Soru Saha Takip Programı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhammethezer

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Sizden bir konu hakkında yardım rica ediyorum. Ekli klasör içerisinde "Referans_Kod" isimli bir klasör bulunuyor. "Saha_Takip_BRN3" programı içerisinden yapılan kayıt işleminde otomatik üretilen referans numarası bulunmakta "Kayıtlar!B:B". “Günlük Randevu Takvimi” sayfasında ilgili referans hücresine tıkladığımızda bir UserForm açılmakta. Referans ComboBox’tan ilgili referans seçildiğinde “Günlük Randevu Takvimi!B2” hücresi üzerinde bir Barkod oluşmaktadır. Ben bu barkodu ilk kayıt sırasında barkod oluşurken "Referans_Kod" isimli bir klasör çerisine JPEG olarak oluşan referans numarası ile kayıt etmek istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür Ederim.

VBA Şifresi: BRN_muhammet

Ekli dosyalar

Merhaba, kimleri görüyoruz Sayın @muhammethezer .

Epeydir forumda yoksunuz.
Belgeyi hatırlıyor gibiyim, peşini bırakmadığınıza sevindim.
Belgeye biraz bakıp, yaptığım kodlamaları hatırlayayım, son isteğiniz de halledilebilir gibi görünüyor.

Bizler, sorunlarını gidermek için destek isteyen üyelerimizin;
işlerinin elverdiği ölçüde, her fırsatta ve mümkün olduğunca forumumuzda çevrimiçi olmaları,
forumumuzda sorulmuş başka konu sayfalarındaki soru ve çözümleri inceleyerek forumumuzda vakit geçirmeleri,
etraflarındaki diğer Ms Excel kullanıcılarını forumumuzdan haberdar etmelerini arzuluyoruz.

Böylece hem, Ms Excel kullanırken yapılabilecekler konusunda üyelerimizin bilgisi/tecrübesi artacak,
hem de forumumuza katkı sağlamış olacaklardır.

İlgi ve anlayış için teşekkürler.

.

Hocam Affınıza sığınıyorum. Lakin yeni bir iş, adaptasyon süreci filan derken ancak müsait olabildim. İstanbul Hava Limanında Bilgi İşlem olarak başladım. İşler malum Hava Limanı olunca bayağı bir yoğun oluyor. İnşallah artık formu aktif kullanacağım. İnşallah çevreme de bu güzel form hakkında bilgilendirme yapacağım. Ancak önce şu reklam işini bir ortadan kaldırmam gerekiyor. Forma adapte olamıyorum.

Estağfurullah.

Forumumuzun arayüzü çok modern, pratiktir ve geliştirme işi de her zaman gündemimizde.
Bu konuda üyelerinizden sürekli olumlu dönüşler alıyoruz, umarım siz de beğenirsiniz.
Forumumuzdaki reklam işi biraz kaçınılmaz görünüyor (anlayacaksınızdır).

Demekki her ay düzenli olarak yaptığım İstanbul ziyaretlerimde karşılaşma olasılığımız var.
Ben genellikle, 2, 5, 8 ve 11'inci aylarda, ilgili ayın ikinci haftası, diğer aylarda ise üçüncü haftası olmak üzere
İstanbul'a gelip gidiyorum.

Yüzyüze görüşmek de mümkün olur inşallah.

.

Sayın @muhammethezer .

Belgedeki Module1'in sonuna aşağıdaki kod blokunu yapıştırın.
Ardından da UserForm1'in kod bölümündeki Combobox2_Change kodunun End Sub satırının hemen üstüne,
BARKOD_RESIM şeklinde bir satır ekleyin.
Artık Günlük Randevu Takvimi sayfasında dolu olan randevu hücrelerini fareyle seçtiğinizde açılan
Userform'da referans numarası seçtiğinizde. sayfanın sol üst köşesinde görüntülenen BARKOD,
belgenin bulunduğu dizindeki Referans_Kod klasörüne *.png uzantılı olarak kaydedilecektir.
Uzantıyı kod üzerinden değiştirebilirsiniz.

Bu arada; Form isimli sayfanın AY100:BF113 hücre aralığının arkaplan rengini (yazdırma alanı dışında olduğu için rengi göremeyebilirsiniz)
Günlük Randevu Sayfası B2'de nasıl görmek istiyorsanız ona göre seçeceğiniz bir renk olarak belirlerseniz,
barkod yok iken Günlük sayfası B2 üzerindeki görüntü daha iyi olur sanırım.

.
VBA:
You must log in to view content
(14 satır)

Yaptım Hocam, Yalnız kaydedilen resimler boş olarak görünmekte.

Ekli dosyalar

• AK-202002251658.webp
    AK-202002251658.webp
    90 bayt · Görüntüleme: 4
  • AK-202002261422.webp
    AK-202002261422.webp
    90 bayt · Görüntüleme: 4
Malum BARKOD oluşturma işlemi internet bağlantısı olduğunda gerçekleşebilir.
Çünkü BARKOD, GoogleAPI üzerinden oluşturuluyor.

Biliyorsunuzdur, denemeden cevap yazmam.
Denemelerimde bir sorunla karşılaşmadım.

Bu arada BARKOD'un kayıt sırasında değil, kaydedilmiş veri görüntülendiğinde oluşturulduğunu hatırlatayım.
Bir yanlış anlaşılma olmasın.

Belirttiğim satır ekleme işi Combobox2'ye ait kodla ilgiliydi.

.

Barkod oluşturma işleminde ben bir sorun yaşamıyorum.

Önce bir hususu netleştirmek istiyorum.
BARKOD oluşturma işleminin zamanlaması konusunda ne diyorsunuz?

-- Kayıt sırasında klasöre kaydedilip, dolu randevu seçildiğinde klasörden resim çağırma mı doğru yöntem,
yoksa her kayıt görüntülemede barkod (dolayısıyla resim) yeniden mi oluşturulsun istiyorsunuz?
-- Bir de bu barkod görüntüsünü sayfada mı görmek istiyorsunuz ve/veya
userform üstüne yerleştirilecek bir Image nesnesinde mi görüntülemek istiyorsunuz?

Hesap yükseltme işlemini yaptınız mı? Profilinizde bir değişiklik göremiyorum.

.

Aslında istediğim çok basit Hocam, Barkod oluştuktan sonra Form basılacağı zaman formda görünmesini istiyorum. Ayrıca Form için zaten bir UserForm tasarlamayı düşünüyorum. Mahalle isimleri adı altında o mahallede yapılan çalışmaların bir listesi olacak ve listeden seçtiğim referans kodu ekranda ön izleme olarak görünecek ve çıktı alınacak.

Siz Form sayfasından söz ediyorsunuz.
Onu anladım ve yukarıda belirttiğim kod ekleme önerileri istenilen işlemi yapıyor olmalıdır.

Ben bir önceki mesajımda başka bir şey sormuştum aslında.
Barkod'un oluşturulup resim olarak klasöre kaydedilmesi işlemi userformdaki Combobox'tan referans numarası
seçimi her değiştirildiğinde yeniden mi yapılsın, yoksa barkod (ve klasördeki resim) KAYIT işlemi sırasında
bir kez oluşturulup (klasöre kaydedilip), yine comboboxtan referans numarası her seçildiğinde
Randevu takvimi sayfasında ekranda görüntülensin?.
Tabi işlem sırasında aktif sayfanın Günlük Randevu takvimi sayfası olduğunu,
userformun da bu sayfada hücre seçildikçe açılıp kapanacağını varsayıyorum. Doğru mudur?

Hala barkod oluşmuyor mu sizdeki dosyada?

.

Onu anladım ve yukarıda belirttiğim kod ekleme önerileri istenilen işlemi yapıyor olmalıdır.
-Kod şu hali ile işlemi yapıyor.

Ben bir önceki mesajımda başka bir şey sormuştum aslında.
Barkod'un oluşturulup resim olarak klasöre kaydedilmesi işlemi userformdaki Combobox'tan referans numarası seçimi her değiştirildiğinde yeniden oluşturulup kayıt mı edilsin yoksa, barkod (ve klasördeki resim) KAYIT işlemi sırasında oluşturulup (klasöre kaydedilip), yine comboboxtan referans numarası her seçildiğinde yeniden ve yeniden mi oluşturulup klasöre kaydedilsin.
- Referans numarası tek Hocam her seferinde seçimle değişmeyecek.Değişiklik yapılsa bile sadece Veri Tabanı değişecek Referans kodu aynı olacak.

Tabi işlem sırasında aktif sayfanın Günlük Randevu takvimi sayfası olduğunu,
userformun da bu sayfada hücre seçildikçe açılıp kapanacağını varsayıyorum. Doğru mudur?
-Evet doğru Hocam.

Hala barkod oluşmuyor mu sizdeki dosyada?
-Evet hala aynı kayıt sonrasında Klasör içerisinde barkod görünmüyor.

Hayır Hocam tabiki belge RAR/ZİP sıkıştırlmış dosya değil. Aslında bir deneme sırasında klasör içerisine Barkod göründü ama sonraki işlemler denemelerde görünen barkod da gitti. Boş bir resim olarak görünüyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
28