Çözüldü Verileri grafikte küçükten büyüğe sıralama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

nasyarx

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamlar,
D sütundaki değerleri Grafiğe KÜÇÜKTEN BÜYÜĞE aktarmak istedim. Bir kısmını kendimce yapabildim. Yardımınızı bekliyorum.

NOT: Eklenen örnek belge tarafımdan kaldırılmıştır. 05.03:2021 12:30 @Ömer BARAN

Çözüm
Sizin isteğiniz aslında sıfırların gizlenmesi değil, listede sıfır olanların grafik serisi olarak yapılan listede ve de grafikte görünmemesi...
Bunun için formüllerde ve makroda değişiklik yapılması gerekir.

Ben, sadece 0 olmasını değil, NEGATİF sayı da olabilir, BOŞ hücre de olabilir ya da Hücrede SAYI yerine METİN yazıyorsa da şeklinde genelleştirerek düzenleme vereceğim.

Yardımcı kolon kullanılarak yapılmış dosyada
F2 hücresine

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

formülünü yazın ve liste boyunca aşağıya doğru kopyalayın.

Makro kullanılarak yapılan dosyada ise,
Sayfa1 kod bölümünde

Function FiltreA(Tablo, KolonKrtr1, Krtr1, SonucKolon)

kodlarında
3. satırdaki

Kod:
(1 satır)
Sayın @nasyarx .

Sorularınızı kendi gerçek belgelerinizin özel bilgi içermeyen kopyaları üzerinden sorunuz.
Eklediğiniz belge sanırım sorunuzla ilgili bir belge değil, sanırım yanlış belgeyi eklemişsiniz.

İzninizle, açılış mesaı ekinde yer alan ve konuyla ilgisi olmayan bu örnek belgeyi kaldırıyorum.

.

Selamlar,
Dosyanızda, grafik serilerinin nereye oluşturulacağını çözemediğim için ayrıca bir dosya hazırlandı.

1614969475780.webp

Resimden de görüleceği üzere,
** F ve G kolonlarında Yardımcı kolonlar kullanıldı... Sebep olarak da, listenizin ne kadar satır içereceğini tam bilemediğimden dolayı ve de grafikte bilgilerin daha çabuk gelebilmesi amacıyla DİZİ formülleri kullanmak istemedim...
** Ad Tanımlamaları kullanılarak Dinamik alanlar oluşturuldu... Listenizi 10.000 satıra kadar uzatabilirsiniz... Tabi liste ne kadar uzun olacaksa, grafiğin okunabilirliğini de o derece zorlaşacaktır... Listeye eklemelerde, formüllerde değişiklik yapmaya gerek yoktur. Çünkü formüllerde dinamik alanlar kullanıldı... Aynı zamanda grafik serileri de dinamik alan kullanılarak oluşturuldu.
** Parametre seçimlerini yazın / yapın. Kaç gün ve Kırmızı için değer yazılan yerlere SAYI olarak isediğiniz değerleri yazın ve Grafikteki görünüm için Sıralama seçimini yapın.
** Yapılan seçimlere uygun olarak, M den R kolonuna kadar listeleme formüllerle yapılmakta. Bu listelemede 3 kolon grafik serisi olarak kullanılmakta.

** Listeye eklemeler yapıldıkça, F ve G Yard. kolonlarındaki formülleri ve aynı zamanda M -- R kolonları arasındaki listeleme formüllerini listedeki son satıra kadar kopyalayarak çoğaltın.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Dosyada formüllerle uğraşmayalım şeklinde düşünürseniz
Makro ile çözüm ektedir... İncelersiniz...

1614974719682.webp

Dinamik alanlar ad tanımlamalarıyla formüllerle oluşturuldu... Kodlarda bu alanlar kullanıldı...

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,
Ben teşekkür ediyorum...

Grafiklerde ben zaten 0 değerlerini göstermeyecek şekilde biçimlendirme yapmıştım...
Siz hangi 0 değerlerinden bahsediyorsunuz...

Eğer D kolonundaki değerlerde ise
D kolonunu seçin
Sayı biçimlendirme
İsteğe uyarlanmış ve
Tür kısmına [=0]"";Genel şeklinde yazın ve Tamam deyin.
[=0]"";Genel buradaki Genel yerine siz hangi biçimi kullanıyorsanız (Örneğin 0,0% ya da 0,00 ya da #.##0,00 vs...) onu yazın...
Anlamı şu : Hücre değeri = 0 ise "" (BOŞ) görünecek, 0 dan farklı ise de değeri ne ise o yazacak.
Not : Farklı şekillerde de yazılabilir.. Ben genelde bunu kullandığım için bu şekli yazdım..

Eğer grafiklerde ise,
Herhangi bir etiketi seçin (Tüm etiketler seçilmiş olacak.. Etikete ÇİFT tıklarsanız sadece ilgili etiket seçilir DİKKAT)
Sağ tuş.... Açılan menüden Etiketleri biçimlendir seçin.
Açılan menüden Etiket Seçenekleri yazan seçimlerin hemen altında SAYI yazmaktadır. SAYI seçin.
Kategoriden İsteğe uyarlanmış seçin
Biçim Koduna
[=0]"";Genel
yazın ve Ekle basın.
(dilerseniz tekrardan kategori İsteğe uyarlanmış seçin, eklediğiniz biçim seçili gelecektir.. gözlemlersiniz...)

Yardım etmekle kalmayıp Balık tutmayı öğretiyorsunuz. Sayenizde yeni bilgiler öğreniyoruz. Varolun..
*Sıfırı gizledik fakat sıfır değerde olan kişi hala listede görünüyor.

Sizin isteğiniz aslında sıfırların gizlenmesi değil, listede sıfır olanların grafik serisi olarak yapılan listede ve de grafikte görünmemesi...
Bunun için formüllerde ve makroda değişiklik yapılması gerekir.

Ben, sadece 0 olmasını değil, NEGATİF sayı da olabilir, BOŞ hücre de olabilir ya da Hücrede SAYI yerine METİN yazıyorsa da şeklinde genelleştirerek düzenleme vereceğim.

Yardımcı kolon kullanılarak yapılmış dosyada
F2 hücresine

Kod:
(1 satır)

formülünü yazın ve liste boyunca aşağıya doğru kopyalayın.

Makro kullanılarak yapılan dosyada ise,
Sayfa1 kod bölümünde

Function FiltreA(Tablo, KolonKrtr1, Krtr1, SonucKolon)

kodlarında
3. satırdaki

Kod:
(1 satır)

yerine

Kod:
(1 satır)

kodunu yazın..

Aynı şekilde
13. satırdaki

Kod:
(1 satır)

yerine

Kod:
(1 satır)

kodunu yazın.

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
10