Çözüldü Saati tarihi bulup satır sütun kaydırma

hakki83

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar

Ekteki dosyada solda A sütununda tarihler; 1’inci satırda da saatler vardır.
Olmasını istediğim, kodların, worksheet activate olayıyla tarih ve saati otomatik bulup, satırsal ve sütunsal olarak kayması (hareket etmesi) ve A sütunun hemen yanında yer alması.

Yani o günün tarihi ney ise satırsal olarak aşağı kayacak. Ve o anki saat ney ise sütunsal olarak sağa doğru kayacak. Fakat önemli husus şurada: Saatler 1’er dakika değil; 15’er dakika aralıklarla yazıldığı için, sütunlar 15 dakikada bir sağa doğru kayacak. Örnek:
Saat 13:45 ile 13:59 a kadar 13: 45 sütununda;
Saat 14:00 ile 14:14 e kadar 14:00 sütununda
Saat 14:15 ile 14:29 a kadar 14:15 sütununda duracak

Umarım anlatabilmişimdir

1’inci satırdaki saatler 15 dakika aralıklarla gidiyor. Diyelim ki şu an saat 13:45. Saat 13:59 oluncaya kadar aynı yerde kalacak. Bilgisayarın saati 14:00 olunca sütunlar tekrar sağa kayacak ve yine A sütunun yanına gelecek.

Daha net anlaşılması için bir de resim ekliyorum. Resimde bugünün tarihi 12.11.2021 ve şu anın saati 13:45 olsun. İstediğim olay resimde ve örnek dosyada göründüğü gibi olmalıdır.

Teşekkürler

Ekli dosyalar

• deneme.xlsm
    17.1 KB · Görüntüleme: 2
Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın hocam emeğinize sağlık. Hücrenin serbest olması gerekiyor. Hücre yani sütun, kilitlenmiş gibi sola ve yukarıya doğru gitmiyor. Ayrıca farklı bir hücreye tıkladığımda ve tıkladıktan sonra başka bir sayfaya gidip döndiğümde, tarih ve sütunun yine kesişmiş olması gerekiyor.
Bu yüzden worksheet activate olarak düşünmüştüm.

Siz söylediğimi yapmamışsınız.
Belki de belgeyi kullanış tarzınıza göre isteğinizi tam anlamadım.

Bir de şöyle deneyin.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(14 satır)

Sayın hocam denedim fakat kodlar tarihi de bulmuyor, saati de bulmuyor. Sadece A1 hücresine gidiyor. Oysa A1 hücresi ile hiç işimiz yok.

İsterseniz tekrar izah edeyim.

Kodlar günün tarihini bulacak, ve bulunan tarih hücresi, ikinci satırdaymış gibi konumlanacak.

Yine kodlar o anki saat aralığını bulacak. Saatler 15 dak aralıklı.
Dolayısı ile bir örnek vereyim. Şu an saat 19:03 ise, 19:00 ın bulunduğu sütun;
tarih sütununun hemen yanına konumlanacak (kayacak). Sanki B sütunuymuş gibi.
Saat 19:14 ‘e kadar bu şekilde.
Saat 19:15 olduğunda yine bir sağa kayacak sütun.

Bütün bunları da worksheet activate olayı ile yapacak kodlar. Çünkü başka sayfaya gidip geliyorum, ve gelince yine saatin olduğu hücrenin bulunması ve konumlanması gerekiyor.

Bu arada örnek dosyada 17:30 kadar kopyalamıştım, şu an saat geçtiği için denemelerimde biraz daha ileriye doğru uzattım.

Bir de şöyle deneyin bakalım.
İlgili sayfa aktifken herhangi bir işlem yok.
1'inci satıra aynı şekilde sağa doğru 23:15'e kadar olacak şekilde sağa doğru saatleri uzattım.

Bugünün tarihi A318'de. Şu an saat 19:03 ve AK1'de 18:45, AL1'de 19:00, AM1'de 19:15 var.

Şu kod kullanılırken; sayfada herhangi bir hücredeyken, başka sayfaya gidip döndüğümde, AL318 aktif hücre haline geliyor.

[GROUPS=3,11,10,2,4,9]
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(6 satır)
[/GROUPS]

Hocam çok ilginç, bende hiçbir değişiklik olmadı, ne hücre ne de satır sütunlar hareket ediyor. Tarihi de bulmadı saati de bulmadı.

Oysa dediğiniz gibi sayfa aktif olduğunda A318 satırı en üstün bir altında olmalıydı.
Şu an saat 19:36 olduğuna göre AN sütunu A sütununun hemen yanına gelmeliydi.
Ve AN318 hücresi de seçili halde olmalıydı otomatik olarak. (Tarihin hemen yanında)

Hocam haklısınız. Gif resmi gördüm. Birkaç dk içinde bir örnek dosya daha ekleyeceğim. Rica etsem dener misiniz? Muhtemelen bir yerde hata yapıyorum.

Sayın hocam yükledim.

Ekli dosyalar

• Untitled.webp
    Untitled.webp
    28 KB · Görüntüleme: 1
Dosyayı açtım ve bir sorun yok. Kod istenileni yapıyor durumda.

VBA ekranında imleç, If Not trh.... satırında iken F9 tuşuna basın (satır bordro zeminli hale gelecek).
Sonra da sayfa değiştirip tekrar dönünce VBA ekranı karşınıza gelip, kod o satırda kalacak.
O sırada fareyle, trh değişkeninin üstüne gidin (tıklama değil), bu sırada bugünün tarihini görmeniz gerekir.

.

Cstr veriyi String (metin) türüne dönüştürmek için yazılmıştı.
Önce kullanmamıştım ancak, ben de sorun (eşleşmeme) yaşayınca bu şekilde kullandım.

Önemli olan sonuç, hallettiğinize göre mesele yok.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
15
Geri