K

Çözüldü saat biçimine göre "de" ; "da" eki getirme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, ekli dosyada anlatıldığı üzere, saat biçimine göre "de" ; "da" eki getirmek için fonksiyona ihtiyacım var. Yardımcı olabilir misiniz?

B sütununda A sütundaki saat/dakika biçimindeki saate göre "de" / "da" eki fonksiyon ile nasıl getirebilirim.
Not: ss:dd diliminde; sondan bir değer 6 yada 9 ise "da" eki sondan iki değer 10,30 yada 40 ise "da" eki
geldiğini gözlemledim . Bunun haricindekiler de "de" eki gelecek Buna göre; Örneğin Saat: 00:06 ise "da" eki gelecek
Saat 00:29 ise "da" eki gelecek 00:30 , 12:40 ... ise "da" eki gelecek olduğu görülmektedir.
BAŞKACA "DA" eki gelebilecek dakika var mı bilmiyorum.

Ekli dosyalar

Merhaba, ekli dosyada anlatıldığı üzere, saat biçimine göre "de" ; "da" eki getirmek için fonksiyona ihtiyacım var. Yardımcı olabilir misiniz?

B sütununda A sütundaki saat/dakika biçimindeki saate göre "de" / "da" eki fonksiyon ile nasıl getirebilirim.
Not: ss:dd diliminde; sondan bir değer 6 yada 9 ise "da" eki sondan iki değer 10,30 yada 40 ise "da" eki
geldiğini gözlemledim . Bunun haricindekiler de "de" eki gelecek Buna göre; Örneğin Saat: 00:06 ise "da" eki gelecek
Saat 00:29 ise "da" eki gelecek 00:30 , 12:40 ... ise "da" eki gelecek olduğu görülmektedir.
BAŞKACA "DA" eki gelebilecek dakika var mı bilmiyorum.

Merhaba,
Aşağıdaki formülü B2 hücresine yapıştırıp son dolu satıra kadar aşağı doğru sürükleyerek çoğaltıp deneyiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Yazım kuralları bakımından bir şey hatırlatmam lazım.
Ekteki ilk harf için de bir şeylerin yapılması lazım, 00:06'da, 00:07'de tamam ama
dakika kısmı 40, 3, 4 ya da 5 olduğunda d harfinin t olması lazım. 00:40'ta, 00:03'te gibi.

.

Sayın#PriveT ve Ömer Baran üstatlarım teşekkür ederim.
Ancak, daha kısa bir formül oluşturmak mümkün mü?
Ayrıca Ömer Baran üstadın haklı ve yerinde uyarısını yeni gördüm. ( Halbuki dil bilgisi kuralı dikkat ettiğim bir husustur. )
bunu da dikkate alarak yukarıdaki uzun formülü nasıl revize edebiliriz ve ikincil kısa formül nasıl yapabiliriz.

Yazım kuralları bakımından bir şey hatırlatmam lazım.
Ekteki ilk harf için de bir şeylerin yapılması lazım, 00:06'da, 00:07'de tamam ama
dakika kısmı 40, 3, 4 ya da 5 olduğunda d harfinin t olması lazım. 00:40'ta, 00:03'te gibi.

.

İşin aslı ben de yazım kurallarına elimden geldiğince dikkat ederim. Açıklamada istenene bakınca balıklama daldım malesef :rolleyes:

Sayın#PriveT ve Ömer Baran üstatlarım teşekkür ederim.
Ancak, daha kısa bir formül oluşturmak mümkün mü?
Ayrıca Ömer Baran üstadın haklı ve yerinde uyarısını yeni gördüm. ( Halbuki dil bilgisi kuralı dikkat ettiğim bir husustur. )
bunu da dikkate alarak yukarıdaki uzun formülü nasıl revize edebiliriz ve ikincil kısa formül nasıl yapabiliriz.

Yazım kurallarını da dikkate alırsak uzun dediğiniz bu formül daha da uzar.
Farklı bir formülle belki istediğiniz gibi daha kısa bir çözüm üreten olabilir belki.

Kısa formül beklentisini her zaman garipsemişimdir.
Seçenek sayısı az değil, üstelik dakika kısmı ...:00 olduğunda saat kısmının da kontrol edilmesi gerekir.

Gözümden kaçan birşey olmuş olabilir.
Saat ve dakika dikkate alınarak yazım kurallarına göre hazırlanmış uzun bir formül aşağıda yeralmaktadır.
Kontrol ediniz.

Kod:
(1 satır)

Sayın @PriveT .
Çözümünüzde, saat ya da dakika kısmının 19 olması ve gece yarısını gösteren 00:00 seçeneği dışında sorun görmüyorum.
Gerekli ilaveyi yaparsınız.

Ben ise; madem konu saat:dakika, o halde en iyisinin, kural aramak yerine, verileri küçükten büyüğe sıralamak daha pratik olur diye düşündüm.

VBA:
(1 satır)

.

Sayın @PriveT .
Çözümünüzde, saat ya da dakika kısmının 19 olması ve gece yarısını gösteren 00:00 seçeneği dışında sorun görmüyorum.
Gerekli ilaveyi yaparsınız.

Ben ise; madem konu saat:dakika, o halde en iyisinin, kural aramak yerine, verileri küçükten büyüğe sıralamak daha pratik olur diye düşündüm.

VBA:
(1 satır)

.

Sayın @Ömer BARAN
Evet ilk formülde 00:00"da "da" yerine "de" eki getirmişim.
Ama 19"larda "da" eki getirmişim iki formülümde de. Öyle olması gerekmiyor mu zaten?

Benim formülün sonuçlarıyla karşılaştırıp farklı olanlar hangileri diye kontrol etmiştim.
Benim formül hatalıymış, cevabı güncelleyeyim bari.
Sayfayı yenileyerek formülün yeni halini görebilirsiniz.