Çözüldü Vba Kod ile Aktif Sayfa Aralığını Yeni Sayfaya Aktarmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ycicek

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Sevgili ExcelDestek.Com Ailesi, yine ben 🤦‍♂️

Ekli dosyamda sayfaları çoğaltma daha sonra üzerinde düzenleme ihtiyacı hasıl olduğundan "SAYFA AKTAR" butonu ekledim. Butonu tıkladığımda sayfanın istediğim aralığı yeni sayfaya aktarılıyor. Fakat aktarılacak sayfadaki bazı satır yükseklikleri yeni sayfada aynı değil ve sayfada bulunan resimleri de aktarmıyor. Bu konuda yardımlarınızı arz ediyorum.

Saygılarımla
Yasin ÇİÇEK
Kod:
You must log in to view content
(21 satır)

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Üstadım elinize sağlık. Sayfadamda 7 adet resim özelliğini taşıyan nesne vardı. 6 adedini en*boy oranını bozarak kopyalama yaptı. 1 tanesini hiç kopyalamadı. Ayrıca bazı satırların yüksekliklerini azaltırken bazılarını da arttırdı. Sutun genişliklerinde problem yok. Acaba sayfanın tamamını kopyalayıp A1:A7 Satırlarınımı boşaltsak?

Merhaba.

Sayın @AhmetRasim , konu açılış mesajındaki konuyla ilgileniyor,
Ben de başka hususlara değineyim.

Kodlarınızdaki;
-- Option Explicit ibaresini, tüm kodların üstüne alın,
-- Yazdir2 kodunda Copies değişkeninin adını örneğin bilgi olarak değiştirin (iki yerde yer alıyor, ikisini de aynı şekilde değiştirin),
sonra da kodda iki satır halindeki yazdır komutu yerine ActiveSheet.PrintOut From:=1, To:=1, Copies:=2 satırını ekleyin.
-- Kaynak sayfası E2:E4 aralığındaki vardiya türlerini döngüye uygun olacak şekilde 08-16 16-24 24-08 olarak sıralayın (bu kısmı daha evvel de vurgulamıştım)

.

Paylaştığım kodlar ile SAKARYA TERFİ MERKEZİ isimli sayfayı ekledim.
Düzenli görünüyor ama tek tek satır yüksekliklerine bakmadım açıkçası. :)

@AhmetRasim Üstadım, sizin gönderdiğiniz dosyayı indirdim hakikaten resimler düzgün gözüküyor. Fakat 20,5 yükseklikteki satırlar 15 olmuş. Sayfayı silip yeniden oluşturdum. Ekli dosyada gördüğünüz gibi resimler bozuldu. Excel 2010 kullanıyorum. Sorun ne olabilir ki ?

Ekli dosyalar

• Sakarya.webp
    Sakarya.webp
    58.3 KB · Görüntüleme: 4
Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba.

Sayın @AhmetRasim , konu açılış mesajındaki konuyla ilgileniyor,
Ben de başka hususlara değineyim.

Kodlarınızdaki;
-- Option Explicit ibaresini, tüm kodların üstüne alın,
-- Yazdir2 kodunda Copies değişkeninin adını örneğin bilgi olarak değiştirin (iki yerde yer alıyor, ikisini de aynı şekilde değiştirin),
sonra da kodda iki satır halindeki yazdır komutu yerine ActiveSheet.PrintOut From:=1, To:=1, Copies:=2 satırını ekleyin.
-- Kaynak sayfası E2:E4 aralığındaki vardiya türlerini döngüye uygun olacak şekilde 08-16 16-24 24-08 olarak sıralayın (bu kısmı daha evvel de vurgulamıştım)

.

Üstadım çok teşekkür ederim. Tavsiyeleriniz üzere gerekli düzeltmeleri yapacağım. Kaynak sayfasındaki döngü aslında 08-16 24-08 16-24 doğrusu bu. yani 24-08 vardiyasından çıkan personel bir daha ki nöbetinde öğleden sonra 16-24'te geliyor.

Sayfaları sildim ve yeniden sayfa eklediğimde resimlerde bozulma olmadı.
Satır yükseklikleri için
ActiveWindow.Zoom = 85 satırından sonra şu satırları ekleyiniz.
VBA:
(3 satır)

Excel 2010 için de sorun olmaması gerekiyor ancak şuan 2010 Excel yok, yarın gün içinde 2010 ile de denerim.

Sayfaları sildim ve yeniden sayfa eklediğimde resimlerde bozulma olmadı.
Satır yükseklikleri için
ActiveWindow.Zoom = 85 satırından sonra şu satırları ekleyiniz.
VBA:
(3 satır)

Excel 2010 için de sorun olmaması gerekiyor ancak şuan 2010 Excel yok, yarın gün içinde 2010 ile de denerim.

Teşekkür ederim üstadım. Yarın gün içinde başka bilgisayarda deneyeceğim.

Saygılarımla. Geceniz hayr olsun.

Merhabalar Sn. ycicek;
SayfaEkle
kodlarını aşağıdaki şekilde değiştiriniz.
-- Resimler ve Satırlar için biçimlendirme kodlarını ekledim. Excel 2010 da sonuç güzel :)
VBA:
(56 satır)

Merhaba Üstadım @AhmetRasim ilginiz için çok teşekkür ederim.
Kodları daha iyi anlamak adına soruyorum. Yükseklik ve genişlik değerleri excel'de cm cinsinden kod tarafında bu 78.8031496063 bunu nasıl buluyoruz. Picture 6 ve 7 dediğimiz excel'de Resim 1 gibi gözüken nesneler doğru mu anlıyorum. Excel'de Resim 13, gozukuyorsa kod tarafına Picture 13 mü demeliyiz.

Kod:
(4 satır)

Merhabalar;
Yeni Sayfa Eklediği zaman; Nesne numaraları 1 den başlıyor, bu nedenle kod içinde 1 den 7 ye kadar resim numaraları.

78.8031496063 değerleri, makro kaydet ile aldığım sayılar. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
19