Çözüldü Tamir Bakım Saat Takibi Tablosu

fledermaus

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Şirket cihazlarımız 200 saate bir bakıma girmektedirler. Ve her bakımdan sonra bakıma kalan süre takibi yapmak ve toplam son saatini görmek zorundayız.

Dosya içinde açıklamalar mevcuttur, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdiden çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

@fledermaus

Eklediğim belgedeki uygulamaya bir bakın istersiniz.
Tam isteğinizin karşılığı mı bilemiyorum tabi, veri girişleri/değişiklikleri yaparak kontroller yaparsınız artık.
Belgeye eklediğim Sayfa1'e bakın, diğer sayfalarda işlem yok.

Not: Ay sayfalarının tümünde verilerin aynı satırdan başladığından emin olunuz ( aylardan 1'i farklı idi)

Ekli dosyalar

@fledermaus

Eklediğim belgedeki uygulamaya bir bakın istersiniz.
Tam isteğinizin karşılığı mı bilemiyorum tabi, veri girişleri/değişiklikleri yaparak kontroller yaparsınız artık.
Belgeye eklediğim Sayfa1'e bakın, diğer sayfalarda işlem yok.

Not: Ay sayfalarının tümünde verilerin aynı satırdan başladığından emin olunuz ( aylardan 1'i farklı idi)
Ömer Bey Merhaba,

Öncelikle çok teşekkür ederim, emeklerinize sağlık.

Göndermiş olduğunuz çalışma tamda benim ihtiyacım olan bir çalışma. Çalışmanızı ekte paylaşmış olduğum orjinal dökümanıma rapor sayfası olarak ekledim.

Ancak bu bilgileri ana raporun dışında her ayın sayfasında görmem gerekiyor. Paylaşmış olduğum orjinal dökümanı inceleyebilirseniz çok memnun olurum.

* Sene başındaki başlangıç saati önemli. Çünkü sene başlarında bakım saati sıfırlanmıyor aksine bir önceki sene sonunda kalan son saatten devam etmek zorunda.

Örnek vermem gerekirse; 2021 yılı kapandığında cihazın son çalışma saati 3.542:04 imiş bakıma girmesi gereken saatin 3.564:02 olduğunu düşünürsek buna göre 2022 ye devir olduğunda cihazın bakıma girmesi için kalan saat 21:58 olmalıdır.

Bu yüzden ocak ayındaki son bakım saati ibaresini, önceki yıldan devir olarak değiştirdim. Buna göre bunlar manual olarak girildikten sonra saatlerin bunlar üzerinden devam etmesi gerekir.

" B sütunundaki tarihleri birleşmiş hücre olarak kullanmak zorundayım zira tablo ortak kullanılıyor ve işleyiş gereği tabloda revizyon yapma yada değiştirme şansım yok.

*Son bakıma giriş saatinin ilgili tarihte cihaz bakıma girdikten sonra manual olarak düzeltilmesi gerekebilir. Çünkü cihaz bakım yapılırkende çalışıyor ancak bu saatleri tarihlerin önünde geçen çalışma saatlerine yansıtamıyoruz (üzerlerinde düzeltme yapamıyoruz) ancak sene sonunda toplam saat olarak ayrıca değerlendiriyoruz. (Yani tarihlerin önünde geçen gerçek çalışma saatleri aynen kalıyor, sadece ay sonu ve sene sonu genel toplamı değişiyor olmalı)

* Yukarıda belirtmiş olduğum üzere yapmış olduğunuz tabloyu çalışma kitabıma rapor olarak ekledim ancak formüller kitap değiştiği için hata veriyor.

Şimdiden teşekkür ederim.

Syg,

Ekli dosyalar

Benim fikrim; açıklamanızda yazdığınız 3564:02:00 - 3542:04:00 = 21:58 işlemi doğru değil,
-- devreden süre (200 saatten bu kadarlık kısmı kullanılmış) 3564:02:00 / 24 = 147:35:10 olur.
Yani yılbaşından önceki son bakım zamanı en geç 01.01.2022 - 147:35:10 = 25.12.2021 20:24:50 olmalıdır.
-- bir sonraki bakıma kalan süre ise ( 200 / 24 ) - 147:35:10 = 52:24:50 olmalıdır.

Yukarıdaki açıklamalarıma göre çözüm için BAKIM LİSTESİ için kullanılan alanda 1'in karşısına 25.12.2021 20:24:50 yazılmalıdır.
Bundan sonra da devam eden satırlara bakım tarih saat bilgisi yazılmaya devam edilmeli.

Ayrıca bir not: makine SÜREKLİ (duraklama olmaksızın) çalışıyorsa, ay sayfaları H sütunundaki saat bilgilerinin, RAPOR sayfasındaki hesaplamaların vs bir anlamı olmaz, makineler duraklamalı çalışıyorsa da BİR SONRAKİ bakım zamanı hesaplaması afaki olur, sadece 200 saat kontrolüne göre bir sonraki bakıma kadar makinenin ne kadar daha çalışabileceği hesaplanmış olur.

Benim fikrim; açıklamanızda yazdığınız 3564:02:00 - 3542:04:00 = 21:58 işlemi doğru değil,
-- devreden süre (200 saatten bu kadarlık kısmı kullanılmış) 3564:02:00 / 24 = 147:35:10 olur.
Yani yılbaşından önceki son bakım zamanı en geç 01.01.2022 - 147:35:10 = 25.12.2021 20:24:50 olmalıdır.
-- bir sonraki bakıma kalan süre ise ( 200 / 24 ) - 147:35:10 = 52:24:50 olmalıdır.

Yukarıdaki açıklamalarıma göre çözüm için BAKIM LİSTESİ için kullanılan alanda 1'in karşısına 25.12.2021 20:24:50 yazılmalıdır.
Bundan sonra da devam eden satırlara bakım tarih saat bilgisi yazılmaya devam edilmeli.

Ayrıca bir not: makine SÜREKLİ (duraklama olmaksızın) çalışıyorsa, ay sayfaları H sütunundaki saat bilgilerinin, RAPOR sayfasındaki hesaplamaların vs bir anlamı olmaz, makineler duraklamalı çalışıyorsa da BİR SONRAKİ bakım zamanı hesaplaması afaki olur, sadece 200 saat kontrolüne göre bir sonraki bakıma kadar makinenin ne kadar daha çalışabileceği hesaplanmış olur.
Ömer Bey Merhaba,

Evet bir yerde rakamlarda hata yapmışım doğru. Ancak bunun dışında sanırım yapmak istediğimi doğruda anlatamıyorum.

Aşina olunmadığı için biraz kafa karıştırıcı da olabilir.

Size göndermiş olduğum son tabloya göre hesaplamalar ve saatler bu şekilde olmalı.

Devir SaatiBir sonraki Bakım Saatiİlgili AyGüncel SaatYani Bakıma Kalan Saat
Ocak
3542:04:00​
3564:02:00​
3:25:00​
3545:29:00
18:33:00​
Şubat
3545:29:00​
11:00:00​
3556:29:00
7:33:00​
Mart
3556:29:00​
6:30:00​
3562:59:00
1:03:00​

Benim burada her ay sayfasında görmek istediğim sadece

Son Bakım Saati ( Güncel Saat)

Son Bakım Tarihi (Bakım tarihi girildiğinde saat hücreleri güncellenmeli)

Bir Sonraki Bakım Saati: (Güncel saat +200)

Bakıma Kalan Süre ( Mesela bakıma 01:03 kaldığından 04:03.20222 tarihinde bakım kararı alınmış ve cihazın bakıma girmiş olduğunu farzeder isek buna göre yeni bakım saati 3.762:59 , bakım kalan saat ise 200:00 olarak görünür. "mart ayı içerisinde cihaz tekrar çalışmaz ise) 04:03.2022 tarihinden sonra cihazın aynı içerisinde ay sonuna kadar 20 saat çalıştığını düşünür isek bakıma kalan saat 180:00 olmalıdır.

* Öncelikle tarihler ile ilgili bir koşullanmamız yok. Son bakım tarihi hücresini açmamın nedeni sadece hem cihazın hangi tarihte bakıma girmiş olduğunu bilmek hem de sürelerin bu tarihe göre hesaplanması. "Not :Cihaz aynı ay içerisinde kesinlikle iki kere saat bakımına girmiyor"

* Cihaz sürekli çalışmıyor yani ay içindeki bazı günler çalışmayabiliyor. Hatta bazı aylar hiç çalışmayabiliyor.

Umarım kendimi ifade edebilmişimdir.

Saygılarımla,

Ben asıl bu Devir Saati (3542:04:00) ve Bir Sonraki Saati 3564:02:00 kısmını anlamlandıramıyorum.
Bu değerlerin bulunduğu hücre (örneğin Devir Saati) seçiliyken formül çubuğuna bakarsanız 26.05.1900 14:04:00 değerini göreceksiniz.
Bu değerin anlamı nedir? 3542 saat 4 dakika, ="3542:04:00"/24 yani 147:35:10 yapar bu da 6 gün ve küsur saat demek (hücre biçimini ayarlayarak formülü uygulayıp görebilirsiniz)

Benim aklım şunu söylüyor: 01.01.2022 00:00:00 itibariyle devreden bir saat verisi var.
O halde önceki yılda yapılan son bakım en geç 01.01.2020 - 147:35:10 = 25.12.2021 20:24 tarih saatinde yapılmış olmalıdır.
Neden en geç diyorum:
aralıksız çalışma varsa, bir önceki bakım tarih ve saati böyledir, duraklamalar varsa, duraklama kadar gerideki bir tarih/saat tir.

Bu değere de ( 25.12.2021 20:24 ) 200/24 eklendiğinde, tarih saat olarak 1 sonraki bakım zamanı olarak 3.01.2022 04:24 bulunmalıdır.

Şimdi bu şekilde bir 1 sonraki bakım zamanı hesaplandı diyelim ve 02.01.2022 günü makine hiç çalışmadı (duraklama) o zaman
1 sonraki bakım zamanı 24 saat ileri gidecek demektir.

Ben asıl bu Devir Saati (3542:04:00) ve Bir Sonraki Saati 3564:02:00 kısmını anlamlandıramıyorum.
Bu değerlerin bulunduğu hücre (örneğin Devir Saati) seçiliyken formül çubuğuna bakarsanız 26.05.1900 14:04:00 değerini göreceksiniz.
Bu değerin anlamı nedir? 3542 saat 4 dakika, ="3542:04:00"/24 yani 147:35:10 yapar bu da 6 gün ve küsur saat demek (hücre biçimini ayarlayarak formülü uygulayıp görebilirsiniz)

Benim aklım şunu söylüyor: 01.01.2022 00:00:00 itibariyle devreden bir saat verisi var.
O halde önceki yılda yapılan son bakım en geç 01.01.2020 - 147:35:10 = 25.12.2021 20:24 tarih saatinde yapılmış olmalıdır.
Neden en geç diyorum:
aralıksız çalışma varsa, bir önceki bakım tarih ve saati böyledir, duraklamalar varsa, duraklama kadar gerideki bir tarih/saat tir.

Bu değere de ( 25.12.2021 20:24 ) 200/24 eklendiğinde, tarih saat olarak 1 sonraki bakım zamanı olarak 3.01.2022 04:24 bulunmalıdır.

Şimdi bu şekilde bir 1 sonraki bakım zamanı hesaplandı diyelim ve 02.01.2022 günü makine hiç çalışmadı (duraklama) o zaman
1 sonraki bakım zamanı 24 saat ileri gidecek demektir.
Ömer Bey Tekrar Merhaba,

* Bir önceki sene cihazın son saati (yani bakıma girdiği saat) "3.364:02" imiş yeni bakım saati ise +200 yani 3564:02:00 saat olmuş. 2022 yılı başına kadar 178:02 saat daha çalışmış ve 3.364:02 + 178:02 = 3542:04:00 olmuş ancak 200 saati dolmayarak 2022 yılına 21:58 bakım saati kalanıyla devir olmuş.

* Burada benim hatam var aslında, sizlerin kafasını gereksiz yere karıştırmış oldum.. Ben sadece saati anlatabilmek adına elle manual olarak saat yazmaya çalıştım. Burada anlatmak istediğim saat formatı yazıyla "üç bin beş yüz kırk iki saat dört dakikadır."

Neden en geç diyorum:

* Burada benim rakamları manual olarak yazmam dolayısıyla tarihler için işine girmiş. Aslında tarihler ile ilgili yada tarih üzerinden hesaplanması gereken hiçbir veri bir beklentisi yok. Bakım tarihini girmemdeki maksat ise daha öncede bahsetmiş olduğum gibi sadece tarih görmek ve saat yenilemelerinin o tarihe göre yapılması. "Bir numaratör düşünün, bakım tarihini yazdığımda hem tarihi kayıt altına almış oluyorum hem de saatleri yenilemiş oluyorum" Elle yazarken hücre içerisinde tarih formatının da olduğunu şimdi siz yazınca farkına vardım açıkçası. En çok kafa karıştıran o oldu sanırım.

Aslında sizin bana rapor olarak göndermiş olduğunuz format mantıksal olarak doğru ve hatta fazladan ay toplamı ve son bakım içerisindeki süre var. Ancak ben bu bilgileri aylar içerisinde kullanmayacağım.

Sadece eksik olan şey; hesaplamayı sene başında ilk başlangıç saati ile yapmaya başlaması, bakıma kalan saati, son bakım saati ( her ay bir önceki ayın katedilen saatini toplayarak senkronize gitmesi gerekiyor). yeni bakıma kalan saati sonuçlarını aylar içerisinde görebilmek ve son rapor sayfasında da sizin yapmış olduğunuz gibi detay rapor alabilmek.

Bu arada ocak ayı içerisinde de olması gereken "son bakım tarihi hücresini" açmayı/eklemeyi atlamşım.

Syg,

Belge üzerinden sonra bakacağım.
Aklıma gelen bir soru da şu: aynı ay içerisinde 1'den fazla bakım olursa,
RAPOR sayfasındaki hesaplamalar nasıl olmalı.
Sanki ay (sayfa) bazlı değil de BAKIM bazlı bir hesaplama istiyormuşsunuz gibi.

Belge üzerinden sonra bakacağım.
Aklıma gelen bir soru da şu: aynı ay içerisinde 1'den fazla bakım olursa,
RAPOR sayfasındaki hesaplamalar nasıl olmalı.
Sanki ay (sayfa) bazlı değil de BAKIM bazlı bir hesaplama istiyormuşsunuz gibi.
#Aklıma gelen bir soru da şu: aynı ay içerisinde 1'den fazla bakım olursa,

*Aslında 4000 ci saatte ağır bir bakımımız var. Ağır bakımlar 1500-2000 saatte bir gidiyor diye biliyorum. Ancak bunu hiç hesaplama yapmasını hiç düşünmemiştim. Bunuda ayrıca eklersek mükemmel olur tabi.

#RAPOR sayfasındaki hesaplamalar nasıl olmalı.

*Açıkcası sizin yapmış olduğunuz tablo yeterli gibi. Sadece ay sayfalarında hesaplama yapılan hücrelerin başlıkları ayrıca eklenebilir. Yada daha komplike bir şey olursa daha da güzel olur tabi.

* Aklıma gelen yen birşey de mesela ay sayfalarında bakıma kalan zamanı renkle temsil eden bakıma yaklaştıkça açık renk değiştiren kırmızıya doğru dönen bir çubuk olursa çok mükemmel olur.

#Sanki ay (sayfa) bazlı değil de BAKIM bazlı bir hesaplama istiyormuşsunuz gibi.

Aslında biz bu tablolarda saat hesaplarını tutuyoruz. Cihazları kiraya verdiğimiz için bakımdan saatleri de bizler için çok önemli.

Mesela bakımı gelen cihazın bakım saatini geçmeden müşteriden talep edilmesi gerekli.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Daha öncesinde başka bir forumda sizin ile çok kez yazışmıştık.

Uzun süre bu konulardan uzak kaldığımdan sitenizden yeni haberim oldu. Üye olduğum için çok memnunum.

Zira bu işi titizlikle yaptığınızı biliyorum ve çalışmalarınızı daha öncekiler gibi hayranlıkla izliyorum.

Saygılarımı sunarım.

#Aklıma gelen bir soru da şu: aynı ay içerisinde 1'den fazla bakım olursa,

*Aslında 4000 ci saatte ağır bir bakımımız var. Ağır bakımlar 1500-2000 saatte bir gidiyor diye biliyorum. Ancak bunu hiç hesaplama yapmasını hiç düşünmemiştim. Bunuda ayrıca eklersek mükemmel olur tabi.

#RAPOR sayfasındaki hesaplamalar nasıl olmalı.

*Açıkcası sizin yapmış olduğunuz tablo yeterli gibi. Sadece ay sayfalarında hesaplama yapılan hücrelerin başlıkları ayrıca eklenebilir. Yada daha komplike bir şey olursa daha da güzel olur tabi.

* Aklıma gelen yen birşey de mesela ay sayfalarında bakıma kalan zamanı renkle temsil eden bakıma yaklaştıkça açık renk değiştiren kırmızıya doğru dönen bir çubuk olursa çok mükemmel olur.

#Sanki ay (sayfa) bazlı değil de BAKIM bazlı bir hesaplama istiyormuşsunuz gibi.

Aslında biz bu tablolarda saat hesaplarını tutuyoruz. Cihazları kiraya verdiğimiz için bakımdan saatleri de bizler için çok önemli.

Mesela bakımı gelen cihazın bakım saatini geçmeden müşteriden talep edilmesi gerekli.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Daha öncesinde başka bir forumda sizin ile çok kez yazışmıştık.

Uzun süre bu konulardan uzak kaldığımdan sitenizden yeni haberim oldu. Üye olduğum için çok memnunum.

Zira bu işi titizlikle yaptığınızı biliyorum ve çalışmalarınızı daha öncekiler gibi hayranlıkla izliyorum.

Saygılarımı sunarım.
Ömer Hocam Merhaba,

Kısaca aklıma gelen ufak bir hatırlatma. Ağır bakımlar bu 200 saatlik bakımlarından bağımsız olarak ayrı saat olarak takip ediliyor. Onun içinde ayrı bir başlangıç saati var. Sadece kaç saatte bir yapıldığını hatırlayamadım. Aklımda kalan sadece yukarıda bahsetmiş olduğum önümüzdeki ilk ağır bakımın 4000. saatte olduğudur.

Syg,

Gerçekten TAM OLARAK anlayamadım.
Ben şimdilik önceki gönderdiğim belgedeki formülleri vs, yeni belgenizdeki AY sayfalarının yapısına göre yeniden düzenledim.

Ağır bakım işini bence şimdilik bir kenarda tutun.

Önce bir şey sorayım, belgenizde VERİLENler (formüle vs bağlı olmayan elle yazılan veya başka kaynaktan alınan) nelerdir?
Ocak sayfasındaki DEVİR verisi haricen belli ve elle yazılıyor (öyle anladım),
peki bir sonraki bakım zamanı dediğiniz veri de HAZIR bir değer midir?
Aklıma şimdi gelen ise; bir sonraki bakım zamanı belli (verilen) ise bundan 200 saat çıkartılarak bir önceki bakım zamanı bulunmaz mı?

Dikkat ederseniz ben ısrarla ZAMAN bulma üzerine odaklıyım, siz ise SÜRE ile ilgili açıklamalar yazıyorsunuz.

Son bir şey de; madem bakım limit süresi 200 saat, aynı ay içerisinde bir'den fazla normal bakım da gündeme gelebilir demektir.
Bu durumda AY içerisindeki bazı günlere ait H sütunundaki sürelerin bir kısmı aynı ayda yapılan ilk bakım süresinden, bir kısmı da aynı ay içindeki ikinci süreden düşülmesi gerekmez mi? Bunun nasıl hesaplanacağını öngörüyorsunuz?

Ekli dosyalar

Gerçekten TAM OLARAK anlayamadım.
Ben şimdilik önceki gönderdiğim belgedeki formülleri vs, yeni belgenizdeki AY sayfalarının yapısına göre yeniden düzenledim.

Ağır bakım işini bence şimdilik bir kenarda tutun.

Önce bir şey sorayım, belgenizde VERİLENler (formüle vs bağlı olmayan elle yazılan veya başka kaynaktan alınan) nelerdir?
Ocak sayfasındaki DEVİR verisi haricen belli ve elle yazılıyor (öyle anladım),
peki bir sonraki bakım zamanı dediğiniz veri de HAZIR bir değer midir?
Aklıma şimdi gelen ise; bir sonraki bakım zamanı belli (verilen) ise bundan 200 saat çıkartılarak bir önceki bakım zamanı bulunmaz mı?

Dikkat ederseniz ben ısrarla ZAMAN bulma üzerine odaklıyım, siz ise SÜRE ile ilgili açıklamalar yazıyorsunuz.

Son bir şey de; madem bakım limit süresi 200 saat, aynı ay içerisinde bir'den fazla normal bakım da gündeme gelebilir demektir.
Bu durumda AY içerisindeki bazı günlere ait H sütunundaki sürelerin bir kısmı aynı ayda yapılan ilk bakım süresinden, bir kısmı da aynı ay içindeki ikinci süreden düşülmesi gerekmez mi? Bunun nasıl hesaplanacağını öngörüyorsunuz?

Ömer Hocam Tekrar Merhaba,

#Önce bir şey sorayım, belgenizde VERİLENler (formüle vs bağlı olmayan elle yazılan veya başka kaynaktan alınan) nelerdir?

*2021 yılından - 2022 yılına devir olan son saat verileri "Cihazı son güncel saati 3.542:04" ve bakıma girmesi gereken max (yani aşılmaması gereken) son saat 3.564:02

*H sütunundaki saat değerleri ; ki bu değerler aynı gün içerisindeki her hücreye de da ayrı ayrı olarak yazılabiliyor. Yani örnek vermek gerekirse aynı gün için B7,B8,B9,B10,B11 hücrelerine ayrı ayrı saat bilgisi de girilebiliyor.

#peki bir sonraki bakım zamanı dediğiniz veri de HAZIR bir değer midir?

* Hayır hazır değer değildir. Ben bakıma girilen tarihi yazdığımda bakıma girilen son saate (yani cihazın son saatine) +200 değerini ekleyerek bir sonraki yeni son bakım saatini hücrede hesaplamalıdır.

#Dikkat ederseniz ben ısrarla ZAMAN bulma üzerine odaklıyım, siz ise SÜRE ile ilgili açıklamalar yazıyorsunuz.

*Aslında burada iki farklı beklenen veri var. Biz "H" sütununa saat verilerini girdikçe hem cihazın bugüne kadar çalışarak gelmiş olduğu son saati görmüş oluyoruz (K3 hücresi) hem de bakıma girdiği tarih yazarak (M3 hücresi) son saate + 200 kriterini ekleyerek gelecek bakıma ne kadar süre kalmış (M4 hücresi) bakım programını takip etmiş oluyoruz.

#Son bir şey de; madem bakım limit süresi 200 saat, aynı ay içerisinde bir'den fazla normal bakım da gündeme gelebilir demektir.

*Bu bizim için önemi değil. Bizim için önemli olan 200 saat bakımı ve bunu takip etmek zorundayız. Sadece 200 saat bakımının tarihini gireceğiz.
Zaten cihaz aynı ay içerisinde başka bakıma girmiyor. Sadece bu 200 saat kriteri takip ediliyor.

Burada bizim için önemli olan sadece her 200 saat bakımına ne kadar kaldığı ve cihazı o güne kadar yaptığı güncel toplam saati görmek.

Anlatabilmek adına örnek bir doysa daha ekledim. Benim yapmak istediğim ocak ayında devreden ve kalan saati manual olarak girdikten sonra bakım tarihlerini girdiğimde hepsini otomatik hesaplaması.

Saygılarımı sunarım.

Ekli dosyalar

Ömer Hocam Merhaba

#Benim aklım şunu söylüyor: 01.01.2022 00:00:00 itibariyle devreden bir saat verisi var.
Neden en geç diyorum:

*Herhangi bir tarihe göre kriter almıyoruz. Ve sonraki saatler de tarihe göre ilişkilendirilmeyecek.

Tarih olayı sadece yeni bakım saatini hesaplamak için ilişkilendirilecek.

İsterseniz kafa karışıklığına mahal bırakmamak için devreden saati unutalım ve sadece şöyle diyelim. 01.01.22 tarihi itibariyle ilk bakıma girmemiz gereken maksimum saatini 3.564:02 olarak sabitleyelim. Bundan sonraki gelecek bakımlar için ise ile bakımdan itibaren yeni bakım saati için +200 saat ekleyelim.

Umarım doğru anlatabilmişimdir.

Syg,

Bugün dahil birkaç gün özel işlerimle ilgili yoğunluğum var.
Eklediğiniz son belgeye de bakmış değilim.

Üstünde düşünülmesi gereken bir mevzu olduğundan sakin kafayla bakmak gerekiyor.
Konu aklımda ve uygun vakit bakarım.

Bugün dahil birkaç gün özel işlerimle ilgili yoğunluğum var.
Eklediğiniz son belgeye de bakmış değilim.

Üstünde düşünülmesi gereken bir mevzu olduğundan sakin kafayla bakmak gerekiyor.
Konu aklımda ve uygun vakit bakarım.

Kendi çapımda sorup soruşturarak bir şeyler yapmaya çalıştım ve sonuca ulaştım.

Tek bir problem kaldı onu da siz çözerseniz olacak inşallah.

Dosya ve açıklama ektedir.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Syg,

Ekli dosyalar

@fledermaus

Yanlış düşünmüyorsam; MARCH sayfası K4 hücresine şu formülü uygulamalısınız.
TOPLA(KAYDIR(....) kısmı M3 hücresine yazılan tarihten önceki günlere (M3'teki tarih hariç) ait değerlerin toplamıdır.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

March sayfasında yapmak istediğim kısaca;

K4 hücresinde = (FEBRUARY!K4) +(M3 hücresine tarih yazıldığında o tarihe kadar olan H sütunu toplamı) +200 saat daha ekleyerek göstermesi.

Sadece bu formülü nasıl yazıcam onu bilemiyorum.

Syg,

M3 boşken alt tarafın toplamı dikkate alınmaz.
Tabi, yıl/ay kontrolü eklemedim sadece dolu/boş kontrolü var, istenirse yıl//ay kontrolü de eklenebilir.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar