Çözüldü Kasa - Satış Takip

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan PriveT
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

PriveT

İlyas PINAROĞLU
Yönetici
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Üstadlarım merhaba,
Bir fitness salonunun kantini için kullanışı basit bir dosya hazırlamanız mümkün mü?
Başka bir yerde bulup belki lazım olur diye arşivlediğim bir dosya var, bunu da ekledim. Ekli dosyayı istediğimi anlayabilmeniz açısından kullanabilir hatta bu dosyayı geliştirebilirsiniz.

Mümkünse istediklerim;
- Giriş sayfasında 2. satırdaki 6 adet ürün çeşidini 1. satırdan başlayıp 4. satıra kadar 4*6= 24 adete çıkartılması,
- Bundan dolayı da fişin satır sayısı da 24'e çıkarılsın.
- Satır sayısı arttığı için fişin sayfaya sığmama sebebiyle ürün butonları sayfanın sağına yerleştirilebilir. Buna siz karar verin, nasıl daha kullanışlı olursa...

- Ürün ismini çift tıklayınca kutunun içine (isim değiştirmeye) girmesin. Fişe ürün eklesin tıklama sayısınca. Daha kullanışlı olur derseniz ürün düğmesinin içinde veya yanında yukarı aşağı butonları olsun. Tıkladıkça ürün miktarı değişsin.

- Kasa kayıt buradaki işlevini gerçekleştirip her yeni tarih işleminde tıklayınca fişi KASA sayfasına eklesin. Burada TOPLAM otomatik eklenmiyor. Toplam da eklensin.

- LİSTE sayfasında fiyatları değiştirebilelim. Yeni bir günde yeni ekleme yapılınca güncel fiyatlar dikkate alınsın. Geçmişi etkilemesin.
- Liste uzadıkça dolu hücreler otomatik çerçevelensin.

- Mümkünse LİSTE sayfasına yazdığımız malzeme isimleri GİRİŞ sayfasındaki kutucuklara otomatik atansın.

- Biraz da görsellik eklenirse süper olur :)

Ayrıca ekteki alıntı örnek dosyayı hazırlayanın da emeklerine sağlık. Paylaşıma açtığı için burada kullanmakta bir sorun olmayacağını düşünüyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

Ekli dosyayı inceleyiniz...
1850

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ekli dosyayı inceleyiniz...
Üstadım ellerine, emeğine sağlık.
Ufak bir gözden atlama olmuş.
GİRİŞ sayfasında KASA KAYIT ve LİSTE TEMİZLE butonlarını kullandığımızda 13. satırdan aşağısı silinmiyor.

Bir de 2 değişiklik ve 1 de ekleme rica edeceğim.
Örnek resimdeki gibi olacak şekilde;
- KASA sayfasında E Sütununda TOPLAM altına genel toplamı değil de her satırın kendi toplamını yazdırabilir miyiz?
- Bir de KASA sayfasında (ben manuel eklersem makroda sıkıntı olur mu bilmediğimden) D1 hücresine G.TOPLAM kelimesini ekleyip, E1'e de sütunun genel toplamı hesaplatabilir miyiz?
- Son olarak formülün yanlışlıkla silinmesine önlem olarak GİRİŞ sayfası D31 hücresindeki formülü iptal edip kodların içine sütunun genel toplamını ekleyebilir miyiz?

Şimdiden teşekkürler.

Ek Açıklama 2019-07-09 093803.webp

Bir de şimdi bir problem daha dikkatimi çekti. Fişi bütün malzemeleri seçerek dolduruyorum. Kasa kayıt diyorum. Kasaya hiç birşey taşınmıyor.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Üstadım ellerine, emeğine sağlık.
Ufak bir gözden atlama olmuş.
GİRİŞ sayfasında KASA KAYIT ve LİSTE TEMİZLE butonlarını kullandığımızda 13. satırdan aşağısı silinmiyor.

Bir de 2 değişiklik ve 1 de ekleme rica edeceğim.
Örnek resimdeki gibi olacak şekilde;
- KASA sayfasında E Sütununda TOPLAM altına genel toplamı değil de her satırın kendi toplamını yazdırabilir miyiz?
- Bir de KASA sayfasında (ben manuel eklersem makroda sıkıntı olur mu bilmediğimden) D1 hücresine G.TOPLAM kelimesini ekleyip, E1'e de sütunun genel toplamı hesaplatabilir miyiz?
- Son olarak formülün yanlışlıkla silinmesine önlem olarak GİRİŞ sayfası D31 hücresindeki formülü iptal edip kodların içine sütunun genel toplamını ekleyebilir miyiz?

Şimdiden teşekkürler.

Ek Açıklama 2019-07-09 093803.webp

Merhabalar.
Son belirttiğiniz isteklerinize göre biraz kendimcede kolaylık olacağını düşündüğüm eklemeler yaparak dosyayı ekledim.
Manuel olarak kasaya ekleme yapabilirsiniz ama o zaman formüllerde silinme olasılığı olacağından sıkıntı doğurur.
Yinede bu konu çok önemli, manuel kasaya veri eklemeliyim diyorsanız formülsel olarak ekleme yapılabilir.

Ekli dosyalar

Merhabalar.
Son belirttiğiniz isteklerinize göre biraz kendimcede kolaylık olacağını düşündüğüm eklemeler yaparak dosyayı ekledim.
Manuel olarak kasaya ekleme yapabilirsiniz ama o zaman formüllerde silinme olasılığı olacağından sıkıntı doğurur.
Yinede bu konu çok önemli, manuel kasaya veri eklemeliyim diyorsanız formülsel olarak ekleme yapılabilir.
Teşekkürler.
Sanırım yanlış anlattım. Manuel ekleme derken 1. satırı ekleyip oraya manuel olarak GENEL TOPLAM yazmaktan bahsetmiştim. Kendim satır eklersem makroda, işlemlerde hataya sebep olup olmayacağını bilmediğim için ben manuel eklemeyim, siz ekler misiniz demek istemiştim. Yani hiç bir sayfada formül geçmesini istemiyorum.
Manuel girilecek tek şey LİSTE sayfasındaki ürün isim ve fiyatları olacak. Gerisini makro çözecek.

Bir de şimdi bir problem daha dikkatimi çekti. Fişi bütün malzemeleri seçerek dolduruyorum. Kasa kayıt diyorum. Kasaya hiç birşey taşınmıyor.
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Sayın üstadlarım,
Affınıza sığınarak önceki hataların düzeltilmesinin haricinde büyük bir değişiklik rica edebilir miyim?.
Fişi A1:F33 arasına falan alıp, Ürünleri H1:L12 arasına (5*12=60 çeşit) olarak düzenleyebilir isiniz?

Merhabalar.
İş yoğunluğundan dolayı dönemedim.
Sıfırdan yapılan birşey olsa detaylı inceleme fırsatı bulunur yazılır fakat birşey üstüne yapılınca tabi tam deneme fırsatı olmuyor.

İlk dediğiniz gibi Genel Toplamı yazıyor.
Bütün malzemeler ekleyerek denememiştim, deneyince sebebini anlamadığım bir hata veriyordu, ama bi şekilde çözmüş oldum onuda ektedir.

Diğer mesajınıza cevaben;
O şekilde kapsamlı değişiklikler gerekir, malum zamansal sıkıntılar var, sonra kontrol ederek belki düzenlemeler yapılabilir.

Ekli dosyalar

Merhabalar.
İş yoğunluğundan dolayı dönemedim.
Sıfırdan yapılan birşey olsa detaylı inceleme fırsatı bulunur yazılır fakat birşey üstüne yapılınca tabi tam deneme fırsatı olmuyor.

İlk dediğiniz gibi Genel Toplamı yazıyor.
Bütün malzemeler ekleyerek denememiştim, deneyince sebebini anlamadığım bir hata veriyordu, ama bi şekilde çözmüş oldum onuda ektedir.

Diğer mesajınıza cevaben;
O şekilde kapsamlı değişiklikler gerekir, malum zamansal sıkıntılar var, sonra kontrol ederek belki düzenlemeler yapılabilir.

Sayın @jvlaske
İlla bu dosya olması şart değil. Ben bu dosyayı bir forumda buldum örnek olarak, hazırlayanın emeğine sağlık.
Siz daha kolay olur diyorsanız isteneni, formatı anlamışsınızdır, kendinize özgü stille yenisini hazırlayabilirsiniz. Benim için farketmez.

Sayın @jvlaske daha şık bir tasarım hazırlayacaktır.

Ben de, mevcut formata göre ve mevcut kodlara en az müdahale olacak şekilde bir dosya hazırlamıştım, göndereyim bari.
Ekleme için üstteki ürün adlarına çift tıklayın,
listeden azaltmak için alttaki listeden ürün adlarına çift tıklayın.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Ben de, mevcut formata göre ve mevcut kodlara en az müdahale olacak şekilde bir dosya hazırlamıştım, göndereyim bari.
İyi çalışmalar.
Teşekkürler hocam ama adeti elle düzeltince doğru sonuç vermiyor maalesef o şekilde de çalışma şansı var mı?

Sayın @enkaz ve @Ömer BARAN hocam,
Sayfayı yenilmeden cevap yazınca mesajlarınızı göremedim, sonra yanlış anlaşılmasın.

@Ömer BARAN hocam dosyanız eminim kullanışlıdır, şuan göremiyorum, yarın ilk işim incelemek olacaktır.

@enkaz şuan bilgisayarda değilim,
Yarın bahsettiğiniz adeti elle yazınca da doğru okuması konusunu incelerim.

@PriveT, tamamdır, iyi akşamlar.

İyi çalışmalar.
Sayın @Ömer BARAN üstadım öncelikle teşekkür ederim. Yarın kontrol edip sonucu bildireceğim.
İlginçtir mesaj yazdığınıza dair bir uyarı gelmedi ve Sayın @jvlaske mesajında sizden bahsetmesi üzerine nesajları kontrol edip buldum cevabınızı. Cevaplamadaki gecikmem bu sebepledir.
Tekrardan teşekkürler.

Belgenin yeni versiyonu ekte.
-- Üst bölümdeki alanda, LİSTE sayfasındaki ürünler için eklenen DİNAMİK AD TANIMLAMASI üzerinden çalışan
VERİ DOĞRULAMA özelliği mevcut.
-- Sayın @enkaz 'ın isteğine uygun olarak, ADET bilgisi DELETE ile silinirse veya 0 yazılırsa satır silinir,
sayı değiştirilirse ilgili tutar ve genel toplam hesabı buna göre güncellenir.
-- Üstteki renkli hücrelere fareyle çift tıklanarak ürün eklenebilir/adeti 1 artırılabilir,
-- Alttaki listede ürün adına fareyle çift tıklanarak ürün adeti 1'er azaltılabilir/silinmesi sağlanabilir.

Farklı işlemler yaparak denemenizde yarar var, dikkatten kaçmış birşeyler olabilir.

Ekli dosyalar

Belgenin yeni versiyonu ekte.
-- Üst bölümdeki alanda, LİSTE sayfasındaki ürünler için eklenen DİNAMİK AD TANIMLAMASI üzerinden çalışan
VERİ DOĞRULAMA özelliği mevcut.
-- Sayın @enkaz 'ın isteğine uygun olarak, ADET bilgisi DELETE ile silinirse veya 0 yazılırsa satır silinir,
sayı değiştirilirse ilgili tutar ve genel toplam hesabı buna göre güncellenir.
-- Üstteki renkli hücrelere fareyle çift tıklanarak ürün eklenebilir/adeti 1 artırılabilir,
-- Alttaki listede ürün adına fareyle çift tıklanarak ürün adeti 1'er azaltılabilir/silinmesi sağlanabilir.

Farklı işlemler yaparak denemenizde yarar var, dikkatten kaçmış birşeyler olabilir.
Sayın @Ömer BARAN hocam,
Dosyanızı inceledim, Gayet güzel tasarım ve kullanım kolaylığı olmuş.

Elinize sağlık.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...