Soru Sayıyı, Kritere Göre, Belli Hücrelere Nasıl Dağıtabilirim?

emrecixin

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Öncelikle herkese merhabalar, bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Benim sorum şu şekilde
Örnek olarak
A1 hücresine 1000 yazdım diyelim
Bunu benim belirleyecegim farklı iki farklı rakam arasında rastgele olacak şekilde yani mesela 100-200 arasında olacak şekilde bölecek.
Bunu belirledigim hücrelere dagıtacak.
Yani 1000'i 100-200 arasındaki rastgele sayılara bölecek ve çıkan sonuçları istedigim hücrelere dağıtacak. Bunu bi şekilde yapabiliyorum ama benim istedigim bu böldüğü sayıları örnegin istedigim 20 hücreye dağıtacak fakat 1000'den kaç tane çıktı örnegin 10 tane, bunu 20 hücrenin içine karışık dağıtacak.

Cevabınız için teşekkür ederim kısmen doğru ama tam olarak istedigim bu degil. Size zahmet veriyorum ama istedigim şu;
1000 yazdık ya alt limit 200 üst limit 300 diyelim. Bu aralıkta cıkacak rastgele sayıların toplamı 1000 olacak. Örnegin 200-300 arası sayımız rastgele, 250, 220,290,205 geldi. Bu rakamların toplamı 1000'i bulunca sutün sayısı 30 bile olsa, sadece 1000'i doldurana kadar karışık sekilde bu 30'undan 4'üne bu rakamlarıyazacak.

Bu sayı 10000 oldu diyelim, yine rakam aralıgımız 200-300 arası rastgele olacak sekilde kaç tane çıkıyo örnegin 20 tane. Bu 20yi bizim belirledigimiz 30 hücreye karısık dagıtacak

Sadece bi sıkıntı var geri kalan herşey muhteşem. O sıkıntı da çıkan sonucu D1'den baslayıp sırayla yazması. Benim istedigim örnegin D1;D30 Arası her seferinde karışık olacak sekilde dagıtması

İstediğiniz çözüm hazırlandıktan sonra tekrardan sizin istediğiniz tablo formatına göre hazırlanması, sıfırdan başlamak gibi olacak. Bunu yaşatmamak adına Taslak örnek dosyanızı ekler misiniz? Yardımcı olacak kişiler hangi bilgiler hangi hücrelerde yer alacak görebilsin.

Sadece bi sıkıntı var geri kalan herşey muhteşem. O sıkıntı da çıkan sonucu D1'den baslayıp sırayla yazması. Benim istedigim örnegin D1;D30 Arası her seferinde karışık olacak sekilde dagıtması
her seferinde en fazla olasılık 30 olacagı icin denk gelme ihtimali zaten zor sanırım
Birde ara ara hata veriyor bu makro. Alt sınır 200 üst 300 giriyorum örnegin, sonuç olarak 100'den asagı sayılar falan cıkarıyor

Sonuçlar D sütununda zaten karışık olarak geliyor,
En fazla 30 olasılık demişsiniz ama olsılığınız sayı/alt sınır kardardır. yani sayınız 10.000 ve alt sınırınız 200 ise olasılığınız azami 50 ye çıkabilir.
100 den aşağı değerler çıkıyor demişsiniz ama ben defalarca deneme yaptım. Sınırların dışında değer çıkmadı.
Dosyayı tekrar ekliyorum, kontrol ediniz.

Ekli dosyalar

Suanki halinde sıkıntı yok ama anlatmak istedigim su mesela 14 sonuç buldu diyelim bunu D1'den başlayıp sırayla asagı kadar indiriyor. Benim kullanacagım toplam maksimum hücre 30 tane. Ben istiyorum ki her DAĞIT'a bastıgımda bu belirledigim aralıktaki 30 hücreden örnegin sonuç 14 tane çıkıyor ya bunu o 30 hücrenin 14üne herseferinde rastgele dagıtsın. yani sıradan 1-2-3-4-5 diye degil. Simdiden cok tesekkür ederim yardımlarınız icin. Bide çıkarttıgı sonuçları yüzdelik olarak vermesi gerekiyor bana çünkü dağıtılacak rakamlar tam sayı degil küsüratlı.

Suanki halinde sıkıntı yok ama anlatmak istedigim su mesela 14 sonuç buldu diyelim bunu D1'den başlayıp sırayla asagı kadar indiriyor. Benim kullanacagım toplam maksimum hücre 30 tane. Ben istiyorum ki her DAĞIT'a bastıgımda bu belirledigim aralıktaki 30 hücreden örnegin sonuç 14 tane çıkıyor ya bunu o 30 hücrenin 14üne herseferinde rastgele dagıtsın. yani sıradan 1-2-3-4-5 diye degil. Simdiden cok tesekkür ederim yardımlarınız icin. Bide çıkarttıgı sonuçları yüzdelik olarak vermesi gerekiyor bana çünkü dağıtılacak rakamlar tam sayı degil küsüratlı.
İstediğiniz çözüm hazırlandıktan sonra tekrardan sizin istediğiniz tablo formatına göre hazırlanması, sıfırdan başlamak gibi olacak. Bunu yaşatmamak adına Taslak örnek dosyanızı ekler misiniz? Yardımcı olacak kişiler hangi bilgiler hangi hücrelerde yer alacak görebilsin.

Sayin @emrecixin
Bakınız şimdi de yüzdelik vermesi gerek diyorsunuz ama yazdığımı dikkate alıp da basit bir örnek dosya eklemiyorsunuz.

Merhaba Sayın @emrecixin .

Gördüğüm kadarıyla durum biraz havanda su dövmeye dönüyor.

Sorularınızı, mesajımın altındaki İMZA bölümündeki açıklamalar doğrultusunda hazırlayacağınız,
gerçek belgenizin, özel bilgi içermeyen kopyası şeklinde hazırlayarak ekleyeceğiniz bir örnek belge üzerinden sorarsanız
daha hızlı sonuca ulaşılabileceğini hatırlatmak istedim.

Arkadaşlarımız, emek/zaman harcayarak sonuç almaya yönelik cevaplar yazıyorlar ve
anladığım kadarıyla siz de verilen çözüm önerilerini gerçek belgenize uyarlayıp,
olmasını istediğiniz nihai sonuca göre farklılıkları belirterek geri bildirimlerde bulunuyorsunuz.

Ayrıca kullandığınız "aslında istedigim basit bişey" ibaresini de yadırgadığımı belirteyim.

Bu yöntemle nihai sonuca ulaşmanızın biraz zor olduğunu düşünüyorum.

Eklediğiniz belgeye baktığımda bu belgenin, gerçek belgenizle aynı yapıda olmadığını siz de söylüyorsunuz.

Bence;
-- gerçek belgenizin bir kopyasını kaydedip, varsa içerisindeki özel bilgileri silin veya iç tutarlığı olacak şekilde yerlerine yeni bilgiler yazın.
-- başka bir sayfada/alanda da olmasını istediğiniz nihai sonucu; birkaç uç durum seçeneğine göre elle yazarak (formül vs kullanmadan) örneklendirin.
-- belgenizdeki açıklamada kullandığınız "opsiyonlara göre" ibaresini biraz açıklayın, nedir bu opsiyonlar?
Kastınız, toplam-alt sınır-üst sınır mıdır yoksa başka bir şeyler midir?
-- örnek belgede "belirleyecegim 30 hücrenin içerisine 12 tanesini her seferinde karışık olarak" şeklinde bir ibare var.
Belirleyeceğiniz hücreler neresidir? Neye göre belirliyorsunuz?

Doğrusu;
30 sayısını kullandığınız için işlemin bir puantaj çaışması olduğu ya da not dağıtma gibi bir işlem olabileceği kanaati oluştu bende.

Herneyse; örnek belge konusundaki tavsiyeme uygun bir örnek belge ekleyip
isteğinizi, netleşitirirseniz çözüme daha hızlı ulaşıylabileceğini bir kez daha hatırlatayım.

İyi çalışmalar dilerim.

.

Elinize emeginize saglık tam istedigim gibi oldu. Ama kullandıkça bişey daha eklemem gerektigini farkettim. Dağıtacagı hücreleri kendimiz secmemiz mümkün olur mu? Mesela D1'den D'30'a karışık dağıtıyoya. Bunu ek bi bilgi girerek D1-D15 arası dağıt vs. şeklinde yapabilir miyiz? Ve birde biraz daha hızlı sonuç almasını sağlayabilir miyiz?

Yine anlatamadım kendimi:) satır alanıyla ilgili sorunum yok sadece istediğim 1-30 arası bende ayın günlerini ifade ediyor. İstediğim bunu d1den başlayıp sıradan yapmak değilde, istediğim zaman değiştirebilmek ve kendim seçebilmek. Örneğin ayın 1-10 arası diye d1-d10 arası rastgele dagitmasini seçebilmek veya d5-d25 gibi gibi.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
21