Çözüldü Belirlenen satırları numaralandırıp verip kabulRET yazması

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan teyadih
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

teyadih

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar. Örnek dosyada açıkladığım üzere sıra numarası verecek ve bu sıra numaralarına belirlenen rakam kadar kabul diğerlerine ret yazacak 2 formüle ihtiyacım var. Yardım eder misiniz? Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Neden Yardımcı kolon dediğimi de şöyle açıklamak isterim.
Dosyanızda,194. satıra kadar veri var. Kullandığınız aralık ise, 2001. satıra kadar. Yani BOŞ satırların bulunduğu aralığı da formüllerde kullanıyorsunuz.
Hazırlanan sıralama formülüne göre, V Kolonu BOŞ ise önce onlar puana göre sıralanıyor, sonra da V kolonu DOLU olanlar Puana göre sıralanıyor.
2001. satıra kadar BOŞ olanları da hesaba katarsanız, DOLU olanların sıralamaları farklılaşacaktır.

Bu durumda
1 - Ya yardımcı kolon kullanıp sıralamalarda hata oluşmadan sıralama yapılabilir.
2 - Ya da, son dolu satıra kadar DİNAMİK alan kullanılır, yardımcı kolona gerek kalmaz sıralama eskisi gibi olabilir..
3 - Ya da formüle farklı kriterler de ilave edilerek formül yeniden düzenlenir. (Puanlar, Başka dosyadan alındığından BOŞ yerine 0 gelmekte, siz 0 ları gösterme deyince de sanki BOŞ gibi görünmekte)...

Kararınız ne ise ona göre formüle edeceğim.....

Dosyanız ekte...
İncelersiniz....

Hem yardımcı kolonlar ile ve hem de yardımcı kolon kullanmadan mevcut formülde revizyon yapılarak çözümler var.....
Dediğim gibi ilk olay olarak, V kolonundaki Boşluk olayı düzenlendi... Bu düzenlenince zaten KABUL ve RED olayları düzene girdi.
İkinci olay ise, sıralamalar olayı... İki çözümü de verdim.... Siz hangisini tercih ederseniz o olsun.....

Ekli dosyalar

İncelediğinizde göreceksiniz,
21 no lu mesajda belirttiğim 1. ve 3. durumları örneklendirdim. Dinamik Alan yapmadım.
Sıralamada, 2001. satıra kadarki alan kullanıldı. KABUL ve RED olayında ise, siz hangi alanı kullandıysanız ben de o alanı kullandım. 2001. satıra kadarki alanı burada da kullanabilirsiniz...

Bu sefer tamam sanırım 52779 teşekkür ederim. Her iki örnekten de yapmışsınız birisi uyacaktır. Asıl dosyama uyguladığımda tekrar dönüş yapacağım. Elinize sağlık.

Bir önceki sıralama formülünde (S6-SATIR()/10^6< kullanmıştınız, revize ettiğiniz sıralama formülünde ise (S6-SATIR()/10^9< kullanmışsınız. İki örnek dosyada 6.satırdan başlıyorken birisi 6 birisi 9 olmuş. 10 - ^ - 6 - 9 ne anlama geliyor sayın 52779

Selamlar,
SATIR()/10^6 ya da 10^9 kullanılmasındaki amaç,
Aynı değerlerden tekrar edilmesi durumunda
(Örneğin, ilk dokumanda 20., 21. ve 22. sıra no larına karşılık gelen KPSS sonuçları AYNI idi)
sıralamanın yapılabilmesi amacıyla, KPPS değerlerinden SATIR()/10^6 çıkartmak / arttırmak suretiyle KPSS sonuçları benzersiz olarak elde edilir ve büyüklük sırasına göre de sıralama yapılabilir.
(Başlangıç satır numaraları ile alakalı bir durum değil, benzerleri birbirlerinden ayırt edebilme ile alakalı bir durumdur.)

Bir önceki dokumanda 10^6 kullanmıştım. Evet... Şimdi ise 10^9 kullandım...
Aslında çok da fark etmiyor ancak hassasiyet açısından tercih ettim. Çünkü KPPS sonuçlarına baktığımda virgülden sonra 5 basamak var. 10^9 kullanmanın daha iyi olacağını düşündüm....Yani çıkartmadan sonra KPSS değerinin virgüllü 5 basamaklı kısmı olduğu gibiye yakın kalsın istedim....

İsterseniz 10^6 da kullanabilirsiniz....

Açıklama için teşekkür ederim sayın 52779.
Formülleri asıl dosyama uyguladığımda asıl dosyamda katılacak sayısı başvuru sayısından büyük olduğundan yani örnek dosyada 100 olan 200 olduğunda her iki örnekteki kabul/red formülündeki 199 olan sayı aralığını sıralama formülündeki gibi 2001 yaptığımda YOK hatası verdi maalesef.
Farkındayım bu konu çok uzadı ve sizi de çok yordum kusura bakmayın. Son kez bakabilir misiniz rica etsem. Bundan sonrada olmazsa başka bir çözüm yolu bakacağım artık

Ekli dosyalar

Selamlar,
Dinamik alan kullanmayacağınızı, onun yerine de çok uzun aralık seçip formül kullanacağınızı anlamış oldum.
(Bu da dosyanın fazla boyut almasına extradan excelin fazla yorulmasına vs sebep olacak ama karar sizindir.)

Formülü uzatmak gerekecek. 25 nolu mesajda yazdım. Ama eksik yazmışım... Çünkü 21 nolu mesajımda konuyu açıkladığımda, uzun aralık kullanıldığında sizin koşullardan biri olan V kolonunun BOŞ olması zaten burada da gündeme gelecek... Yani hem V BOŞ olacak ve hem de S kolonundaki KPSS <>0 olması koşulu da gündeme gelecek.....
O nedenle formülü AF6 ve AM6 hücrelerine şu şekilde yazıp aşağıya doğru kopyalayınız........ Deneyiniz.....
(Hesaplama seçeneğiniz El ile olduğundan ben müdahale edip denemedim)

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Karar size aittir. Ben kararınıza saygılıyım...

Ben sadece, Uzun aralık kullanınca, excelin fazla yorulması, Ve de sizin kriter olarak gösterdiğiniz V kolonu BOŞ / DOLU olması durumunun bu uzun aralıkta, otomatik olarak devreye gireceğinden, değerlendirmeye alınması ve formülün biraz daha uzaması gerektiğini belirtmek istedim....

Deneme sonucunuzu da beklemekteyim....
Konunun uzaması problem değil, siz hangi çözümü ve nasıl kullanacaksanız o yönde tam çözüme ulaşılmasından yanayım ben...

Merhaba sayın 52779 yardımcı kolan kullanarak yazdığınız formüller tamam tün unvanlarda sorunsuz çalıştı. Diğer formülü de deneyeceğim bir ara. İlginiz, alakanız ve sabrınız için teşekkür ederim. Elinize sağlık.