Soru Sabiti belli olan iki hücreyi birleştirme

mhmtycl

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İyi forumlar;
Ekte bulunan Excel dosyasında şöyle bir sıkıntım var ; kırmızı ile boyalı numaralar sabit olmakla her numaraya ait karşında bir veya bir kaç farklı araç bilgisi bulunmakta bu numaralara ait verileri tek bir sütuna nasıl yazdırırım örnek; 2019/120047 numarasının içinde iki adet araç bilgisi var ve bunlar bana ayrı ayrı gelimiş ben bunları ayrı ayrı değil tek bir hücrede olmasını istiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Merhaba @mhmtycl .

Aşağıdaki kod istenilen sonucu verecektir.
Tedbiren sayfanızın bir kopyasını alarak kullanın.
Çünkü verdiğim kodlama verileri yerinde (B sütununda, ilgili verinin sonuncusunun satırında) birleştiriyor,
daha önceki satırlar siliniyor (sonuç liste başka alana yazdırılıp, orijinal veri yerinde de tutulabilir, ben bunu tercih ettim sadece)

VBA:
You must log in to view content
(13 satır)

Sayın @mhmtycl ,
ekteki örnek dosyayı inceleyebilirsiniz. yeni araç eklediğinizde C kolonundan G kolonuna kadar seçip aşağıya sürükleyiniz. Ekteki dosyada 4 araç bilgisine göre yapılmıştır. daha fazla araç eklemek H1 den başlayarak kaçıncı araç olduğunu yazarsanız ve ilgili satıra bir önceki aracın bilgisi formülünü kopyalayıp yapıştırırsanız size araç bilgisini verecektir.

Ekli dosyalar

@cengizyene

Hazır formüllerle meşgul olmayı seven birine rastladım, sizden bir ricam olsun.
Konu sahibi, aynı dosya numarasına ait B sütunu değerlerinin tek hücrede toplanmasını istediğine göre;
size bu konu sayfasındaki sorunun çözümü için alternatif bir yöntem önereyim, antrenman iyidir ;)

Çözüm için bir yardımcı sütun kullansanız (diyelim C sütunu) ve bu sütunda oluşturacağınız formülde de;
-- A sütunundaki veriye ilk rastlandığında, kendi satırında B sütunundaki metin getirilse,
-- Aynı veriye rastlanan sonraki satırlarda ise (A sütunundaki tekrarlanma sayısı fazla da olabilir tabi)
kendisinden bir önceki satırdaki C sütunu (yardımcı) formül sonucu olan metinle,
araya DAMGA(10) ekleyerek kendi satırındaki B sütunu değeri birleştirilse, böylece A sütununda tekrarlanan verilerin
sonuncusunun karşısında aynı dosya numarasına ait ilgili B sütunu metinlerinin tümü birleştirilmiş olmaz mı?
Bence olur.

Sonra da nihai sonuç alanı olarak (D'yi özellikle söylemedim) E ve F sütunu kullanılıp; sadece ilgili veriye ait son satırda,
C sütunundaki veriyi aldırsanız yeterli olmaz mı?

Böylece aynı dosya numarasına ait kaç satırlık veri olursa olsun B sütunundakilerin tümü tek hücrede elde edilmiş olur. Bir deneyin bence.
Önce verilerin A sütununa göre sıralı olması durumuna göre (mevcut durum böyle) olayı çözün,
ardından da mevcut formülünüzü, verilerin sıralı olmama durumuna göre yeniden düzenlemeyi deneyin.
Bu sonuçlar mecburen boş satırların olduğu bir tablo oluşturur.

Bir sonraki aşamada ise bu listeyi boşluksuz hale getirmek için 1 yardımcı sütun daha (D sütunu) kullanırsınız ve
mükemmel bir çalışma ortaya çıkar.

Uğraşmaya değer güzel bir çalışma olur. Ne dersiniz?

Selamlar,
Formülle çözüme bir alternatif de benden olsun.

Dinamik alanlar için ad tanımlamaları yapıldı ve formüllerde kullanıldı.
Kod:
(2 satır)

Listeleme Sayfa2 de yapıldı.
A2 den itibaren (20. satıra kadar kopyalandı) DİZİ Formülle

Kod:
(1 satır)

Sayfa1 de A kolonundaki Dosya Numaraları Alfabetik Benzersiz olarak listeleniyor.
(A kolonunda listede ara satırlarda Boşluk olmadığı varsayıldı)

B2 den itibaren ise, DİZİ Formülle (Office2019 kullandığınıza göre METİNBİRLEŞTİR işlevi kullanıldı)

Kod:
(1 satır)

Dosya ektedir... İncelersiniz...

Ekleme : 15.10.2021 02:47
Dosyada listenize bir kaç satır veri daha ilave edildi. Dosya yeniden eklendi...
Siz de, listede satırlara verileri yazıp deneyebilirsiniz...

Ekli dosyalar

@cengizyene
Tarz konusunda diyecek bir şey yok, önemli olan sonuç almak. (y)
Tek hücrede birleştirmeyle ilgili olarak kalan şey; veriye son rastlanan satırlardaki verileri ayrı bir liste haline getirmek.
Ayrıca kanaatim o ki; verilerin sıralı olmaması seçeneğindeki çözüm, sıralı hali için de geçerli olmalı.

.

=Aralıkbirleştir ve =dolaylı formülleriyle tek hücrede çözmeye çalıştım ama bir türlü formülü oluşturamadım. Sizin formülünüzü paylaşabilir misiniz?

@cengizyene
Selamlar,
ARALIKBİRLEŞTİR işlevine örnek olarak, resimde de görebileceğiniz örneği hazırladım....
Dosya ektedir.... İncelersiniz....

1634327296236.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi