldiyse gibi anlatımların formül oluşumuna bir katkısı yok.

Benim sorduğum esas olarak örneğin O4:T4 aralığına uygulanacak formül sonuçlarının toplamı N4 değil mi?
Yani N4'teki değeri sağındaki hücrelere dağıtmıyor muyuz? Bu dağıtım için de 1/0 değerlerini kullanarak 0'a denk gelen sütunlara yazılması gereken değer 1 olan sütunlara dağıtımış olacak diye anlıyorum. Toplam dağıtılacak sayı zaten N4'te.
Toplamda da N1'deki değer oluyor zaten orası belli, çünkü N sütunundaki formül öyle söylüyor.

Bir de varsa, kontrol eşitliklerini sormuştum (mesela; O toplamı O1'e, P toplamı P1'e eşit mi diye).

Sayın AYAZ, tamam belge sizin ve kafanızda da bir işleyiş yapısı var.

Diyorum ki; satır/sütun/hücre-alan adresi gibi açıklayın.
O gün, o hafta, gelmişse, gelmemişse, kalan, hergün sevk varsa, ürün geldiyse gibi anlatımların formül oluşumuna bir katkısı yok.

Benim sorduğum esas olarak örneğin O4:T4 aralığına uygulanacak formül sonuçlarının toplamı N4 değil mi?
Yani N4'teki değeri sağındaki hücrelere dağıtmıyor muyuz? Bu dağıtım için de 1/0 değerlerini kullanarak 0'a denk gelen sütunlara yazılması gereken değer 1 olan sütunlara dağıtımış olacak diye anlıyorum. Toplam dağıtılacak sayı zaten N4'te.
Toplamda da N1'deki değer oluyor zaten orası belli, çünkü N sütunundaki formül öyle söylüyor.

Bir de varsa, kontrol eşitliklerini sormuştum (mesela; O toplamı O1'e, P toplamı P1'e eşit mi diye).
O1 , P1, Q1 , R1, S1, T1 hücreleri gelenlerin yazıldığı hücreler. Bu alandaki miktarlar kendi sütunlarında dağıtılıyor ve O3 , P3, Q3 , R3, S3, T3 hücrelerinde toplam formülü ile sağlaması yapılıyor. 3.satırdakiler toplam formülü (Dağılımın düzgünlüğünü kontrol için)

Aynı şekilde N1 hücresi haftalık gelecek miktarın (gelmesi beklenen) yazıldığı hücre. N3 hücresi ön dağılımın toplamını hesapladığımız alan. Her toplam formülü kendi sütununu topluyor.

O1-T1 toplamı N1 e eşit ise ve en az 1 gün sevk varsa 04-T4 arası N4 toplamına eşit olmalı. (Yani o mağazanın kalan bakiyesi 0 olmalı). Fakat 01 - T1 aralığında N1'den fazla miktar gelirse fazlalığı dağıtması gerektiği için eşit olamaz.

Sayın AYAZ.

Küsuratlı sonuçlar oluşmasını dert etmeden, veri tablonuzun 21'inci satırda bittiği varsayımıyla;
bir kez ilk formülü, bir kez ikinci formülü son olarak da üçüncü formülü O4 hücresine uygulayıp sağa ve ayağı kopyalayın.
Her üç seçenek için de O1:T7 aralığındaki değerlerde (0 yazmak dahil alternatif değerlere göre) ve
H-M sütunlarındaki 0/1 değerlerinde değişiklikler yaparak (tümünün 1 veya tümünün 0 olması seçenekleri dahil) deneyin.

İstediğinize benzer sonuçların alındığı durum sizce hangi formülün sonuçlarıdır?

VBA:
You must log in to view content
(3 satır)

.