Çözüldü Satır Gizleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hatirlabeni

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar;

Ekteki dosyada b8-b57 hücrelerine personeller sayfasından puantaj sayfasına b3-b52 arasında veri çekiyorum.
Personeller sayfasında veri girdikçe puantaj sayfasındaki satırlar açılsın veri yok ise satırlar gizlensin.

Formül ile yapılabilir mi bilmiyorum ama olursa çok iyi olur

Ekli dosyalar

Çözüm
Belgenizde yeni düzenlemeler yaptım;
-- PERSONEL bayfası G sütunundaki formülü yeniden düzenledim, tarihlere göre personel listesi oluşur,
-- Seçilen YIL/AY bilgisine göre satır gösterme/gizleme olayı otomatik,
-- Seçilen AY/YIL bilgisine göre ayın son gününün sütununa göre sütun gösterme/gizleme otomatik (gizlenen sütuna yazılmış veriler silinir),
-- Tabloya KOŞULLU BİÇİMLENDİRME uygulandı (haftasonu ve Resmi Tatillere göre sütun renklendirmesi yapılıyor)
-- Belgedeki AD TANIMLAMALARI temizlendi,

Belgeyi denersiniz (makro kodları PUANTAJ sayfasının kod bölümünde)
Merhaba.
Yanlış anlamayın ama görünce dayanamadım ve söylemek istedim.
PERSONEL kelimesinin kendisi zaten ÇOĞUL olduğundan PERSONELLER şeklinde kullanım yanlış oluyor.

Belgenize gelince, önce belgenizin geneli hakkında fikrimi söyleyeyim.
PERSONEL sayfasındaki listenin tümü her zaman PUANTAJ isimli sayfada işlem görecek midir, bu belli değil.

Bence PERSONEL sayfasında işe giriş ve çıkış tarihi olmalıdır ki; PUANTAJ sayfasında AJ2 ve AJ3'e göre
(AJ2 ve AJ3 içinVERİ DOĞRULAMA (liste) işlemi yapılsa ve AJ3' için aylara ait bir liste kaynak olarak kullanılsa daha doğru olur)
PERSONEL listesindeki işe giriş/çıkış/izin vs dikkate alınarak ilgili aya ait puantaj sayfasındaki isim listesi oluşturulsa daha doğru olur.

İsteğinizin formül ile elde edilmeye çalışılmasının bir anlamı olmadığını düşünüyorum.
Bu istediğinizin makro ile gerçekleştirilmesi mümkündür ama mevcut puantaj sayfasının alt kısmındaki ikinci tablo ile
yukarıda değindiğim VERİ DOĞRULAMA kaynak listeleri için kullanılacak üçüncü bir sayfa (bu sayfa gizlenebilir elbette)
olursa daha kullanışlı olur.
PUANTAJ sayfasının alt kısmı böylece serbest kalır ve sayfaya ekleyeceğiniz bir düğme üzerinden kullanılacak bir makro ile de
gerek personel isim listesinin aktarılması ve gerekse de alttaki tablonun bu personel listesinin altına yapıştırılması sağlanabilir.

Temel tavsiyem uzun vadeli düşünüp, işlem akışına göre mevcut belge tasarımını gözden geçirmeniz yönünde olacak.

Hocam dosyayı güncelledim.
Personel sayfasına eklenecek kişiler formül ile pauntaj sayfasına aktarılacak satırları gizmelek istememdeki amaç da bu zaten.
Bazen 10 personel olabiliyor bazen 30 fakat 30'u geçmiyor. Fakat izinleri ve diğer giriş çıkışları personel sayfasından değil de puantaj sayfasından yapılması daha kolay olacağı düşüncesindeyim. Çünkü puantajı bir kişi değil servis sorumluları kullanacağı için puantaj kısmına daha hakim olduklarından böyle olması daha uygun olacağı düşüncesindeyim.

Personel sayfasında personelin işe giriş ve çıkış tarihlerini dediğiniz şekilde ekledim ve eklemem ile birlikte yeni bir sorunum ooluştu.
Misal personel 08.10.2019 tarihinde işe girişi veya çıkışı olsun bu personel için çalışma saatini hesaplayabilmem gerekiyor fakat nasıl yapabileceğimi bilemiyorum. Ama işe giriş ve çıkış bilgilerinin olması puantaj kullanımı daha uygun hala geldi.
Veri doğrulama işlemlerini yaptım.

Puantajı acil kullanmam gerekiyor ve ilk dosyada belirttiğim gibi personel sayfasında b3-b32 hücrelerinde veri varsa bu verileri =EĞER(PERSONEL!B3="";"";PERSONEL!B3) formülü ile PUANTAJ sayfasına aktarıyor . PUANTAJ sayfasında b9-b38 hücrelerinde belirttiğim formül ile veri çekilmiş ise satır gösterilsin veri yok ise eğer düğmeye gerek kalmadan satır gizlensin.

Şimdiden Teşekkür ediyorum.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

Sayın @Hatirlabeni .
Formül kullanarak satır gizleme işini bence unutun, böyle bir şey mümkün değil diye biliyorum.
Daha evvel de belirttiğim gibi doğru yöntem; alt taraftaki tabloyu başka bir alana alıp orada doldurmak,
sonra da bu tablonun puantaj kısmının sonuna eklenmesini sağlamak üzere makro kullanmanız gerekecek.

Örneğin eklediğim belgede;
-- E8:AI8 alanındaki formülü güncelledim.
-- PUANTAJ'da işlem görecek personel bilgilerini tespit etmek üzere;
>> PERSONEL sayfasında G sütununa, seçilen AY/YILa göre, PUANTAJ sayfasına aktarılacak personel için sıra numarası verdirdim.
>> PUANTAJ sayfası B : D sütunlarındaki formüller ile de bu personel bilgilerini PUANTAJ sayfasına aldırdım.
PERSONEL sayfasındaki işe başlama tarihleri ve PUANTAJ sayfasındaki YIL/AY seçiminde değişiklikler yaparak sonuçları gözlemleyin.

Artık PUANTAJ tablosuyla uğraşmaya başladığınıza göre, herbir soru/ihtiyaç için yeni konu açarak adım adım ilerlemenizi öneriyorum.
.

Ekli dosyalar

Sayın @Hatirlabeni .
Formül kullanarak satır gizleme işini bence unutun, böyle bir şey mümkün değil diye biliyorum.
Daha evvel de belirttiğim gibi doğru yöntem; alt taraftaki tabloyu başka bir alana alıp orada doldurmak,
sonra da bu tablonun puantaj kısmının sonuna eklenmesini sağlamak üzere makro kullanmanız gerekecek.

Örneğin eklediğim belgede;
-- E8:AI8 alanındaki formülü güncelledim.
-- PUANTAJ'da işlem görecek personel bilgilerini tespit etmek üzere;
>> PERSONEL sayfasında G sütununa, seçilen AY/YILa göre, PUANTAJ sayfasına aktarılacak personel için sıra numarası verdirdim.
>> PUANTAJ sayfası B : D sütunlarındaki formüller ile de bu personel bilgilerini PUANTAJ sayfasına aldırdım.
PERSONEL sayfasındaki işe başlama tarihleri ve PUANTAJ sayfasındaki YIL/AY seçiminde değişiklikler yaparak sonuçları gözlemleyin.

Artık PUANTAJ tablosuyla uğraşmaya başladığınıza göre, herbir soru/ihtiyaç için yeni konu açarak adım adım ilerlemenizi öneriyorum.
.

@Ömer BARAN Hocam.
Elinize sağlık formül güncellemeleriniz için teşekkür ederim.

Bu kısım için ilgili dönem Ekim 2019 iken herhangi bir personelin işten çıkış tarihi 09.10.2019 iken puantaja aktarması gerekirken kişiyi puantaja aktarmıyor. Bu kişi normalde 6 iş günü çalışıp ayılması gerekecek.

ve son olarak

Satır gizleme ile arama yaparken bunun mümkün olmadığını okudum yine de sormak istedim. Makro ile olmasında da bir problem oluşmaz Hocam.
Vaktinizi alıyorum Hakkınızı helal edin.

-- PERSONEL bayfası G sütunundaki formülü yeniden düzenledim, tarihlere göre personel listesi oluşur,
-- Seçilen AY/YIL bilgisine göre ayın son gününün sütununa göre sütun gösterme/gizleme otomatik (gizlenen sütuna yazılmış veriler silinir),
-- Tabloya KOŞULLU BİÇİMLENDİRME uygulandı (haftasonu ve Resmi Tatillere göre sütun renklendirmesi yapılıyor)

Ekli dosyalar

Çözüm

Hocam son düzenlemeniz ile çok daha güzel göründü fakat ufak bi sorun var gibi PERSONEL sayfasına eklediğim kişiyi PUANTAJ sayfasına aktarmıyor ve satırı otomatik gizlemiyor.. Aktarılması veya Puantaj sayfasında gizlemesi için AJ+ hücresinde dönemi değiştirip tekrardan dönemi seçmek gerekiyor. Bunu çözebilir miyiz ?

Son bir isteğim olacak.
Çok fazla değerli vaktinizi aldığımın farkındayım kusura bakmayın lütfen.
PERSONEL sayfasına işe giriş çıkış tarihlerini yazdığımız bir kişi için Çalışma dönemimiz ekim olsun. Kişinin ayrılış tarihi de 21 ekim olsun. Bu kişiyi puantaja aktarınca 21 Ekimden sonra PUANTAJ sayfasında z9-a9 hğcrelerine veri girişi yapılamasın .
Teş
Kolay gelsin.

Gizle/göster ve personel ilavesi olayıyla ilgili olarak; alt taraftan PUANTAJ sayfasının adına fareyle sağ tıklayıp
KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin. Açılan VBA ekranında sağ tarafta göreceğiniz mevcut kodların altına aşağıdaki kodları ekleyin,

Artık PUANTAJ olayının detayına girmeye başladığınıza göre;
benim ilettiğim belgeyi örnek belge olarak kullanarak, isteklerinizi/ihtiyaçlarınızı adım adım yeni konu açarak iletirseniz iyi olur.

Böylece diğer forum üyeleri de konularla ilgilenebilecektir. Zamanım uygun olduğunda elbette ben de açtığınız konulara bakarım.

İyi çalışmalar dilerim.
CSS:
You must log in to view content
(5 satır)

Sayın Ömer BARAN üstadım,
8. mesajdaki çalışma çok güzel olmuş. İncelemekteyim.
a) Konu hakkında tespit ettiğim husus;
PUANTAJ sayfası A4 hücresindeki ay 10. ay olmak üzere PERSONEL sayfası C3 hücresindeki tarihi 03.10.2019 yaparsak yani
Puantaj ayı ile çalışanın işe başlama ve işten ayrılma tarihi aynı ay olursa G3 hücresindeki önceki formüldeki aşağıdaki kalın harf karakterli alandaki PUANTAJ!$E$8
formülü SERİAY(PUANTAJ!$E$8;0) olarak düzenlemek uygun olsa gerek . Zira önceki formül G3 hücresini boş hücre yapmakta ve puantaj sayfasına iligli çalışan gelmemektedir.
önceki G3 hücre formülü =EĞER(C3="";"";EĞER(VE(EĞER(D3="";SERİAY(PUANTAJ!$E$8;0);D3)>=PUANTAJ!$E$8;C3<=PUANTAJ!$E$8);MAK($G$2:G2)+1;""))
Sonraki G3 hücre formülü=EĞER(C3="";"";EĞER(VE(EĞER(D3="";SERİAY(PUANTAJ!$E$8;0);D3)>=PUANTAJ!$E$8;C3<=SERİAY(PUANTAJ!$E$8;0));MAK($G$2:G2)+1;""))
b) Diğer konum bir soru olacak:
Puantaj ayı 10 iken Personel sayfasında 3. satırdaki çalışanın Giriş Tarihi:03.10.2019 -Çıkış tarihi:09.10.2019 ise PUANTAJ sayfasında E9:AL9 ve devamı satırlarda
çalışanın giriş tarihi öncesine ve çıkış tarihi sonrasına değer girilmesini önlemek için koşullu biçimlendirme formülü yazılabilir mi? Nasıl?
Bu kapsamda PUANTAJ sayfasının C ve D sütunlarına B sütununda adı soyadı olan personelin eklenecek iki sütun ile giriş çıkış tarihlerini PERSONEL sayfasından
getirmekte gerekebilir.

Sayın @KMLZDMR siz KOŞULLU BİÇİMLENDİRME istemişsiniz,
Sayın @Hatirlabeni ise benzer durum için ilgili hücrelerde veri girişinin engellenmesini istemişti (9 numaralı cevap).

Ben de 10 numaralı cevapta bu istek için yeni konu açılmasını önermiştim.
Yeni konu açılınca; ben veya başka bir forum üyesi konuyla ilgilenecektir.

Ayrıca, Sayın @Hatirlabeni 'den, üyesi olduğu başka forumlarda ( muteletler . com ) ExcelDestek.Com 'dan söz ederek (link vererek),
oradaki üyeleri/meslektaşlarını da forumumuzdan haberdar etmesini beklediğimi belirteyim.

Mevzu sadece PUANTAJ değil, forumumuzda mutemetlik meslek mensuplarının çok işine yarayacak uygulamaların
yapılabileceğini görmüş/anlamışsınızdır, meslektaşlarınızın Ms.Excel'i yoğun olarak kullandığı da malum olduğuna göre
meslektaşlarınızın forumumuzdan haberdar olması onların da işlerini kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

@Ömer BARAN Hocam değinmek istediğim noktada bu idi zaten.
İlk iş olarak kendi örneğim olan Puantaj örneği ile işlerine yarayacak diğer tüm uygulamaları geliştirme ve kısa sürede de kullanılabilir hale getirebileceklerini anlatmak ve Forumu tavsiye etmek olacaktır.

İyi çalışmalar Hocam.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...