B

Çözüldü Çoklu Sütun Koşuluna Göre Liste Oluşturmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Believing
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Believing

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın Uzman Arkadaşlar,

Ekteki çalışma kitabımın "DATABASE" isimli sayfanın "A3:R1000" aralığındaki verileri, çoklu koşula göre "ÖZET LİSTE" isimli sayfanın "B8" satırından itibaren listesini oluşturmak istiyorum.
Tasarladığım çalışmayı sonlandırmak için bu senaryoyu gerçekleştirmeye ihtiyacım olup, maalesef sonuca ulaşamadım.
"DATABASE" çağrılan sütunların bazılarını almayarak, bazılarınında yerlerini değitirerek almak istiyorum.
"DATABASE" sayfasından "A, B, C, D, E, F, G, I, L, M, O, H, R" sütunlarını alarak, bu sıraya göre "ÖZET LİSTE" nasıl alabiliriz?
Dilimleyici ile yapılabilir ama benim formül veya marko kullanma zorunluğum vardır.
Bu senaryoyu gerçekleştirmek için nasıl bir formül veya makro kullanmalıyım?
Benim için çok kıymetli olan yardımlarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Selamlar,
Formülle çözüm isterseniz,
Dosyanız ektedir... incelersiniz...

Açıklama olarak;
1 - PARAMETRE Sayfasında, E2 hücresinde, DATABASE Sayfasındaki Listenin satır adedi hesaplatıldı... Bu hücre formüllerde kullanılarak Dinamik alanlar üzerinden hesaplatılma yapıldı. Yani, değerlendirilecek alan değiştikçe formüllerde değişiklik yapılmasına gerek kalmadı.
2 - N kolonunda Listedeki Sıra No değerleri hesaplatıldı. Yani bir nevi Yardımcı kolon gibi.... Yok, Bu kolon olmasın denilirse, Bu N kolonundaki formülü tüm listedeki tüm hücrelere aynen yazmak ve hesaplatmak gerekecek. Bu da performans kaybı...
3 - Tüm formüller 15. satıra kadar kopyalanarak çoğaltıldı. İhtiyaç halinde B : N kolonlarını kapsayacak şekilde en son satırı seçip aşağıya kopyalarsınız...

Ekli dosyalar

@Believing

Ben de makro ile çözüm önerisinde bulunayım.
Makro çözümünde aklıma gelen iki çözüm yolu var FİLTRE ve DİZİ. Ben DİZİyi tercih ettim.
Aşağıdaki kodları ÖZET LİSTE sayfasının kod bölümüne yapıştırın ve kriterlerde değişiklikler yaparak sonucu gözlemleyin.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(27 satır)

Sayın Ömer bey,

Gerçekten Hz. Hızır A.S. gibisiniz gibisiniz. Konuya çok çabuk cevap verdiniz.
ALLAH sizden ve sevdiklerinizden razı olsun, Hızır A.S. evinizden eksik olmasın, sizlere uzun ömürler, sağlık ve bereketler nasip etsin.
Hakkınızı helal ediniz lütfen.

Saygılarımla,

Affınıza sığınarak bir sorum daha olacak. Yine senaryoyu eksik kurgulamışım.
"C5" hücresine seçenekli listbox ekleyerek çoklu seçim yapılabilmeliydi.
Bu senaryoyu sağlamak için mevcut kodlarınızı nasıl revize etmeliyim?
Bu eksiklik için sizlerden özür dilerim.

Saygılarımla,

Sayın @Believing .

Açılış mesajında belirtilen hususlar tam olarak karşılayan 3 seçenekli çözüm önerisi verildi.
Bence konunun durumunun ÇÖZÜLDÜ olarak işaretlenmesinde yarar var.

Anladığım kadarıyla; son cevaptaki isteğiniz,
daha evvel userform kullanılarak yapılan işlemin benzerinin sayfaya eklenecek Listbox nesneleriyle yapılması gibi görünüyor.

Daha evvel başka konu sayfalarında da belirttiğim hususu tekrarlamak durumundayım.

Konuların, belli bir belgedeki tüm isteklerin karşılanması mantığıyla değil,
işlem türleri itibariyle ayrı ayrı açılması gerekir ki diğer forumdaşların da işine yarasın.
Son cevaptaki isteğiniz de ayrı bir istek durumunda, örnek belge de son isteğe göre eksik.

.