Çözüldü 8 saatin üstü mesai 30dakika kesilme

shapes

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

=EĞER(E3="",0,(F3-E3)-ZAMAN(8,0,0))

Formülde 8 saatin üstünü mesai olarak gösteriyor 08:00 giriş 19:00 olduğu zaman 2 saat mesai veriyor fakat bunun 2 saat değilde 1,5 saat vermesi gerekiyor bu konu hakkında desteğinizi rica ederim

Çözüm
gönderdiğim formülde E1-F1 hücrelerine göre yazıyor. Sizin ilk veri satırınız farklı ise ona göre düzenlersiniz. Tüm kontroller tamam ise yarın kapatırsınız sorunu. İyi geceler.
Merhaba,

Yazdıklarınızda tutarsızlık var.
08:00'den sonra 8 saat çalışınca bitiş 16:00 olması lazım.
Dolayısıyla 16:00 - 19:00 arasında 2 değil 3 sonucu gelmesi gekiyor.
Siz 2'yi neye göre buluyorsunuz?

İkinci olarak, doğru anladıysam eğer arada 30 dakikalık bir dinlenme nedeniyle mesai süresini azaltmak istiyorsanız, bunu Excel'e göstermeniz lazım.

Üzgünüm 18:00 olması gerekiyor 2 sonucunu göstermesi için doğru benim burda yapmak istediğim işlem bu 2 saat sonucunu verirken 2 nin üstü olduğu zaman 30 dakikanın kesilmesi örnek veriyorum 4 sonucunu verirken 3.5 göstermesi gerekiyor 2 ise sadece 2 göstermesi gerekiyor görsel aşağıda belirtmiş olduğum gibidir.

1660036618304.webp

Şunu öneririm:
Bir yere yemek başlangıç ve bitiş zamanlarını da tanımlayın, bu iki süreye denk gelen bir çalışma varsa, onlarda toplamdan düşürülür ve sanırım istediğiniz husus gerçekleşir.

İşin mevzuat tarafını bilemiyorum.
Muhtemelen standart 30 dk. azaltma yerine,
belirtilecek saatler arasına denk gelen süre kadar azaltmak gerekir.

Diyelim normal süre 18:00 de bitti ve 19:30-20:00 arası da mola zamanı.
Kişi, normal çalışma süresine ek olarak 18:00-19:00 arası 1 saat çalışıp çıkmışsa süre azaltımı olmaması gerekir. Zira mola zamanı zaten işyerinde değildir.

Üzgünüm 18:00 olması gerekiyor 2 sonucunu göstermesi için doğru benim burda yapmak istediğim işlem bu 2 saat sonucunu verirken 2 nin üstü olduğu zaman 30 dakikanın kesilmesi örnek veriyorum 4 sonucunu verirken 3.5 göstermesi gerekiyor 2 ise sadece 2 göstermesi gerekiyor görsel aşağıda belirtmiş olduğum gibidir.

1660036618304.webp
Merhaba,
Lütfen sorularınızda ekran görüntüsü değil örnek excel dosyası paylaşınız.
Ayrıca;
  • Excel 2010
  • Excel 2013
  • Excel 2016
  • Excel 2019
  • Excel 2021
  • Excel 365
  • Sürüm
    1. 32 bit
    2. 64 bit
  • Dil
    1. Türkçe
    2. İngilizce
bu versiyonların hepsini kullanıyor musunuz? Kullanmıyorsanız sadece kullandığınız versiyonu yazınız. Yoksa kullandığınız versiyonda çalışmayan çözümlerle karşılaşabilirsiniz.

Merhaba,

dediğiniz adımlarla ilerledim fakat sonuç bulamadım ekte paylaşıyorum istediğim durum 8 saatin üstünü mesai olarak veriyor fakat ben 2 saat verir iken kesilme istemiyorum ama örnek veriyorum 4 saat mesai oluşmuş bunun yarım saatini kesip 3.5 saat vermesini istiyorum bu konuda yardımınızı rica ederim.

Ekli dosyalar

• test.xlsx
    164.2 KB · Görüntüleme: 4
Merhaba Dosyanızla ilgili deneme yanılma yöntemiyle şöyle bir formül geliştirdim. Umarım işinizi görür. Saygılar.

=EĞER(E3="";0;EĞER(F3<=ZAMAN(18;0;0);(F3-E3)-ZAMAN(8;0;0);(F3-E3)-ZAMAN(8;30;0)))

Ekli dosyalar

• test.xlsx
    164.4 KB · Görüntüleme: 3
Merhabalar,

@admin Yöneticiniz @PriveT istediği gibi excel dosyasını paylaştım.
@vurkan dediğiniz formülü uyguladım ve başarılı fakat 16:00 giriş 24:00 çıkış yaptığım zaman ########## hatası alıyorum bu konu hakkında desteklerinizi rica ederim.

Lütfen profilinizdeki ayarları düzeltir misiniz?
Bir bilgisayarda aynı anda Excel'in tüm versiyonlarını kullanmanız çok mümkün olan bir husus değil.
Sanırım ki bizim hassasiyetimizi ciddiye almamış, gelişi güzel doldurmuşsunuz.

@admin hassasiyetinizi yapmış olduğunuz ve düzenlemiş olduğunuz program,web site üzerinden ne kadar iyi bir ilerleyiş sergilediğinizi görüyorum fakat daha önce çalıştığım iş yerinde mümkün değil dediğiniz bütün hepsini kullanıyordum gelişi güzel bir şekilde doğru öyle ilerliyordum şuanlık tek bir Excel üzerinden ilerlediğim için profili düzelttim ilk başta anlayamadım anlatım tarzınız sondaki uslübünüz için ayrıca teşekkür ederim.

Merhaba, bir de bunu dener misiniz ? Doğru anladığımdan çok emin değilim.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)

Bu hususları isteme nedenimiz: özellikle formül için istediğiniz yardımlarda, vereceğimiz çözümlerde kullandığımız fonksiyonların sizin versiyonunuz ile uyumlu olup olmayacağı. Kullandığınız versiyonu bilmemiz, vereceğimiz cevabın sizin direk olarak işinize yarayıp yaramayacağına katkı sağlayacaktır.

Örnek veriyorum BENZERSİZ fonksiyonu ile size bir çözüm sunarız ama siz Excel 2016 kullandığınız için bu fonksiyonun yer aldığı formül sizde çalışmaz.

Hassasiyetten kastım da buydu.
Hayırlı geceler.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
26