Çözüldü Tarih koşuluna göre sütun bilgilerini korumak

Believing

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Formdaş arkadaşlar,

Tarih koşuluna göre girilmiş olan sütun verilerini otomatik olarak korumaya almak istiyorum.
Bugünü 23.08.2021 olduğunu varsayarak, gerçekleşen gün 22.08:2021, geciken gün 21.08.2021 olacaktır.
Ekteki örnek puantaj çalışmasının "I3:AM3" aralığında tarihler bulunmakta, "I6:AM206" aralığında ise puantaj verileri bulunacaktır.
Bugünü (23.08.2021) esas alarak, geciken güne (21.08.2021) ait girilen verileri otomatik olarak korunmasını nasıl sağlayabilirim?
Koruma şifresi= 12345 şeklinde kullanılabilir?

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Sayın Ahmet bey,

Konuya gösterdiğiniz ilgi ve yardımınız için size çok teşekkür ederim.
Eğer korumayı kaldırmak için Range(Cells(1, 9), Cells(206, x)).Locked = False şeklinde değiştirmem yeterli olacaktır.

Aynı çalışmadan farklı klasörler içerisinde, farklı departmanlara ait 20 adet puantaj çalışmam olacaktır. Aynı zamanda bu çalışma kitaplarına herkesin erişememesi için açılış şifresi (6789) atamak istiyorum.

Aktif çalışma kitabının bir sayfasına KORU ve KORUMAYI kaldır şeklinde buton eklediğimizi var sayarsak, kapalı kitapların korumasını kaldırmak veya aktif etmek için nasıl bir kod kullanmalıyım?

Saygılarımla,

Merhabalar rica ederim.
Range(Cells(1, 9), Cells(206, x)).Locked = False satırı ile aralığa dahil olan hücrelerin kilit özelliği kapatılır. (Resimdeki onay işareti kaldırılır.)
1629725264836.webp

ActiveSheet.Unprotect 12345 satırı ise sayfa korumasını kaldıran satırdır.
ActiveSheet.Protect 12345 satırı ise sayfa korumasını ekleyen satırdır.

Kapalı kitapların korumasını kaldırmak veya aktif etmek için kod ile bu çalışma kitaplarını açtırıp, istediğiniz sayfa ismine göre yukarıda belirttiğim satırları kullanmalısınız.

Dosyalara açılış şifresi eklemediğim için :) Kod ile de hiç denemedim, bu konu hakkında bilgim yok maalesef.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın Ahmet bey,

İlginiz ve yardımınız için size çok teşekkür ederim.
Yapmak istediğimi konularak bölerek anlatmaya çalışıyorum.
Bir çok kişinin hayal ettiği bir haftalık çalışma programı tablosu ve puantaj çalışması yapmaya çalışıyorum.
Eğer bunu burada yapmayı başarırsam bir çok kişiye ilaç olacaktır.
Konuları devamı daha fazla uzmanlık ve tecrübe gerektiren sorulardan oluşacaktır.
Umarım uzman arkadaşlar bana yardımcı olmaya çalışacaklardır.

Saygılarımla,

Rica ederim.

-- Dosya için takıldığınız her konuyu ayrı başlıklarda açıp daha hızlı çözüm sağlayabilirsiniz.
-- Ya da Dosyanın size özel olmasını isterseniz de Ücretli Destek bölümünü kullanabilirsiniz.

Saygılarımla, iyi çalışmalar.

Sayın Ahmet bey,

Sütunları korumak için koruma şifresini inputbox ile yazmak mümkünmüdür?
Yani sabit bir şefre değilde inputbox'a yazacağım herhangi bir şifre ile kilitlemesini veya doğru şifre girilince korumanın kaldırlmasını nasıl sağlarım?

Saygılarımla,

1629891791181.webp

Sayın @Believing bu şekilde bir InputBox nesnesine parola ataması yapabilir, oraya yazılan metni de koruma olarak kullanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1629891787780.webp
    1629891787780.webp
    7.7 KB · Görüntüleme: 0
Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın Admin,

Eğer ihtiyaç duyulması halinde bu korumalar kısa süreliğne kaldırılacaktır.
İki ayaklı bu işlemi gerçekleştirmek için bir togglebutton uylamasını nasıl sağlarız?

Saygılarımla,

Eğer parola bir kez InputBox nesnesine yazılacak ve sabit kalacaksa, ToogleButton'un bir olayına Protect, diğer olayına da Unprotect deyip parola değişkenini de sonrasına yazmanız yeterli olur.

Buradaki amaç parolayı metin olarak direk yazmak yerine, kullanıcının InputBox nesnesi ile girmesini sağlamaktır.

Sayın Admin,

Yardımınız için size çok teşekkür ederim.
ALLAH sizlerden, sevdiklerinizden ve sebep olanlardan razı olsun.
Haklarınızı helal ediniz lütfen.

Saygılarımla,

Konuyu başlatan
Yıllık Site Üyesi
Serik - ANTALYA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi