Çözüldü Sütunlardaki aynı değerlerin max bulma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan selis
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

selis

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar herkese, ekteki dosyada a sütununda aynı olan degerlerın b dekı 0 1 2 3 4 olarak deger yazılan hücreleri örneğin f hücresine A sütununda aynı olanların b de max degerını getırmesını ıstıyorum, nasıl yapabilirim? Şimdiden herkese teşekkürler, iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Ofis 365 kullanıyorsunuz, en basit çözüm sanırım aşağıdaki gibi olacaktır:

B1 Hücresine:
[REPLY]
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
[/REPLY]
yazın.
Taşma hatası verirse satırlarınızdaki bilgileri boşaltın, veriler aşağı doğru otomatikmen dökülecektir. Yani B sütunu boş olsun özetle.

Daha sonra ise C2 hücresine:
[REPLY]
Kod:
(1 satır)
[/REPLY]
yazın.
Yine C2 ve aşağıdaki hücrelerde veri olmasın.

D2 hücresine de:
[REPLY]
Kod:
(1 satır)
[/REPLY]
yazın ve aşağıya doğru çekin.

Sanırım bu şekilde yeterli olur.

hocam ama suanda b2 hücresinden itibaren revize numaraları yazıyor ve onun max alınacak zaten b2 ye yazarsam onlar gitmez mi? bide tarihlerde yanında gelsin istiyorum cunku revize numarasına yanı b hucresıne göre değişiyor onlarda.

hocam ama suanda b2 hücresinden itibaren revize numaraları yazıyor ve onun max alınacak zaten b2 ye yazarsam onlar gitmez mi? bide tarihlerde yanında gelsin istiyorum cunku revize numarasına yanı b hucresıne göre değişiyor onlarda.

Arama kısmındaki kodları isterseniz elle yazabilirsiniz. Yani BENZERSİZ formülü olan sütun yerine istediğinizi manuel yazabilirsiniz.

MAX ve TARİH bulma formüllerini verdim ilk mesajımda var, tekrar bir göz atın isterseniz yazdıklarıma.

Hocam şöyle bir şey var aslında f g h ben göstermek için doldurdum bu sekilde görünmesi gerekiyor diye, aslında veride onlar yok yanı sadece a b c hücresi var formülde f yi ara yazıyor cunku f de bır sey yazmıyor normalde.

Ekli dosyalar

Sayın Admin'in müsaadesiyle ben ekteki gibi bir çalışma yaptım. Sanırım istediğiniz gibi olmuştur. F ve G sütunundaki Formüller Dizi Formülüdür. Aslında F sütununa formülsüz olarak A sütunundaki verileri kopyalayıp F sütununa değerleri yapıştırdıktan sonra Veri menüsünde "Yinelenenleri kaldır" seçeneğini kullanarak verileri benzersiz yapabiliriz. Tabi benim yazmış olduğum Formüller biraz kasma yapar.

Ekli dosyalar

Sayın Admin'in müsaadesiyle ben ekteki gibi bir çalışma yaptım. Sanırım istediğiniz gibi olmuştur. F ve G sütunundaki Formüller Dizi Formülüdür. Aslında F sütununa formülsüz olarak A sütunundaki verileri kopyalayıp F sütununa değerleri yapıştırdıktan sonra Veri menüsünde "Yinelenenleri kaldır" seçeneğini kullanarak verileri benzersiz yapabiliriz. Tabi benim yazmış olduğum Formüller biraz kasma yapar.
Hocam bu da oldu sadece tarih kısmı C sütunu boşsa H sütununa tarih girilmemiş yazsın istiyorum, nasıl yapabilirim

Hocam birde formullerı baska bır calısma sayfasında aynı sütunlara aldım calısmadı rev no G sütunu hep 0 geliyor, neden olabilir? 2.YOL sayfasında verıler hocam.

Ekli dosyalar