Çözüldü Tamir Bakım Saat Takibi Tablosu

fledermaus

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Şirket cihazlarımız 200 saate bir bakıma girmektedirler. Ve her bakımdan sonra bakıma kalan süre takibi yapmak ve toplam son saatini görmek zorundayız.

Dosya içinde açıklamalar mevcuttur, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdiden çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Hocam Merhaba,

Ellerinize sağlık hesaplamalar tam planladığım gibi.

Tek sıkıntı bir sonraki aya veya aylara yeni bakım tarihi (M3) girilene kadar değişime uğrayan K4 hücresi diğer aylarda güncellenmiyor.

Dosya ektedir. Formüllerinizi kopyaladım. Şubat ayında M3 hücresine tarih girildikten sonra K4 hücresi doğru bir şekilde hesaplanıyor ancak mart

ayına gelindiğinde en son yeni bakım saati (3.843:05) yeni çalışma saati girilmeye devam edildikçe değişiyor.

Bu sorunu formülünüzde bulunan rakamı Q7 hücresini çıkar olarak devam edersek problem çözülecek diye düşünüyorum.

Q3 hücresini ekle demiştik, devamında ise Q7 hücresini de çıkar diyeceğiz. Umuyorum ki bu sefer sonuç doğru çıkacak.

İnşallah :)

Syg,

Hatta bu güncellenecek olan formülünüze (M3) hücresine tarih girilmediği sürece koşulunun da eklenmesi gerekir diye düşünüyorum.

Çünkü o zaman ilk yazılan formülün bir anlamı kalmayacak. (M3) hücresinde tarih görülmediği sürece Q7 hücresini de çıkar

Syg,

Verilen cevapları, çözüm önerilerini hiç dikkate almıyorsunuz.
Aşağıdaki konu sayfasında 15 numaralı cevapta verdiğim formülü kullanmayı denememişsiniz bile anlaşılan.
Çünkü eklediğiniz son örnek belgede bu formülü göremiyorum.

Evet hocam. Çünkü formül içerisindeki benim kullanılması için talep etmiş olduğum hücreler yanlış.

Yani, talep edilen hücreler için sizlerin yazdığı formülde herhangi bir hata yok.

O yüzden dosyanın son güncel halini paylaştım ve hesaplamaları nasıl doğru yaparım bilemediğim içinde hücre ismi vermeden tekrar izah ettim.

Ayrıca ocak ayı hariç diğer aylarda, M3 hücresine tarih yazıldığında içinde sayfadaki ayın tarihine yazdığımda anlamadığım bir şekilde hata veriyor.

Syg,

O zaman hücre adreslerini değiştirip uygularsınız ve sonuç alırsınız.
YANLIŞlık ya sizin eksik açıklamanızdan ya da cevap yazanın farklı anlamasından olabilir, doğaldır.

Belgenin bütününün kontrolü size ait.
Sorularınızı ise; belgenizdeki hesaplamalarla ilgili öncelik sırasına göre, en temel olduğunu düşündüğünüz alandan başlayarak sormalısınız.
Her aşamada, bir önceki aşamada varılan sonucu belgenize uygulayıp sonraki hücreye odaklanmalısınız.

Örneğin diğer konu sayfasında verilen cevapla ilgili olarak son cevabınızda;
adres yanlış diyorsunuz ama doğrusunun ne olduğunu da yazmıyorsunuz.

Kendi kullandığım belgeler dahil, önümde bu kadar uzun süre açık kalmış olan belge olmadığını belirteyim.
Neticede belgenizdeki formüllü hücre adeti 10 bile değil. Bu kadar uzun süre 10 tane hücredeki formülün/sorunun çözülmüş olması gerekirdi.

Bir önceki ay adının tespiti şu formülle kesin olarak tespit edilmiş olur (dil önemli değil)
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Bir önceki ay adına atıf yapan tüm formüllerinizde;
diyelim formül =DOLAYLI(YERİNEKOY(BÜYÜKHARF(METNEÇEVİR(B7-1;"[$-F7]aaaa"));"i";"I")&"!K3") şeklinde olsun.
Formüllerinizdeki kırmızı renklendirdiğim kısmı, yukarıda verdiğim formülle değiştirin.

@Ömer BARAN Bey üstadımın müsadesiyle kendisinin formüllerinin de yardımıyla hazırladığım dosyayı ekliyorum.
Bazı ufak değişiklikler yaptım. Belki dosyanın mantığını tam anlamayıp hata yapmış olabilirim.
Kontrol ediniz.

Ekli dosyalar

• 1643980047789.webp
    1643980047789.webp
    59.8 KB · Görüntüleme: 3
O zaman hücre adreslerini değiştirip uygularsınız ve sonuç alırsınız.
YANLIŞlık ya sizin eksik açıklamanızdan ya da cevap yazanın farklı anlamasından olabilir, doğaldır.

Belgenin bütününün kontrolü size ait.
Sorularınızı ise; belgenizdeki hesaplamalarla ilgili öncelik sırasına göre, en temel olduğunu düşündüğünüz alandan başlayarak sormalısınız.
Her aşamada, bir önceki aşamada varılan sonucu belgenize uygulayıp sonraki hücreye odaklanmalısınız.

Örneğin diğer konu sayfasında verilen cevapla ilgili olarak son cevabınızda;
adres yanlış diyorsunuz ama doğrusunun ne olduğunu da yazmıyorsunuz.

Kendi kullandığım belgeler dahil, önümde bu kadar uzun süre açık kalmış olan belge olmadığını belirteyim.
Neticede belgenizdeki formüllü hücre adeti 10 bile değil. Bu kadar uzun süre 10 tane hücredeki formülün/sorunun çözülmüş olması gerekirdi.

Bir önceki ay adının tespiti şu formülle kesin olarak tespit edilmiş olur (dil önemli değil)
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Bir önceki ay adına atıf yapan tüm formüllerinizde;
diyelim formül =DOLAYLI(YERİNEKOY(BÜYÜKHARF(METNEÇEVİR(B7-1;"[$-F7]aaaa"));"i";"I")&"!K3") şeklinde olsun.
Formüllerinizdeki kırmızı renklendirdiğim kısmı, yukarıda verdiğim formülle değiştirin.

Merhaba;

M3 hücresi bu hatayı veriyor hocam.

Syg,

Ekli dosyayı görüntüle fledermausXD.xlsx

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın @fledermaus
Ekran görüntüsünden anladığım kadarıyla benim düzenlediğim dosyada Ömer Beyin verdiği formülü deniyorsunuz.
Paylaşımda belirtiğim gibi bazı değişiklikler yaptım. Bu yüzden hata yaşayabilirsiniz. Ömer Beyin paylaştığı formülü Ömer Beyin cevap verdiği son dosyanızda deneyiniz.
Merhaba,

Evet doğru. Sayfa isimleri aynı olduğundan sizinkinde de kullanabileceğimi düşündüm.

Size göndermiş olduğum dosyada da mart ayından başlamak üzere hata veriyordu.

Rica etsem, doğru hesaplamayı görebilmem için mart ayı dahil diğer ayları da düzeltebilir misiniz ?

Ocak ve şubat aylarında sorun yok ancak diğer aylar neden çalışmıyor anlam veremedim açıkcası.

Syg,

Merhaba,

Evet doğru. Sayfa isimleri aynı olduğundan sizinkinde de kullanabileceğimi düşündüm.

Size göndermiş olduğum dosyada da mart ayından başlamak üzere hata veriyordu.

Rica etsem, doğru hesaplamayı görebilmem için mart ayı dahil diğer ayları da düzeltebilir misiniz ?

Ocak ve şubat aylarında sorun yok ancak diğer aylar neden çalışmıyor anlam veremedim açıkcası.

Syg,

M3 hücrelerinizdeki veri doğrulamayı kaldırarak Şubat ve Mart aylarında deneme yaptım. Bir hataya rastlamadım.
Ekli dosyayı inceleyin.
Tam olarak nerede ne hata görüyorsunuz? Normalde neden ve ne olmalıydı gibi soruların cevaplarını gösterir bir dosya paylaşın lütfen.

Ekli dosyalar

Merhaba,

Veri doğrulamayı kaldırdıktan sonra hücreler doğru sonuçları veriyor.

Başta@Ömer BARAN hocam olmak üzere sizlere çok teşekkür ederim.

Emeklerinize sağlık. Başka sitelerdeki gibi başınızdan atmak yerine sabırla cevap vermeyi tercih ettiğiniz için ayrıca teşekkürler.

Saygılarımla,

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
53