Çözüldü Yeni koddan sonra kod devre dışıkaldı

dimple

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba yardımlarınızla oluşturulan dosyamda userform3 de Sayfa2 den verileri daha pratik olsun diye enter ile aşağıdaki kod ile sayfa2 den bilgileri getiriyor ve öğrencileri ödeme bilgilerini girerek kayıt yapıyorum.
Ancak ikinci ve sonraki ödemeleri kaydetmek için (DATA sayfasına ) kayıtlı öğrencileri çağırmak için Userform3 üzerindeki ARA düğmesi ile verileri getirmesi gerekiyor ama getirmiyor .
ARA düğmesine tıkladığımda aşağıdaki kod ile sayfa2 den bilgileri getiriyor ancak tekrar ARA düğmesine tıkladığımda DATA sayfasından verileri alıyor.
1- Tek işlemde Okul numarası girince enter basmadan ARA tuşu ile DATA sayfasından öğrenci bilgilerini nasıl getirebiliriz.?
2- kontenjan olarak kaydedilen öğrencilerin aylara ait ödeme textlerine kontenjan olarak kayıt yapılabilir mi ?

Kod:
You must log in to view content
(33 satır)

Ekli dosyalar

Dosyanızı indirdim peşpeşe iki ayrı kayıt yaptı sorunsuzca.
Bu kayıt çıktılarının nereye ne şekilde yapıldığını anlayamadım.
UserForm çalıştırınca Excel'i gizleyen dosyalara bakasım da gelmiyor notunu ilave edeyim...

Tam sorunu dosyada daha net ifade edebilirseniz iyi olur.
Anlama eşiğim çok yüksek değil bu aralar :)

Dosyanızı indirdim peşpeşe iki ayrı kayıt yaptı sorunsuzca.
Bu kayıt çıktılarının nereye ne şekilde yapıldığını anlayamadım.
UserForm çalıştırınca Excel'i gizleyen dosyalara bakasım da gelmiyor notunu ilave edeyim...

Tam sorunu dosyada daha net ifade edebilirseniz iyi olur.
Anlama eşiğim çok yüksek değil bu aralar :)
Merhaba kayıt bölümünde sorun yok.
Userform3 üzerindeki excel tuşuna basınca veri sayfaları var . Kayıt işlemini DATA sayfasına yapıyor . Kaydet ve yenile tuşları ile
Okul Numarasına öğrenci okul numarasını girdikten sonra ARA tuşuna basınca data sayfasından bilgiler gelmesi gerekiyor. Çünkü kayıtlı verilerde güncelleme yapmak gerekiyor (resim 1)
Okul Numarasına öğrenci okul numarasını girdikten sonra Enter yada userform3 üzerindeki hangi tuşa tıklarsanız. Resim2 deki ekran geliyor yani ilk kayıt yapılacak ekran .( mesaj kutundaki evet tuşundan sonra ARA yaparsanız Data sayfasından verileri getiriyor.)
Yapmak İstediğim ise Okul Numarasına öğrenci okul numarasını girdikten sonra ARA tuşuna basınca data sayfasından bilgiler gelmesi gerekiyor. (Resim1). Çünkü kayıtlı verilerde güncelleme yapmak gerekiyor (resim 1)
ARA tuşunun kodları ise şu şekilde
Kod:
(37 satır)

Ekli dosyalar

• 1.webp
    1.webp
    28.5 KB · Görüntüleme: 3
  • 2.webp
    2.webp
    25.2 KB · Görüntüleme: 3
Data sayfanızda alttaki ay bilgilerine gelen rakamlardan sadece Eylül ayı kayıtlı.
O yüzden üstteki verdiğiniz bilgilerin dolması imkansız.
Bana "şu Textbox ya da Combobox'un şuradaki bilgiyi alması lazımdı" diyeceğiniz bilgiyi yazabilir misiniz?

Data sayfanızda alttaki ay bilgilerine gelen rakamlardan sadece Eylül ayı kayıtlı.
O yüzden üstteki verdiğiniz bilgilerin dolması imkansız.
Bana "şu Textbox ya da Combobox'un şuradaki bilgiyi alması lazımdı" diyeceğiniz bilgiyi yazabilir misiniz?
Doğru sadece eylül kayıtlı olduğu için diğer aylara ait bilgilerin gelmesi mümkün değil.
Asıl sorun okul numarasını girince ARA tuşuna basınca (adı soyadı ,TC Kimlik No ve sınıf şubelere ait tetxboxlar ve kayıt türü ve tercih comboboxlarına ait bilgiler ile aylara ait ödemelerden) DATA sayfasına veri girilmiş olanların gelmesini istiyorum .Yani işlem basamağını azaltmak amacım . Tek ARA tuşu ile yapmak
Yoksa okul numarası girerek enter yapınca veya herhangi bir tuşa basınca (adı soyadı ,TC Kimlik No ve sınıf şubelere ait tetxboxlar ait bilgiler geliyor)
gelen bilgilerden sonra ARA tuşu ile işlem yaptığımda verileri getiriyor.

Ekli dosyalar

Doğru sadece eylül kayıtlı olduğu için diğer aylara ait bilgilerin gelmesi mümkün değil.
Asıl sorun okul numarasını girince ARA tuşuna basınca (adı soyadı ,TC Kimlik No ve sınıf şubelere ait tetxboxlar ve kayıt türü ve tercih comboboxlarına ait bilgiler ile aylara ait ödemelerden) DATA sayfasına veri girilmiş olanların gelmesini istiyorum .Yani işlem basamağını azaltmak amacım . Tek ARA tuşu ile yapmak
Yoksa okul numarası girerek enter yapınca veya herhangi bir tuşa basınca (adı soyadı ,TC Kimlik No ve sınıf şubelere ait tetxboxlar ait bilgiler geliyor)
gelen bilgilerden sonra ARA tuşu ile işlem yaptığımda verileri getiriyor.
Tek tek kodlamalara zaman ayıracak vaktim ne yazık ki yok.
Umarım bu konuda müsait bir arkadaşımız destek olur.
Ama benim naçizane önerim bu işlemler için ADO yöntemini denemeniz.
Tercih ederseniz alttaki dosyayı inceleyebilirsiniz.
Tercih etmezseniz yine mutlaka incelemenizi önereceğim dosya linki:

Tek tek kodlamalara zaman ayıracak vaktim ne yazık ki yok.
Umarım bu konuda müsait bir arkadaşımız destek olur.
Ama benim naçizane önerim bu işlemler için ADO yöntemini denemeniz.
Tercih ederseniz alttaki dosyayı inceleyebilirsiniz.
Tercih etmezseniz yine mutlaka incelemenizi önereceğim dosya linki:
İlginiz için teşekkür ederim. İnşallah Access ve ado ilgili bilgilerde öğrenirim bir süre sonra .

@dimple

Bence TexkBox1_AfterUpdate kodunda;
-- If soru = vbNo Then ..... End If blokunu tamamen devre dışı bırakıp,
-- soru = ..... satırı ile Exit Sub satırının arasına CommandButton3_Click diye bir satır eklemelisiniz.
Yani ilgili kısmı şöyle değiştirmeniz gerekiyor.

Bu arada CommandButton3_Click kodundaki soruya vereceğiniz cevaba göre
Textboların silinmesi sonucu da çıkabilir, orada verilecek cevabı göre sonuç alırsınız (veriler ilgili nesnelerde kalır veya silinir)

VBA:
(13 satır)

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar