Çözüldü Satır ve Sütun Bilgilerine Göre Düzenleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tInkelbel

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba daha önce başka bir forum sitesinde sorunuma ÖMER BARAN çözüm bulmuştu. Fakat buradan yardımcı olabileceiğinizi iletti. daha önce yardımlarınızla benim için çok büyük yük olan bir rapordan kurtulmuştum fakat dün formül sonucunun yanlış olduğunu fark ettim. her arana değerde olmasa da bazılarında tarih veya supplier ismi yanlış geliyor. size tarihin yanlış gelen örneğini gönderiyorum. konu ile ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
-- Mevcut makroları tek makro içerisine aldım (esas olarak kodlarda bir değişiklik yok, sadece birleştirdim).
-- Ekteki belgede; bir adet AD TANIMLAMASI eklenmesi yeterli oldu ( adı EALAN ).

Artık formüllerinizin de güncellenmesine gerek kalmadan
Q sütununa ekleyeceğiniz ve 1'den başlayıp 1'er artarak vreceğiniz sıra numaralarına göre
(yeni veri eklediğinizde eklenen satırlar için de kaldığı yerden devam etmek üzere sıra numarası verdiğinizde)
formüller kendini güncelleyecek, eklenen yeni veri satırları için de işlem yapacaktır.
.
bu rapor içinde "supplier", "price" vb. bilgilere ulaşabiliyorsunuz. fakat yeni bir istek geldiğinde bu tablodan daha önce aynı P.N. alınmış mı, alınmış ise supplier kim ve hangi tarihte hangi fiyatı vermiş bunu kontrol edebilmeyi istiyordum. ve yazdığınız formül ile bu mümkün olmuştu. fakat dün bir daha farkettim. formülün sonucu
12.12.18 / 500,00 / DLL​
26.03.18 / 500,00 / DLL​
23.04.18 / 565,00 / LAW​
21.03.18 / 2.940,00 / PR​
olması gerekirken (en son tarihe göre sutünlar). fakat aşağıdaki sonucu alıyorum formülde;
05.04.18 / 500,00 / DLL​
05.04.18 / 500,00 / DLL​
23.04.18 / 565,00 / LAW​
21.03.18 / 2.940,00 / PR​
listeyi aranan 8356005 (p.n.) değerine göre süzdüğünüzde 05.04.18 diye bir tarih olmadığını göreceksiniz. sorunu çözemedim. yardımınızı bekliyorum.
bir keresinde de supplier isminin yanlış geldiğini gördüm tarih ve fiyat doğruydu ama supplier ismi yanlıştı.

Veri yığınınız büyükse, pratiklik sırasına göre önerilerim;
-- en pratiği makro kullanılması,
-- formül kullanılacaksa tabloyu öncelikle, sırasıyla E, M ve L sütunlarına göre sıralayıp AD TANIMLAMALARI yaparak daha basit ve sade formüller oluşturulması,
-- formül kullanılacaksa ve verilerin belirttiğim gibi sıralanması işleyişinizi aksatacaksa, dizi formülleri kullanmak yerine yardımcı sütun kullanılması,
yönünde olacak.

Örnek belgenize göre çözüm önerim ise; U1 hücresindeki formülü aşağıdakiyle değiştirip, dizi formüllüne dönüştürün, ardından da sağa doğru kopyalayın.
Son dolu veri satırına göre formüldeki 8.000 sayılarının yerine son veri satırının satır numarasının yazılmasında da formülün çalışma hızı bakımından yarar var.
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Tekrar merhaba.
Önce bundan önce verdiğim formül çözüm önerisini içeren cevabıma bakınız.
Şayet, verilerin sıralamasının değiştirilmesinde sakınca yoksa (çünkü kod bu sıralamayı değiştiriyor)
(listenize, sıra no gibi bir sütun ilavesi yapacak olursanız, kod'a küçük bir ilaveyle mevcut sıralamanız bozulmadan da işlem yapılabilir)
ve işlem için makro kullanmak isterseniz;
-- alt taraftan sayfanın adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin,
-- açılacak VBA ekranında sağ taraftaki boş alana aşağıdaki kodları yapıştırın,
-- belgenizi xls uzantılı veya MAKRO İÇEREBİLEN türde kaydedin.
Artık; S1 hücresine arayacağınız P.N. bilgisini elle yazdığınızda kod istenilen sonucun alınmasını sağlayacaktır.
VBA:
You must log in to view content
(37 satır)

Ömer Bey öncelikle emeğinize sağlık. ilk önerinizdeki formülü denedim ama #DEĞER olarak verdi sonucu. ikinci çözüm önerisi için, makro bilmiyorum ama talimatlarınızla o çözümü de denedim. makrodaki sıkıntıda şu oldu biz sadece 1 adet P.N arama yapmıyoruz bazen liste tarıyoruz. o zaman makro sadece S1 dekini arıyor. yardımcı olabilir misiniz? örnekler ektedir. eğer formül uygulaması için A sutünuna sıralama koyarsak (1-2-3-4.... gibi) işimizi çözecekse sıralama ekleyebiliriz. ama diğer sıralamayı yapamayız çünkü file(a sutunu) sıralı ilerliyor böylece tablo güncellerken en son girilmiş veriyi görme şansımız oluyor.

Ekli dosyalar

Ömer Bey makro da çok sıkıntı yaşarım bilmiyorum çünkü. formülle halletmek mümkün mü acaba? en azından başka liste olduğunda farklı yerde kullanmak gerektiğinde formülü taşıyabilirim. ama makroda ne yapacağımı bilemiyorum sizi de sürekli rahatsız etmek istemem

Tekrar merhaba.
Ekteki belgeyi bir inceleyip, denemeler yapınız.
İşlem esas olarak FORMÜL (normal formüldür, dizi formülü değil) kullanılarak gerçekleşmektedir.

Formüllerin sonuç vermesi için, Q1 hücresine eklidiğim DÜĞMEye (TOOGLE BUTTON olduğundan çift karakterlidir);
-- ilk kez tıklandığında, mevcut sıralama formüllerin çalışmasına uygun hale getirilmekte ve formüller sonuç vermekte,
-- ikinci kez tıklandığında ise sayfadaki sıralama Q sütununa verdiğim sıra numarasına göre tekrar sıralanarak orijinal haline getirilmektedir.

Yani anlayacağınız; makro SADECE SIRALAMA yapmakta, istediğiniz sonuçlar ise formüllerle alınmaktadır (formül hata vermez)
Aranacak verileri S sütununa yazıp, U:AA sütunlarındaki formülleri istediğiniz gibi SAĞA/AŞAĞI kopyalayarak kullanabilirsiniz.
Yapacağınız şey gerçek verilerinizin bulunduğu belgede Q2'den itibaren aşağı doğru sıra numarası eklemekten ibaret.
.

Ekli dosyalar

Merhaba Ömer Bey
Öncelikle geçmiş bayramınızı kutlarım.
gönderdiğiniz eki açamıyorum. beğenip sayfayı yenilemeniz gerekli diye bir ibare var. yardımcı olabilir misiniz?

Ömer Bey, kontrollerimde sıkıntı çıkmadı çok ama çok teşekkür ederim.
o kadar çok emek verdiniz ki sormaya utanır oldum. affınıza sığınarak, bu listemiz bitmiş bir liste değil aylık periotlarda yeni veri girişleri yapıyorum. listeye ekleme yaptığımda herhangi bir sorun olur mu? aynı listeden farklı listeler de(3 büyük müşteri için ayrı ayrı liste yapmıştım) mevcut. onların içeriğini buraya kopyalayıp kaydetsem sıkıntı olur mu? çalışır mı?

Kodlarda; Q sütununda, orijinal sıralamayı temsil etmek üzere sıra numarası verildiği varsayılıyor.

Dolayısıyla; yeni veriler eklediğinizde dikkat edeceğiniz husus;
bu yeni veriler için de, kaldığı yerden devam etmek üzere Q sütununa sıra numaraları eklemeniz.
Unutmamanız gereken ikinci husus ise kullanılan formüllerdeki son satır numarası (mevcut belgede 8000 idi).
AD TANIMLAMASI kullanmayacaksanız;
formüldeki $E$1:$E$8000 gibi kısımların ( 8.000 sayıları) son dolu satırın numarası veya daha büyük bir sayı olmalıdır.
DİNAMİK AD TANIMLAMASI kullanarak formüllerin de güncellenmesine gerek kalmayabilirdi ama siz bunu istemiyorsunuz anlaşılan.
.

Belgenize DİNAMİK AD TANIMLAMASI ekleyeyip, birazdan tekrar gönderirim.

Yapılan AD TANIMLAMALARIna FORMÜLLER>>AD TANIMLAMALARI bölümünden bakabilirsiniz.
Bu AD TANIMLAMALARInın formüllerinizde nasıl kullanıldığını da görebilirsiniz.
.

-- Mevcut makroları tek makro içerisine aldım (esas olarak kodlarda bir değişiklik yok, sadece birleştirdim).
-- Ekteki belgede; bir adet AD TANIMLAMASI eklenmesi yeterli oldu ( adı EALAN ).

Artık formüllerinizin de güncellenmesine gerek kalmadan
Q sütununa ekleyeceğiniz ve 1'den başlayıp 1'er artarak vreceğiniz sıra numaralarına göre
(yeni veri eklediğinizde eklenen satırlar için de kaldığı yerden devam etmek üzere sıra numarası verdiğinizde)
formüller kendini güncelleyecek, eklenen yeni veri satırları için de işlem yapacaktır.
.

Ekli dosyalar

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
22