Çözüldü Sütunlardaki Başlıkları Satırlara Çevirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

merakli

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

@Ömer BARAN Beyin şu konudaki vermiş olduğu formülü basitleştirerek konuyu anlama amaçlı satırları sütuna; sütunları da satıra çevirmek için denemeler yaptım.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)

Ancak aşağıdaki görsellerde ve örnek dosyada da görülebileceği gibi ilk sütundaki başlık yazısını alamadım 2. den başlayarak almaktadır.
Formülde nasıl bir değişiklik yapmalıyım ki tüm başlıkları alabileyim.

2.webp

1.webp

Ekli dosyalar

• SÜTUNDAN SATIRA.xlsx
    13.1 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Merhaba,

@Ömer BARAN Beyin şu konudaki vermiş olduğu formülü basitleştirerek konuyu anlama amaçlı satırları sütuna; sütunları da satıra çevirmek için denemeler yaptım.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)

Ancak aşağıdaki görsellerde ve örnek dosyada da görülebileceği gibi ilk sütundaki başlık yazısını alamadım 2. den başlayarak almaktadır.
Formülde nasıl bir değişiklik yapmalıyım ki tüm başlıkları alabileyim.

2.png

1.png
Merhaba,
Formülü şu şekilde revize edildiğinde iş görür.
Kırmızı renkli -1 eklendi.
=EĞERHATA(İNDİS(Veri!$B$2:$K$2;SÜTUN(A$1);KÜÇÜK(EĞER(Veri!$A$2:$K$2<>"";SÜTUN(Veri!$A$2:$K$2)-1);SATIR($B1)));"")

Merhaba,
Bir de DEVRİKDÖNÜŞÜM alternatifi var. Sadece not düşmek istedim. Siz bu formül üzerinden gitmek istediğiniz için "çözüm" olarak paylaşmıyorum.

Ofis 2016 sürümü bulup denedim sonunda :)
formülü yazmak istediğiniz hücre başlangıç hücresi olacak şekilde hücre aralığını seçin ( sizin dosyada B2:B11 aralığı )
Bu alan SEÇİLİ durumdayken yukarıdaki formülü yazın ve CTRL+SHIFT+ENTER ile formülden çıkın.
Bu şekilde denedim ve çalıştı.

Ofis 2016 sürümü bulup denedim sonunda :)
formülü yazmak istediğiniz hücre başlangıç hücresi olacak şekilde hücre aralığını seçin ( sizin dosyada B2:B11 aralığı )
Bu alan SEÇİLİ durumdayken yukarıdaki formülü yazın ve CTRL+SHIFT+ENTER ile formülden çıkın.
Bu şekilde denedim ve çalıştı.

Sayın @ezelk, Benim yaptığım hata şuymuş. @52779 hocamın örneğiyle fark ettim.

Ben B2 hücresine =DEVRİK_DÖNÜŞÜM(Veri!$B$2:$K$10) Ctrl+Shift+Enter ile dizi formülü ekleyip sağa sola çekerek formülü diğer hücrelere yayıyordum.

@52779 hocamın örneğini incelerken tüm tablonun seçilip sonra =DEVRİK_DÖNÜŞÜM(Veri!$B$2:$K$10) Ctrl+Shift+Enter ile dizi formülü eklediğimde istenen sonucu verdiğini gördüm.

Destek veren tüm arkadaşlara tekrar teşekkürler.

Merhabalar,
Sn. @merakli Konu Formül isteği olduğu için ve formüller önerildiği için pek bir önemi yok ama olur da formülsüz.. sürüklemesiz.. direk tablo çevirme işlemi yapmak isterseniz devrikdönüşümlü kopyalama işlemi excelin menülerinde yer alıyor.. Dönüştürmek istediğiniz alanı seçip kopyalayın sonra özel yapıştır penceresinden Devrikdönüşüm kutucuğunu tikleyip tamama basarsanız tablonuz yapmanızı istediğiniz hale gelir.

Adsız12.webp

Merhabalar,
Sn. @merakli Konu Formül isteği olduğu için ve formüller önerildiği için pek bir önemi yok ama olur da formülsüz.. sürüklemesiz.. direk tablo çevirme işlemi yapmak isterseniz devrikdönüşümlü kopyalama işlemi excelin menülerinde yer alıyor.. Dönüştürmek istediğiniz alanı seçip kopyalayın sonra özel yapıştır penceresinden Devrikdönüşüm kutucuğunu tikleyip tamama basarsanız tablonuz yapmanızı istediğiniz hale gelir.
@Mehmet Bey Teşekkür ederim. Evet genelde kullandığım bir durum ama ben sağ tıkla açılan menüden kullanıyorum genelde.

Screenshot_4.webp

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
16
Geri