Çözüldü İzin Takip

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar izinleri takip ettiğim bu çalışmada izne rastlayan pazar günlerini ve izne rastlayan resmi tatil ve dini bayram günlerinin sayısını bulma hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Merhaba.
Belgenizde kullanılan makrolarla ilgilenmedim, formül ile çözüm önerisinde bulunmak istedim.

Yanlış düşünmüyorsam;
-- birinci veya ikinci formülü kullanarak PAZAR sayısını,
-- üçüncü formül ise PAZAR OLMAYAN RESMİ/DİNİ TATİL GÜN sayısını verir.
=TAMSAYI((I4-E4+HAFTANINGÜNÜ(E4-1))/7)
=AŞAĞIYUVARLA((I4-E4+HAFTANINGÜNÜ(E4;1)-1)/7;0)+(HAFTANINGÜNÜ(E4;1)=1)

=TOPLA.ÇARPIM((E4<=$AD$4:$AD$93)*(I4>$AD$4:$AD$93)*(HAFTANINGÜNÜ($AD$4:$AD$93;1)<>1))

Ömer Bey ilginize teşekkür ederim. PAZAR günü sayısı için formüller tamam. Fakat RESMİ tatil günü sonuç 0 çıkyor 03.07.2019 - 20.07.2019 tarihleri arasında 15 TEMMUZ resmi tatili var. RESMİ tatil hususunda yardım rica edebilir miyim.

Ömer Bey merhabalar, yukarıdaki verdiğiniz formülleri kullanarak EK 'te gönderdiğim örneğin 6 sırasındaki personelin izne rastlayan pazar günlerini ve i resmi tatil ve dini bayram günlerinin sayısını bulurken pazar günleri 3 gün doğru, resmi tatil ve dini bayram günleri 5 gün olması gerekirken 0 çıkıyor, bu hususta yardımlarınızı rica ediyorum.

Ömer Bey merhabalar, yukarıdaki verdiğiniz formülleri kullanarak EK 'te gönderdiğim örneğin 6 sırasındaki personelin izne rastlayan pazar günlerini ve i resmi tatil ve dini bayram günlerinin sayısını bulurken pazar günleri 3 gün doğru, resmi tatil ve dini bayram günleri 5 gün olması gerekirken 0 çıkıyor, bu hususta yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Tekrar merhaba.
Sorun çözüldü dediğinize göre örnek belgedeki formülde yer alan satır hatasını fark etmiş olmalısınız.

İnsan Kaynakları/Personel işleriyle meşgul biri değilim ama, bence Pazar olmayan tatilleri bulmak yerine,
tatil olmayan pazarları bulmak bana daha doğru geliyor.
Yani;
-- K4 hücresinde, bayram olmayan Pazar günlerinin sayısının bulunması,
VBA:
You must log in to view
(1 satır)
-- L4 hücresinde ise bayram vs. nedeniyle resmi tatil günlerinin bulunması,
VBA:
You must log in to view
(1 satır)
daha doğru olur gibi geliyor bana (bunların ücretlendirme/kıdem/prim gün sayıları bakımından farkını/etkisini bilemiyorum)
Formüllerde, I4'deki tarih hesaplamaya dahil edilmeyecekse, I4'lerin yerine I4-1 yazın.
.

K4 hücresindeki formülün başlangıç kısmını =EĞER(YADA($C4="";E4="";I4="");"";TOPLA.ÇARP....... şeklinde düzeltin.
Böylece sadece C sütununda isim yoksa değil, E ve I sütununda tarih yoksa da formülün hesaplama yapmamasını sağlamış olursunuz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
13