Çözüldü Aralıktaki Değerlerin Toplamını Değerlerin Sayısına Bölme

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İyi Akşamlar,
Ekli tabloda 12 aylık alanlarda değerler olup 61. satırda ay sayıları yazılı olup 60. satırdaki Oran % yazan hücrelerin altındadır.
DF62 ve altındaki satırlara uygulanmak üzere formül gerekli olup ekli dosyada açıklama bulunmaktadır.
Kısaca Örneğin 62. satırdaki 1,2,3....12 yazan ay sayılarının bulunduğu sütundaki değerleri toplayıp toplamı bu değerlerin adedine bölmesini yapacak formül gerekli.
Yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Merhaba @KMLZDMR DF62 ye yazıp aşağı sürükleyiniz.

[formul]=TOPLA.ÇARPIM(($N$60:$DE$60=$DF$60)*$N62:$DE62)/TOPLA.ÇARPIM(($N$60:$DE$60=$DF$60)*($N62:$DE62>0))[/formul]

Alternatif

[formul]=ETOPLA($N$60:$DE$60;$N$60;$N62:$DE62)/ÇOKEĞERSAY($N$60:$DE$60;$N$60;$N62:$DE62;">0")[/formul]

Alternatif
[formul]=ÇOKEĞERORTALAMA(N62:DE62;N62:DE62;">0";$N$60:$DE$60;$N$60)[/formul]

Sayın #mehmet23
Dosya oluştururken aklıma gelmeyen bir husus var.
Hesaplama yapılacak hücrelerin değer alanları boş yada 0 (sıfır) olması durumunda başka değişle ($N62:$DE62>0) değilse #sayı/0! hatası aldım. bu durumlar için yukarıdaki formülleri revize etmeniz mümkün mü?

Sorununuzu tam olarak anlamadım. Hangi formülde o hatayı alıyorsunuz. Formüllerde >=0 olarak deneyiniz. Yada hata durumlarında hata sonucu hata almak istemiyorsanız EĞERHATA ekleyiniz formüllerinize.. Eğer anlatmaya çalıştığınız şey farklı bir durum ise de örnek dosyaya işleyerek paylaşırsanız daha iyi olur.

Sorununuzu tam olarak anlamadım. Hangi formülde o hatayı alıyorsunuz. Formüllerde >=0 olarak deneyiniz. Yada hata durumlarında hata sonucu hata almak istemiyorsanız EĞERHATA ekleyiniz formüllerinize.. Eğer anlatmaya çalıştığınız şey farklı bir durum ise de örnek dosyaya işleyerek paylaşırsanız daha iyi olur.
dosyadaki 62. satırdaki aşağıdaki sütundaki değerlerin tamamını silerseniz DF62 hücresinde #sayı/0! hatası olduğunu görebilirsiniz.
Formülleri buna göre revize edebilir misiniz?

NVADALATBBBJBRBZCHCPCX

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar