Çözüldü Tamir Bakım Saat Takibi Tablosu

fledermaus

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Şirket cihazlarımız 200 saate bir bakıma girmektedirler. Ve her bakımdan sonra bakıma kalan süre takibi yapmak ve toplam son saatini görmek zorundayız.

Dosya içinde açıklamalar mevcuttur, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdiden çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

M3 boşken alt tarafın toplamı dikkate alınmaz.
Tabi, yıl/ay kontrolü eklemedim sadece dolu/boş kontrolü var, istenirse yıl//ay kontrolü de eklenebilir.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Hocam ne yapsam formülü kabul etmiyor.

Formül İngilizce olarak aşağıdaki gibi değil mi ?

Kod:
(18 satır)

Hatanın kaynağı ŞUBAT sayfasında.
ŞUBAT sayfasında Q3 hücresi HATA veriyor çünkü ŞUBAT sayfasında M3'te tarih yok ve bu nedenle S-T sütunları üzerinden değer bulamıyorsunuz.

Denemeden cevap yazmam.

Verdiğim cevaptaki; =TOPLA(KAYDIR($H$6;1;;(GÜN(M3)-1)*5 ; )) formül parçası zaten,
H sütununun ilgili güne kadarki toplamını alıyor (M3 boşken SIFIR sonucunu verir).
Yani sizin eklediğiniz S-T sütunlarına da gerek yok.
Verdiğim TOPLA(KAYDIR formülünü her sayfanın Q3 hücresine uygulayın.

NOT: Sayfalarda M3 hücrelerine "-" yazmayın, ya tarih yazın ya da boş bırakın.
K-Q formül değişikliğini de anlayamadım.

.

Hatanın kaynağı ŞUBAT sayfasında.
ŞUBAT sayfasında Q3 hücresi HATA veriyor çünkü ŞUBAT sayfasında M3'te tarih yok ve bu nedenle S-T sütunları üzerinden değer bulamıyorsunuz.

Denemeden cevap yazmam.

Verdiğim cevaptaki; =TOPLA(KAYDIR($H$6;1;;(GÜN(M3)-1)*5 ; )) formül parçası zaten,
H sütununun ilgili güne kadarki toplamını alıyor (M3 boşken SIFIR sonucunu verir).
Yani sizin eklediğiniz S-T sütunlarına da gerek yok.
Verdiğim TOPLA(KAYDIR formülünü her sayfanın Q3 hücresine uygulayın.

NOT: Sayfalarda M3 hücrelerine "-" yazmayın, ya tarih yazın ya da boş bırakın.
K-Q formül değişikliğini de anlayamadım.

.

#Verdiğim TOPLA(KAYDIR formülünü her sayfanın Q3 hücresine uygulayın.

1643348019365.webp

= IF(M3<>"";FEBRUARY!Q4+(M3<>"")*SUM(OFFSET($H$6;1;;(DAY(M3)-1)*5 ; ))+200/24;FEBRUARY!Q4)

1643348134863.webp

#K-Q formül değişikliğini de anlayamadım.

=EĞER(M3<>"";FEBRUARY!K3+ değil "=EĞER(M3<>"";FEBRUARY!Q4+" olucak

FEBRUARY!Q4 hücresindeki toplamı alıcak yani. size ilkyazarken yanlış yazmışım

Syg,

*

Moderatörün son düzenlenenleri:
= IF(M3<>"";FEBRUARY!Q4+(M3<>"")*SUM(OFFSET($H$6;1;;(DAY(M3)-1)*5 ; ))+200/24;FEBRUARY!Q4)
Bu formülü bendeki excel belgesine kopyala yapıştır ile alıp, işlevleri Türkçeleriyle değiştirdiğimde bir sorun görmüyorum.
Hücre biçimini K3 hücresinden alıp formülü başka bir hücreye uyguladığımda,
-- M3 boş iken sonuç 3639:04:00,
-- M3 örneğin 03.03.2022 iken sonuç 3843:05:00

Bu formülü bendeki excel belgesine kopyala yapıştır ile alıp, işlevleri Türkçeleriyle değiştirdiğimde bir sorun görmüyorum.
Hücre biçimini K3 hücresinden alıp formülü başka bir hücreye uyguladığımda,
-- M3 boş iken sonuç 3639:04:00,
-- M3 örneğin 03.03.2022 iken sonuç 3843:05:00

Hocam Merhaba,

Dosya ektedir. İlgili alanlara vermiş olduğunuz formülleri girdim.

Q3 ve K4 hücrelerine eşittir ekleyerek görebilirsiniz.

Hala hata veriyor. Yanlış nerede bulamıyorum açıkcası.

Eğer mümkün ise formülleri ilgili hücrelere siz girip dosyayı geri gönderebilir misiniz ?

Açıkcası gereksiz yere vaktinizi almak istemiyorum.

Syg,

Ekli dosyalar

Belgeniz ekte @fledermaus

Formülü dinamik hale de getirdim.
Formülü ŞUBAT ayına uyguladım, sonra hücreyi kopyalayarak diğer ay hücrelerine doğrudan yapıştırdım.
OCAK ayı hariç olmalı sanırım zaten. Formülde, veri alınacak bir önceki ay adı da formül içerisinde bulunuyor durumda.
DOLAYLI işlevinin parantez içini yeni bir formül olarak başka bir hücreye uygularsanız durumu görebilirsiniz.
Formülün uygulandığı sayfadan bir önceki aya ait ilgili adres elde edilmiş olur.
ŞUBAT ayındaki =K4-K3 formülündeki hatanın sebebini bilemiyorum, siz anlam vereceksinizdir.

.

Ekli dosyalar

Belgeniz ekte @fledermaus

Formülü dinamik hale de getirdim.
Formülü ŞUBAT ayına uyguladım, sonra hücreyi kopyalayarak diğer ay hücrelerine doğrudan yapıştırdım.
OCAK ayı hariç olmalı sanırım zaten. Formülde, veri alınacak bir önceki ay adı da formül içerisinde bulunuyor durumda.
DOLAYLI işlevinin parantez içini yeni bir formül olarak başka bir hücreye uygularsanız durumu görebilirsiniz.
Formülün uygulandığı sayfadan bir önceki aya ait ilgili adres elde edilmiş olur.
ŞUBAT ayındaki =K4-K3 formülündeki hatanın sebebini bilemiyorum, siz anlam vereceksinizdir.

.

Göndermiş olduğunuz çalışma kitabını açtığımda hücrelerde her şey normal görünüyor.

1643363505734.webp

Ancak çıkan uyarıya update dediğimde aşağıdaki uyarıyı don't update dediğimde ise hücrede #REF! hatasını alıyorum.

1643364026641.webp

Bağlantı işlemi sizin eklediğiniz dosyada vardır zaten. Bu konuda benim yaptığım herhangi bir işlem yok.

Hocam ne bağlantısı neyin bağlantısı nedir ne değildir anlamadığım için soruyorum zaten :)

Formüllerin çalışmama nedeni bu olabilir mi? Ben bir yere bağlantı yapmadım. Bu çalışma kitabı normalde OneDrive üzerinde bir klasörde

kullanılıyor. Bu ondan kaynaklı olabilir mi ? Eğer ondan kaynaklı ise doğru kullanabilmem için ne yapmam gerekir ?

Syg,

Bağlantı sorunu dışında olmak üzere; asıl konu, yani formül kısmı tamam mıdır?
Benim gönderdiğim dosyadaki formüllerde sorun var mıdır?
Adım adım ilerlenirse mesafe kat etmek daha kolay olur.

Bağlantı sorunu dışında olmak üzere; asıl konu, yani formül kısmı tamam mıdır?
Benim gönderdiğim dosyadaki formüllerde sorun var mıdır?
Adım adım ilerlenirse mesafe kat etmek daha kolay olur.

Çalışma kitabını açtığımda çıkan update ya da don't update uyarılarına ok demediğim sürece sizin bulmuş olduğunuz hesaplamalar ekranda doğru gözüküyor..

Ama çalışma kitabına girebilmem içinde update ya da don't update lerden birine ok dediğimizde kitaba ancak öyle girebiliyorum ve hesaplamalar bozuluyor.

Bu yüzden sorunun çıkan link ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Formüllerinizin doğru çalıştığına emin olmam için şunu sorayım o zaman size;

March sayfasında bakım tarihini M3 hücresine girmediğinizde K4 hücresi 3.644:05 sonucunu mu veriyor.

Eğe öyle ise formüller sağlıklı çalışıyor ve problem yok demektir.

Syg,

@fledermaus

Epeyce kafam karıştı.
İsterseniz;
-- sabit (formül/hesaplama vs olmadan hazır olan) verileri bir renk ile boyayıp,
-- hesaplama sonucu bulunması gereken hücreleri de başka bir renkle boyayıp olması gereken sonuçları;
>> sonuçlar doğruysa formüllü haliyle,
>> sonuç alamadığınız veya yanlış diye düşündüğünüz formüller varsa bu alanlara elle (formülsüz) doğru sonuçları yazıp
bu sonuçlara nasıl ulaştığınıza dair her bir hücre için kısa açıklama ekleyerek,
yeni bir örnek belge yükleyin.

@fledermaus

Epeyce kafam karıştı.
İsterseniz;
-- sabit (formül/hesaplama vs olmadan hazır olan) verileri bir renk ile boyayıp,
-- hesaplama sonucu bulunması gereken hücreleri de başka bir renkle boyayıp olması gereken sonuçları;
>> sonuçlar doğruysa formüllü haliyle,
>> sonuç alamadığınız veya yanlış diye düşündüğünüz formüller varsa bu alanlara elle (formülsüz) doğru sonuçları yazıp
bu sonuçlara nasıl ulaştığınıza dair her bir hücre için kısa açıklama ekleyerek,
yeni bir örnek belge yükleyin.
Ömer Hocam Merhaba,

Bu sefer olucak inşallah. :)

Dosya ektedir.

K4 hücresi = (Q2+Q3+200) hesaplamasını yapmalıdır. Sonraki aylarda ise Q3 hücresinde değer hesaplaması görülmediği taktirde (yani değerin sıfır olduğu durum) K4 hücresi değeri sabit kalmalıdır.

Örnek vermek gerekirse; sizinle paylaşmış olduğum dosyadaki şubat ayı sayfasında K4 hücresi = (Q2+Q3+200) formülünü yazdığınızda aşılmaması gereken yani bakım saatinin 3.843:05, bakıma kalan yeni saatin ise 200 olarak hesaplandığını ve şubat ayına saat girdikçe geriye doğru gittiğini göreceksiniz.

Buradaki en önemli husus yukarıda bahsetmiş olduğum üzere sonraki aylarda Q3 hücresinde değer hesaplaması görülmediği taktirde (yani değerin sıfır olduğu durum) K4 hücresi değeri sabit kalmalıdır. Mesela paylaşılan dosyada sonraki ay yani mart ayında Q3 hücresi değişmediğinde K4 hücresi en son bakım saatini, yani şubattakini göstermelidir.

Syg,

Ekli dosyalar

Şimdi son gönderdiğiniz dosyada sonucu YANLIŞ olan hücre hangisidir mesela, hangi ayın hangi hücresi.
Bu yanlış için olması gereken nedir? Neden?
Hocam merhaba.

Şubat ayı K4 hücresi şu anda yanlış. Sonucun 3.843:05 çıkması gerekir.ilgili hücreye bahsetmiş olduğum formülü yapabilirseniz bu sonucu verecektir.

Yukarıda bahsetmiş olduğum formülasyonu ben yapamadığım için sizden rica ediyorum sadece.

Bu formülü yaptığınızda Ocak ayındaki son gösterge + Şubat ayında M3 hücresine girdiğim tarihe kadar olan saati toplayıp + 200 eklemiş olacak.

Yani cihazın M3 hücresinde yazan tarihe kadar olan toplam saatine + 200 ekleyip yeni bakım saatini vermiş olucak.

Syg.

Şu formülü K4 hücresine uygulayın bakalım.
Üstteki benim bilgisayarımdaki formül ve belirttiğiniz sonucu veriyor.

Yanılmıyorsam alttaki de bunun İngilizce karşılığı.
Sadece İngilizce ay adının elde edildiği METNEÇEVİR(B7-1;"[$-en-US]aaaa") kısmındaki aaaa kısmından emin değilim.
İngilizce Excel'de aaaa yerine mmmm yazmak gerekebilir.

Bu formülü uygulayıp doğru sonuç aldığınızda, K4 hücresini kopyalayıp, OCAK hariç diğer ay sayfalarında aynı hücreye doğrudan yapıştırabilirsiniz. Formülde bir önceki ay adı dinamik olarak tespit ediliyor olacak çünkü.

Kod:
(3 satır)

Hocam Merhaba,

Ellerinize sağlık hesaplamalar tam planladığım gibi.

Tek sıkıntı bir sonraki aya veya aylara yeni bakım tarihi (M3) girilene kadar değişime uğrayan K4 hücresi diğer aylarda güncellenmiyor.

Dosya ektedir. Formüllerinizi kopyaladım. Şubat ayında M3 hücresine tarih girildikten sonra K4 hücresi doğru bir şekilde hesaplanıyor ancak mart

ayına gelindiğinde en son yeni bakım saati (3.843:05) yeni çalışma saati girilmeye devam edildikçe değişiyor.

Bu sorunu formülünüzde bulunan rakamı Q7 hücresini çıkar olarak devam edersek problem çözülecek diye düşünüyorum.

Q3 hücresini ekle demiştik, devamında ise Q7 hücresini de çıkar diyeceğiz.

Hatta bu güncellenecek olan formülünüze (M3) hücresine tarih girilmediği sürece koşulunun da eklenmesi gerekir diye düşünüyorum.

Çünkü o zaman ilk yazılan formülün bir anlamı kalmayacak. (M3) hücresinde tarih görülmediği sürece Q7 hücresini de çıkar gibi.

Umuyorum ki bu sefer sonuç doğru çıkacak.

İnşallah :)

Syg,

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi