Çözüldü Tarih ve Saat Bazında Filtre Yaparak Kişi Saydırma

ssavas

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar arkadaşlar.
Elimde bir inceleme dosyam var. 2019 ve 2020 yılları arasında acilde muayene olmuş hastaların kayıtları var. Aylık olarak takribi 20.000 hasta ve totalde takribi 500.000 kayıt var.
Bu kayıtlar içerisinden saat gün bazında 10:00:00 ile 23:59 (00:00:00) arasında nöbet tutan hekimleri filtre edip, aynı sayfada veya farklı sayfada acilde nöbet tutan hekimlerin listesini görmek istiyorum.
Manuel olarak gelişmiş filtre seçeneklerinden gerekli filtreyi oluşturabiliyorum ancak filtre sonucu oluşan verilerin listesini yapamıyorum. Bu konuda yardım rica ediyorum.
Makro ile çözüm bulunursa minnettar olurum.
i0i5aep.webp

Dosya:

Sayın @ssavas,

Biz dosya olayında sadece sitemizi güvenli bulmaktayız ve siteye dosya yükleme, yüklenmiş dosyaları indirme hakkını sadece bu sitenin gelişimine, büyümesine katkı sağlayan VIP üyelerimize vermekteyiz.
Bizim yayın prensibimiz bu şekildedir, aksi bir şekilde kimseye özel olarak "bir siteye dosya yükleyin", "dosyanızı şu siteye yüklüyoruz" tarzı bir yaklaşımımız yoktur, olmayacaktır.

Tercih ve takdir sizlerindir.

Bilginize,

Sayın @ssavas,

Biz dosya olayında sadece sitemizi güvenli bulmaktayız ve siteye dosya yükleme, yüklenmiş dosyaları indirme hakkını sadece bu sitenin gelişimine, büyümesine katkı sağlayan VIP üyelerimize vermekteyiz.
Bizim yayın prensibimiz bu şekildedir, aksi bir şekilde kimseye özel olarak "bir siteye dosya yükleyin", "dosyanızı şu siteye yüklüyoruz" tarzı bir yaklaşımımız yoktur, olmayacaktır.

Tercih ve takdir sizlerindir.

Bilginize,
Elbette bende takdir ediyorum üstadım bu kuralı. Uzun zamandır ayrı kaldım, bu sebeple forum kuralını unutmuş da olabilirim.
Vip üyelik için ne gerekiyorsa yapmak isterim.

ExcelDestek.Com adresindeki tüm içeriklerimizi aktarıp; tek bir site ile yola devam etmek ihtiyacı hasıl oldu. Bu yüzden buraya dair Soru Sorma husus aslında yeni bir özellik. Sitemize tam erişim imkanı sağlayacak olan üyelik paketlerini Ücretli Üyelik linkinden inceleyebilirsiniz.

Anlayışınız için teşekkür eder, hayırlı geceler dilerim.

Örnek balge tek aya ait galiba (belge adı öyle düşündürdü).
Tüm aylar alt alta veya farklı sayfalarda olmak üzere tek belgede midir, yoksa ay bazlı ayrı ayrı belgelerde midir?
Tabi sanırım 1 den fazla yıl var onun da durumu net değil.
Belki belgeler belli bir klasördedir ve ayrı boş bir belgede, kapalı belge(ler)deki bilgiler özetlenmek isteniyordur.
Özetle net ve detaylı bilgi verilirse iyi olur.

Örnek balge tek aya ait galiba (belge adı öyle düşündürdü).
Tüm aylar alt alta veya farklı sayfalarda olmak üzere tek belgede midir, yoksa ay bazlı ayrı ayrı belgelerde midir?
Tabi sanırım 1 den fazla yıl var onun da durumu net değil.
Belki belgeler belli bir klasördedir ve ayrı boş bir belgede, kapalı belge(ler)deki bilgiler özetlenmek isteniyordur.
Özetle net ve detaylı bilgi verilirse iyi olur.
Haklısınız üstat. 2019 ve 2020 adlı iki ayrı klasörde toplamda 24 adet dosya var.
Örnek dosya olarak sadece ocak 2019 dosyasını sundum.
Takdir edersiniz ki kişisel veriler içeriyor. Gerekli önlemi alarak tek örnek dosya paylaştım. Önemli olan sonuca ulaşmak.
Tüm dosyalar tek dosyada da birleştirilebilir, veriler klasörlerden de alınabilir.

Ekli dosyalar

• 1.OCAK.xls
    2 MB · Görüntüleme: 5
Belgelerin isimlendirilmesi tam olarak, 1.OCAK, 2.ŞUBAT, .... gibi mi?
Eğer öyleyse; farklı klasörde de olsa aynı isimli belgeler var demektir.
Bilgisayarda değilim, uygun vakit örnek belgenizi indirip bakarım ama şunu sorayım; veriler ekran görüntüsündeki gibi hep E:G sütunlarında mı?
Nöbet yeri adeti en fazla kaç adet olabilir?

Belgelerin isimlendirilmesi tam olarak, 1.OCAK, 2.ŞUBAT, .... gibi mi?
Eğer öyleyse; farklı klasörde de olsa aynı isimli belgeler var demektir.
Bilgisayarda değilim, uygun vakit örnek belgenizi indirip bakarım ama şunu sorayım; veriler ekran görüntüsündeki gibi hep E:G sütunlarında mı?
Nöbet yeri adeti en fazla kaç adet olabilir?
Üstadım bütün veriler standart formatta. Sütunlarda aynı. Dosya isimleri ve nöbet yeri sayısı vb veriler için bende yarın cevap verebilirim. Örnek dosya haricinde yanımda veri yok.

Yapıyı anlarsak, çözüm bulunur diye umuyorum.
Nöbet yeri adeti elbette değişken olabilir ama en azından bir üst sınır belirtilmesinde yarar var.
Verinin orjinal görüntüsü budur.
2.webp

Hocam nöbet yeri adeti iki değişkenli 1-Acil Poliklinik, 2-Enjeksiyon/Pansuman. Nöbet yeri aslında çokta önemli değil. O gün nöbetçi olup olmaması önemli bizim için, nerede olduğunun bir önemi yok. Verilerde dediğiniz gibi 2019 ve 2020 adlı klasörde aynı şekilde isimlendirilmişler.
1.webp

@ssavas
Yapıyı anladım, oldukça ince bir işçilik gerekiyor.

İki ana klasörden 12'şer adet, isimlerinin baş kısmı ay numarası olarak adlandırılmış 24 belgede,
verilecek saat aralığına göre tarih bazlı hekim isimleri listelenecek. Aynı tarihte aynı hekim ismi tekrarlanmayacak.
Oldukça ince iş.

Bugün zor, yarın da tüm gün araç kullanacağım, en kısa sürede bakacağım, unuttu sanmayın.

@ssavas
Yapıyı anladım, oldukça ince bir işçilik gerekiyor.

İki ana klasörden 12'şer adet, isimlerinin baş kısmı ay numarası olarak adlandırılmış 24 belgede,
verilecek saat aralığına göre tarih bazlı hekim isimleri listelenecek. Aynı tarihte aynı hekim ismi tekrarlanmayacak.
Oldukça ince iş.

Bugün zor, yarın da tüm gün araç kullanacağım, en kısa sürede bakacağım, unuttu sanmayın.
Eyvallah üstadım. Bu işin gönüllülük işi olduğunu biliyoruz.

@ssavas
Veri miktarının yoğunluğu işlemin süresini mutlaka etkileyecektir.
İki yılda ikişer ay ve 22.000'er (toplam 90.000'e yakın) satırlık veri ile işlem süresi benim bilgisayarımda 2-3 saniye sürüyor.

Klasör yapısının şöyle olması gerekir.

1660305430159.webp

Bu yapıya göre, eklediğim belgedeki kodlamayı bir deneyin bakalım.

Ekli dosyalar

• ssavas_nobet_listeleri2.xlsm
    31.6 KB · Görüntüleme: 5
@ssavas
Veri miktarının yoğunluğu işlemin süresini mutlaka etkileyecektir.
İki yılda ikişer ay ve 22.000'er (toplam 90.000'e yakın) satırlık veri ile işlem süresi benim bilgisayarımda 2-3 saniye sürüyor.

Klasör yapısının şöyle olması gerekir.

1660305430159.png

Bu yapıya göre, eklediğim belgedeki kodlamayı bir deneyin bakalım.
Üstadım eline emeğine sağlık. Bende tüm kayıtları takribi 500.000 kayıt var, 8,05 saniye de filtre ediyor. Müthiş.
Küçük bir ilave rica etsem;
Filtre sonucu bulunan isimleri, sıra numarası alarak adı soyadı ve kaç kez nöbet tuttuğu bilgisi ile J sütunundan itibaren benzersiz bir şekilde sıralarsa harika olacak.
Ekran Alıntısı.webp

Daha evvel kaç nöbet yeri var sorusunu sorma sebebim aslında
aynı günde yan yana en fazla kaç adet hekim adının yazdırılacağı, yani sonuç tablonun sütun sayısını anlamaya yönelikti.
Mevcut kodlama en fazla 20 olacağını varsayıyor.

İlave istek, bu listeleme yapıldıktan sonra sağda uygun alana, listelenen isimleri tekrarsız yazdırıp, adetlerini saydırmak değil mi?

Daha evvel kaç nöbet yeri var sorusunu sorma sebebim aslında
aynı günde yan yana en fazla kaç adet hekim adının yazdırılacağı, yani sonuç tablonun sütun sayısını anlamaya yönelikti.
Mevcut kodlama en fazla 20 olacağını varsayıyor.

İlave istek, bu listeleme yapıldıktan sonra sağda uygun alana, listelenen isimleri tekrarsız yazdırıp, adetlerini saydırmak değil mi?
Evet hocam. Yana kayarak tekrarsız liste ile birlikte kişinin kaç nöbet tuttuğunu görmek lazım.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
24
Geri