H

Çözüldü Tarih ve saat kesişiminin mesaj kutusu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

hakki83

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın hocalarım merhabalar

Örnek dosyadaki günün tarihi ile saatinin kesiştiği hücredeki (yazıyı) notu; saati ile beraber, dosyanın açılışında, sırayla MsgBox olarak gösterecek kodları rica ederim.

Bir örnek vereyim;
bugün 02.10.2021.
Bugüne baktığımızda "AHMET BEY GELECEK" ve "KAMİL BEY GELECEK" notlarını görüyoruz.

Dosyayı açtığımda, sırasıyla ilk açılan mesaj kutusunda şu yazacak,
AHMET BEY GELECEK 09:45
bunu kapatınca ikinci mesaj kutusunda
KAMİL BEY GELECEK 10:45
yazacak.
Saat sırasına göre mesaj kutularının açılışta sırayla çıkması, biraz ehemmiyet arz ediyor diyebiliriz; zira işin özelliği burada.

Şu an için ihtiyacım olan budur. Çıkan mesaj yazısında, görünüşe göre belki kendim isim ile saat arasına satır atlamayı ilave edebilirim. vbCrlf veya Chr(10)
Küçük değişiklikleri yapmayı bazen deniyorum.

Diğer günler de aynı şekilde olup dolayısıyla dosyayı açtığımda karşıma sırayla çıkan mesaj kutuları, bana günlük ajanda gibi hatırlatmış olacak.

Teşekkürler

Ekli dosyalar

Sayın Ömer Baran hocam
Çok güzel olmuş elinize bilginize sağlık. Çok beğendim.

Bir küçük düzeltme rica edeceğim, bir de sorum olacak.

A sütunu tamamen tarih olduğu için boş olma ihtimali yok, dolayısıyla oraya ait MsgBox’a gerek yok, ama onun yerine şu olsa çok daha iyi olur;
Eğer hiçbir hatırlatma yok ise
Yani o güne ait bütün hücreler boş ise, şu uyarı çıkabilir,
MsgBox “Bugün hatırlatma yok”
Hocam düzeltme buydu
Şimdi sorumu sorayım.

Sayın hocam eğer ben isim ile saati, daha doğrusu saati, isimlerin altına satır başı gibi yapmak istersem vbCrlf’i neyle neyin arasına koymam gerekiyor? Kodlarda Now kelimesi göremediğim için yapamadım.

Ömer Baran hocam merhaba

Acaba şöyle bir şeyin mümkünü var mı,
2 nolu mesajdaki kodlarınızı
1 nolu mesajımdaki örnek dosyaya ekledim.

Şöyle bir şey olabilir mi?

Dosya açıldığında, günü geldiğinde hatırlatma pencereleri çıkıyor,
Bir hatırlatmanın saati geçtiğinde, saati geçen hatırlatmanın çıkmaması (vakti geçtiği ve işi bittiği için) mümkün mü?

Yani örnek dosyayı eğer saat 09:00 da açarsak, 09:30’daki hatırlatmayı gösterecek doğal olarak,
Ama aynı dosyamızı saat 09:45’de açtığımızda, bahsi geçen hatırlatma, çıkmayacak.

Yapılabilir mi sayın hocam?

Ekli dosyalar