Çözüldü Formül Yardımı: Belli İşgünü Önceki / Sonraki Tarihi Bulma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
A3 Hücresindeki tarihten B3 hücresindeki günü çıkartıp C3 hücresindeki sonucu buluyorum. Benim yapmak istediği şey C3 hücresine nasıl bir formül yazmalıyım ki C3 ile A3 tarihleri arasında kaç PAZAR günleri varsa o kadar geriye alsın. Bu hususta yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

@Ömer BARAN Bey, anladığım kadarıyla pazar sayısını dahil etmeyecek,
Yani pazar sayısını bulduğu tarihe ilave edecek,
Sizin formül çıkartıyor.

Affınıza sığınarak söyle değiştirdim.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Öğrenmek amacıyla soruyorum.
Birde bu formülü nasıl kurguladınız?
(- -( kısmı başta olmak üzere tane tane anlatabilir misiniz?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çift tire işaretinin işlevi DOĞRU/YANLIŞ sonucunu 1 ile çarpmakla aynı işleve sahip,
yani DOĞRU/YANLIŞ değerini 1/0 haline getirilmiş oluyor.

Ekleme/çıkarta işine gelince, benim anladığım;
konu sahibi belli bir tarihten, belli sayıda işgünü (pazar olmayan) önceki tarihin bulunmasını istiyor.
Yani istek ÇIKARTMA yapılmasını gerektiriyor, çünkü ....den ÖNCEKİ tarih aranıyor.
TOPLA.ÇARPIM iki tarih (A3'ten .... gün önceki tarih ile A3'teki tarih arasındaki pazar günü sayısını buluyor.
Bu sayının da başlangıçtan ÖNCEKİ tarih arandığından ÇIKARTILMASI gerekiyor.

Sağlama şöyle yapılabilir; =TAMİŞGÜNÜ.ULUSL(verdiğim formüle göre bulunan tarih ; A3'teki tarih ; Sadece Pazar )
Tabi bu sağlama işlemi sırasında; ya A3'teki tarih -1 ya da verdiğim formülle bulunan tarih +1 diye formül oluşturmak gerekecek.
Bu sağlama formülünün sonucu, B3'deki gün sayısını veriyorsa sorun yok demektir.

Madem konu üstünde durduk bir de aynı sonucu vermek üzere; aşağıdaki dizi formülü de kullanılabilir.
Bu formül de verilen tarihten B3'deki gün sayısı x2 gün kadar önceki tarih ile B3'deki tarih arasında,
pazar olmayan B3+1'inci büyük (yani A3'deki tarihe daha YAKIN) tarihi bul şeklinde kurgulandı.
VBA:
You must log in to view content
(1 satır)

.

Ömer Bey affınıza sığınarak bunu C3 hücresine nasıl bir formül yazmalıyım ki A3 Hücresindeki tarihe B3 hücresindeki günü ekleyip çıkan tarih ile yani A3 ile C3 tarihleri arasında kaç PAZAR günleri varsa sonuca eklenmesi hususunda yardımlarınızı rica edebilir miyim.

Ömer Bey affınıza sığınarak bunu C3 hücresine nasıl bir formül yazmalıyım ki A3 Hücresindeki tarihe B3 hücresindeki günü ekleyip çıkan tarih ile yani A3 ile C3 tarihleri arasında kaç PAZAR günleri varsa sonuca eklenmesi hususunda yardımlarınızı rica edebilir miyim.

Ekli dosyalar

D5 hücresindeki forülünüz =ŞİMDİ() ve P3 hücresindeki de =D5 şeklinde.
Dolayısıyla hücre biçimlendirmesini gg.aa.yyyy şeklinde ayarlasanız da
bu hücrelerdeki değer sadece tarihi değil saat bilgisi de içeriyor.

-- Ya D5 hücresindeki formülü =BUGÜN() şeklinde değiştirin,
-- Ya da E10 hücresindeki formülde, P3 olan kısımları TAMSAYI(P3) olarak değiştirin.

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
11