B

Çözüldü UserFormla Giriş Tarihi ve Saati Oluşturmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Believing
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Believing

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar Uzman Arkadaşlar,

Bu konu İlişkili CoboBox ve Nesnelere Veri Almak ismli konunu devamı niteliğindedir.
"frmTASERON_FIRMA_KAYITLARI" formu ile tesise giriş yapan kişelere ait kayıtlara giriş tarihi ve saati yazdırmak, tesisten ayrılan kişilere ait mevcut kayıtlara çıkış tarihi ve saatini yazdırmak ve aradaki geçen süreyi hesaplamak istiyorum. Burada yapmak istediklerim ise aşağıdaki gibidir.

1-) Sadece "frmTASERON_FIRMA_KAYITLARI" isimli UserForma ait kodlarda revize yapılacaktır.
2-) Tesise giriş yapanlar için yeni kayıt veya mevcut kayıta giriş tarihi/saati eklemek, kayıt silinmediği sürece giriş tarihi/saati değiştirilememelidir.
3-) Çıkış yapan kişilere ait kayıtlara revize için açıldığında sadece çıkış tarihi ve saati yazılabilmelidir. Böylelikle aradaki geçen süre doğru hesaplanabilecektir.
4-) Eğer mümkünse bunların veya en azından tarih seçimi yapılınca karşısındaki textboxlara güncel saat otomatik olarak yardırılabilir mi?

Konu hakkında değerli yardımlarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Yüklediğiniz dosyalar 'mayın tarlası' gibi her bastığım yer patlıyor :) Tabi bu sizinle alakalı bir durum değil; listview ve 32 kodları ile alakalı. Önceki konunuzdaki dosya ile ortak dosya olduğu için bu dosyanızdaki hata veren alanların silinmesiyle uğraşmaya gerek yok sanırım.

Özet olarak, aşağıda numaralandırdığım textboxlardan hangisine ne işlem yapıldığında veya yapılmadığında, hangisi otomatik dolmasını istiyorsunuz? Verdiğim numaralar üzerinden anlatım yaparsanız daha anlaşılır olacak.
Ekran Alıntısı.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Textboxları kontrol ettim. 1 2 3 4 numaralı textboxları doldurunca 5 numaralı textboxta saat toplamı otomatik olarak çıkıyor. Ekstra olarak ne yapmak istiyorsunuz?

Sayın Ali İhsan Bey,

Aslında programlama dillerindeki;
TextBox14'e RecordDate, TextBox15'e RecordTime
TextBox16'e ChangeDate, TextBox17'e ChangeTime özelliklerini otomatik olarak yapmasını sağlamak istiyorum.
Böylelikle tesise giren kişinin kayıt açılınca giriş tarihi ve saatini oluşturmuş, kişi tesisten ayrılınca kayıtta değişikliğe gidileceğinden çıkış tarihi ve saatini oluşturmuş olacağız. Zaten mevcut userform arada geçen süreyi TextBox18'e hesaplamaktadır.
Mevcut kodlarda kayıt oluştururken TextBoxların ne yazdığımızı dikkate almayarak TAMAM butonuna tıklayınca TASERON_FIRMA_KAYITLARI sayfasına güncel tarih ve saati yazıyor, kayıtta değişikliğe gidilince yine tüm kayıtları güncel tarih ve saat ile değiştiriyor.

Yapmak istediğim kısaca söyledir;
1-) No-1'e tarih girilince No-2'e güncel saat otomatik gelmeli, No-3, No-4, No-5 boş bırakılarak, TAMAM butonu ile TASERON_FIRMA_KAYITLARI sayfasına kayıtları yazmalıdır. Yazdırılan bu tarih ve saat kayıt silinmediği sürece değiştirilememelidir.
2-) Mevcut kayıt değişiklik için açıldığında No-3'e tarih girilince No-4'e güncel saat otomatik gelmeli, TAMAM butonu ile TASERON_FIRMA_KAYITLARI sayfasına kayıtları yazmalıdır.
3-) No-5 iki tarih ve saat arasındaki farkı zaten hesaplamaktadır. Bu özellik revize edilecek kod çalışmasında kullanılmalıdır.

Acaba yukarıdaki senaryoları yapmak mümkün müdür?

Saygılarımla.

1a) No-1'e tarih girilince No-2'e güncel saat otomatik gelmeli,
1b)No-3, No-4, No-5 boş bırakılarak, TAMAM butonu ile TASERON_FIRMA_KAYITLARI sayfasına kayıtları yazmalıdır.
1c)Yazdırılan bu tarih ve saat kayıt silinmediği sürece değiştirilememelidir.

1a) Textbox14 e veri girişi yapıldığında textbox15 e şuan ki saati girmesi için aşağıdaki satırı kullanabilirsiniz.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(3 satır)
1b) 3,4,5 numaraların boş bırakılma olayını anlamadım? 1 de değişiklik yapıldığında 2 ye şuan ki saati girdi; 3-4-5 numaralara veri girişi mi engellenecek?
1c) Dosyada kayıt sistemi nasıl bilmiyorum ama, Anladığım kadarıyla yapılan kayda benzersiz bu sıra numarası veriliyor, bu numara satırlarda bulunduğu sürece 1 ve 2 numaralı textboxlara veri girişi engellenecek?

2a) Mevcut kayıt değişiklik için açıldığında No-3'e tarih girilince No-4'e güncel saat otomatik gelmeli,
2b) TAMAM butonu ile TASERON_FIRMA_KAYITLARI sayfasına kayıtları yazmalıdır.

2a) Textbox16 ya veri girişi yapıldığında textbox17 ye şuan ki saati girmesi için aşağıdaki satırı kullanabilirsiniz.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(3 satır)

2b)Dosyanızda Tamam butonunda, textbox1 de yazılan sıra numarası ile ilişkilendirilmiş satır numarasına göre kayıt yapıldığını görüyorum. bu işleminizle alakalı bir değişiklik yapılmayacak diye anlıyorum.

3) No-5 iki tarih ve saat arasındaki farkı zaten hesaplamaktadır. Bu özellik revize edilecek kod çalışmasında kullanılmalıdır.
3)2b maddesinde yazdıklarımın 5 numaralı saat toplamı yazan textboxta da geçerli olduğunu düşünüyorum.

4)Dosyaya kayıt girilmesi konusunda merak ettiğim; Bu kayıtları sizin dışınızda, bu programın işleyişini bilmeyen birisi mi yapacak? Giriş tarihi yapıldıktan sonra giriş tarihine ve saatine müdahale edilmesini engellemenizden bu sonucu çıkarıyorum.

Textboxboxlara tarih girildiğinde yandaki textboxlara şuanki saatlerin girilmesi konularının çözüldüğünü varsayıp, diğer anlaşılmayan konular için sizden yanıt bekliyorum.

Sayın Ali İhsan Bey,

Ellerinize, emeğinize ve bilginize sağlık. Bir kez daha konuya tam nokta atışı yapmışsınız.
ALLAH sizden, sevdiklerinizden ve sebep olanlandan razı olsun.
Hakkınızı helal ediniz lütfen.

Saygılarımla.