Çözüldü Takvim Yeri Değişen Belli Günü Bulmak

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Hristiyanların oluşturduğu bir takvimde resmi tatil günleri hesaplanmış.
Bu formülleri anlamaya çalışıyorum.
Bu şekilde bende istediğim idari/resmi tatilleri ya da özel gün ve geceleri hesaplatıp oluşturduğum takvimde bu günleri işaretleyeceğim ya da özel işlemler yaptıracağım...

Bir örnek verecek olursak
2021 yılı için Paskalya Pazartesi adında bir tatil günleri var.
2020 yılında : 13.04.2020
2021 yılında : 05.04.2021
2022 yılında : 18.04.2022

Bu Paskalya Pazartesi günü 23 nisan gibi sabit bir gün değil.
Bizim kurban/ramazan bayramı gibi yılın içinde değişik günlere gelen bir gün...

Takvimimizin başlangıç günü : 01.01.2021 olsun

Baslama_Tarihi = 01.01.2021

Paskalya Pazartesi gününde şu formül kullanılmış
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
Üstteki formülde geçen ad tanımlamaları ve formüllerin değerlendirilmeleri ise şu şekilde

Formul_01 :
Kod:
(1 satır)
Formul_01 adlı formülün değerlendirme aşamaları
Kod:
(17 satır)
Formul_02 :
Kod:
(1 satır)
Formul_02 adlı formülün değerlendirme aşamaları
Kod:
(19 satır)
Paskalya Pazartesi gününü veren formülü
Kod:
(1 satır)
Paskalya Pazartesi gününü veren formülün değerlendirme aşamaları
Kod:
(11 satır)
Şimdi biz bunu Paskalya pazartesi günü yerine bizde geçerli bir tarih koyalım.
Örneğin Anneler Günü (Mayıs ayının 2. Pazar günü..) nı yıllara göre takvimde hangi güne denk geldiğini bulalım.
Siz bunu başka şu şekilde de bulabiliriz diyebilir ve onuda buraya örnek formül olarak ekleyebilirsiniz.
Bu formüle onu uygulayabilir miyiz?
Burada tarihi bulmak kadar üstteki formülü anlama çabası vardır.
Bu tarih anneler gübü olmazda Eylül ayının ilk pazartesi günü (Öğretmenler için okulların açılma günü de olabilir) vb.

Bilgisayardadeğilim.
Bu tür (ayın ikinci pazartesi, ilk cuma gibi) hesaplamalar için bu kadar uzun formüllere ihtiyaç olduğunu sanmıyorum.
Kurban Bayramı, Ramazan Bayramının durumu ise tamamen farklı.
Bildiğim kadarıyla, halkı İslam dinine mensup ülkeler arasında bile bu konuda bir birlik yok malesef ve bu yüzdendir ki; S.Arabistan ile Türkiye'de bu bayram günleri çoğunlukla 1 gün farklı oluyor.
Sorunun temeli ise (yine bildiğim kadarıyla) AY GÖRMEK (HİLALi GÖRMEK) ile ilgili ve bu konuda biri BİLİMSEL bakış (Türkiye bu grupta, astronomik ölçümlerle karar verme) diğeri ise fiziken ayın GÖZLE görülmesi (S.Arabistan gibi) bakışı.
Zira AYın hilal olması YENİ AY anlamına geliyor ve dolayısıyla Ramazan ayı hangi gün başlamıştır konusundaki yöntem farkı bu tutarsızlığa neden oluyor.
Bu nedenle sabit veya yukarıda değindiğim gibi ikinci pazartesi, ücüncü pazar....(bunlar için, formüle edilebilir bir düzen var demektir) gibi düzeni olmayan dini bayramlar için pratik çözüm, uygun bir alana bu bayram günlerene ait tarih listesi oluşturmak ve bu liste üzerinden de takvimde gerekli işaretlemenin yapılmasıdır.

Bence hazır takvim belgesini düzenlemeye çalışmak yerine, kendi taviminizi oluşturmaya odaklanmak daha doğru olur.

Bilgisayardadeğilim.
Bu tür (ayın ikinci pazartesi, ilk cuma gibi) hesaplamalar için bu kadar uzun formüllere ihtiyaç olduğunu sanmıyorum.
Kurban Bayramı, Ramazan Bayramının durumu ise tamamen farklı.
Bildiğim kadarıyla, halkı İslam dinine mensup ülkeler arasında bile bu konuda bir birlik yok malesef ve bu yüzdendir ki; S.Arabistan ile Türkiye'de bu bayram günleri çoğunlukla 1 gün farklı oluyor.
Sorunun temeli ise (yine bildiğim kadarıyla) AY GÖRMEK (HİLALi GÖRMEK) ile ilgili ve bu konuda biri BİLİMSEL bakış (Türkiye bu grupta, astronomik ölçümlerle karar verme) diğeri ise fiziken ayın GÖZLE görülmesi (S.Arabistan gibi) bakışı.
Zira AYın hilal olması YENİ AY anlamına geliyor ve dolayısıyla Ramazan ayı hangi gün başlamıştır konusundaki yöntem farkı bu tutarsızlığa neden oluyor.
Bu nedenle sabit veya yukarıda değindiğim gibi ikinci pazartesi, ücüncü pazar....(bunlar için, formüle edilebilir bir düzen var demektir) gibi düzeni olmayan dini bayramlar için pratik çözüm, uygun bir alana bu bayram günlerene ait tarih listesi oluşturmak ve bu liste üzerinden de takvimde gerekli işaretlemenin yapılmasıdır.

Bence hazır takvim belgesini düzenlemeye çalışmak yerine, kendi taviminizi oluşturmaya odaklanmak daha doğru olur.

Takvimi düzenlemiyorum.
Onun takip ettiği yol ve mantığı araştırıyorum.
Örneğin tarihin mod 19 a göre değerini neden alıyoruz vb...

Bu şekilde çalışan bir formülü anlayıp bunu kendi günlerimize uygulamak
örneğin anneler gününe uygulamak ya da engelliler günü vb.

Ramazan kurban bayramlarına gelince durum şu şekilde
sizin bahsettiğiniz Arabistan ile bizim tarih hesaplamalarımız örtüşmeme sebebi
ancak örtüşmemesinin altında yatan sebep ise şu şekilde

İslam'ın takvimi Hicri takvim Ay günlerini baz alır ve başlangıcını Peygamberimizin Mekke'den Medineye göç-Hicretini sıfırıncı gün alır
Hristiyanların ve şuan bizimde kullandığımız Miladi takvim Güneş gününü baz alır ve başlangıcını Hz. İsa'nın doğum gününü sıfırıncı gün alır.

Ay günleri 29 gün
Güneş günleri 30/31 günden oluşuyor
Elbette bir de Hicri takvim Miladi takvimden yaklaşık 622 yıl sonra başlamıştır...

Küsüratları da elbette var....

12 ayda hicri ve miladi takvim arasında bundan dolayı her yıl 11 gün fark oluşur. Bir anlamda Miladi takvime göre her yıl Hicri takvime 11 gün fark atar... yaklaşık 33 yılda 1 yıl fark atılır....

Örneğin Peygamberimiz 571 de doğmuş 632 yılında vefat etmişti.
632 - 571 = 61 yaş çıkıyor oysa Peygamberimiz 63 yaşında vefat etmiştir.
Bu 2 yıl farkta buradan kaynaklanır.
61 yıl yaklaşık 33 yıldan 2 tane yapar... bu da 2 yıl fark demektir...

Kurban ve ramazan bayramı ve diğer dini gün ve gecelerin her yıl 11 gün geriye gelmesinin sebebi de budur.

Şuan hicri takvim hesaplarına girmiyorum yoksa boğulurum :)

Ben sadece Yıl içinde Değişken olan bir günün yıllara göre yerini tespit etmenin formülünü anlamaya çalışıyorum

Takvimde HAFTA, HAFTASAY (veya 7 nin katı, mod 7 gibi) işlemi varsa bi farklılık da HAFTANIN İLK GÜNÜ nün hangi gün olduğuyla ilgili bir farklılık da olabilir.
Excelde HAFTANINGÜNÜ işlevinin ikinci unsuru bununla ilgili.
Bir de yılın 1'inci haftası hangisidir sorusu da benzer durumda.

Paskalya günü nasıl bulunur bilmiyorum.
Belki 19. Hafta filan gibi bir şeydir ve 19 işlemi onun için yapılıyordur.

Dediğim gibi, anneler günü, babalar günü gibi hesaplamalar zor değil.

Ekli dosyayı görüntüle Kitap1.xlsm

Formülle bir örnek...
Anneler Günü hesaplanmasına yönelik....

2020 Mayısın ilk Haftası
=HAFTASAY(TARİHSAYISI(1&D2&C2);2)
Mayıs 2020 ilk hafta pazar günü
=TARİH($C$2;1;(HAFTASAY(TARİHSAYISI(1&D2&C2);2)-1)*7-HAFTANINGÜNÜ(TARİH($C$2;1;1);2)+1)+7
Anneler Günü (2. pazar)
=TARİH($C$2;1;(HAFTASAY(TARİHSAYISI(1&D2&C2);2)-1)*7-HAFTANINGÜNÜ(TARİH($C$2;1;1);2)+1)+14

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Benim yazdığım 1 günlük farkla ilgiliydi.
1 Ramazan hangi gündür sorusunun cevabı, S.Arabistan ile Türkiye arasında farklı oluyor sıkça.
Bunun nedeni, bahsettiğiniz 11 gün öne gelme durumu değil, AY yılı GÜNEŞ yılı farkı.

Benim yazdığım 1 günlük farkla ilgiliydi.
1 Ramazan hangi gündür sorusunun cevabı, S.Arabistan ile Türkiye arasında farklı oluyor sıkça.
Bunun nedeni, bahsettiğiniz 11 gün öne gelme durumu değil, AY yılı GÜNEŞ yılı farkı.
Ay ve Güneş günü arasında bir yılda 11 gün fark oluyor küsüratları da var elbette...

Arabistan ile fark ise şundan
Diyanet rasathaneye dayalı bilimsel gözlem yapıyor.
Arabistan gözleme ve göz ile görmeye dayalı yani sünnete uygun dinsel gözlem yapıyor

Benim söylediğimi yazmışsınız.
Bilimsel yöntem ve gözle görme yöntemi mevzuu.

Konuyla doğrudan alakası yok ama bir tecrübemi aktarayım Mekke ve Medine'de Ramazan umresi dolayısıyla yaklaşık 4 ay kaldım. Gökyüzü gece ve gündüz o kadar netki her yıldız ayrı ayrı gözlemlenebiliyor. Bizim ülkede böyle değil.
Bunun sebebide gökyüzünde iklimden dolayı su buharının yok denecek kadar az olması...
Çölde şehir ışıklarıda yoksa harika bir gözlem yapılabiliyor.

Ancak matematiksel işlemler daha net sonuç verirler.
Allah Teala Kur'an-ı Kerimde Kamer Suresi 49. Ayette Her şeyi bir ölçüye göre yarattığını söylüyor.
Bu ölçü aslında gündelik hayatta kullandığımız Kader'dir.
Kader ölçü demektir.
Yani evrende yaratıcı her şeyi bir kural ile yaratmıştır bizler ise nedensellik ilkesi ile sebep-sonuçlara bakarak bu ölçüleri bulmaya çalışıyoruz. Buradaki çabamızda yani takvimdeki bu düzeni bulma işlemide bu kaderin bir anlamda formülüze edilmesidir

@Ömer BARAN Bey şunu farkettim.

Tüm resmi ve dini bayramları hesaplarken Formul_01 ve Formul_02 sabit sadece tarihi tespitte kullandıkları formüle gün sayısı eklemişler +1 ya da +39 gibi...

Paskalya Pazartesi gününde şu formül kullanılmış =================================>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> +1 Eklenmiş
=EĞER(VE(Baslama_Tarihi>Formul_01+1;Baslama_Tarihi<=Formul_02);Formul_02+1;Formul_01+1)

Yükseliş Perşembe gününde şu formül kullanılmış =================================>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> +39 Eklenmiş
=EĞER(VE(Baslama_Tarihi>Formul_01+39;Baslama_Tarihi<=Formul_02);Formul_02+39;Formul_01+39)

Vendredi Saint =================================>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> +40 Eklenmiş
=EĞER(VE(Baslama_Tarihi>Formul_01+40;Baslama_Tarihi<=Formul_02);Formul_02+40;Formul_01+40)

Whit Pazartesi =================================>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> +50 Eklenmiş
=EĞER(VE(Baslama_Tarihi>Formul_01+50;Baslama_Tarihi<=Formul_02);Formul_02+50;Formul_01+50)

Formul_01 :
Kod:
(1 satır)

Formul_02 :
Kod:
(1 satır)

Dediğim gibi; kendilerinin kutsal günlerini/gecelerini ve nasıl hesaplandığını, aralarındaki hafta/gün ilişkilerini bilmiyorum.
Bence o konuyu ve belgeyi bir kenara bırakıp kendi belgenizi oluşturun ve onun üzerinde düşünün, halledemediğiniz hususlar için FORUM burada.

.

Sayın @merakli .
Ayrıca bir de Hicri-Miladi mevzuunda aşağıdaki konu sayfasına bir göz atın isterseniz.
Benim konu sayfasındaki ilgili cevabım 4 numaralı cevap.

Orada belirttiğim yöntemi 2021 Ramazan Bayramı (kaynak Diyanet) tarihi olan 13.05.2021 günü için;
HİCRİ ve ÜMMÜL KURA TAKVİMİ seçeneklerini iki ayrı hücreye uygulayıp 1 günlük farkın sadece bize özgü değil,
genel bir sorun olduğunu görürsünüz.
ÜMMÜL KURA biçimlendirmesinin sonucu 01.10.1442 iken HİCRİ biçimlendirmesinin sonucu 02.10.1442 oluyor.

Sayın @merakli .
Ayrıca bir de Hicri-Miladi mevzuunda aşağıdaki konu sayfasına bir göz atın isterseniz.
Benim konu sayfasındaki ilgili cevabım 4 numaralı cevap.

Orada belirttiğim yöntemi 2021 Ramazan Bayramı (kaynak Diyanet) tarihi olan 13.05.2021 günü için;
HİCRİ ve ÜMMÜL KURA TAKVİMİ seçeneklerini iki ayrı hücreye uygulayıp 1 günlük farkın sadece bize özgü değil,
genel bir sorun olduğunu görürsünüz.
ÜMMÜL KURA biçimlendirmesinin sonucu 01.10.1442 iken HİCRİ biçimlendirmesinin sonucu 02.10.1442 oluyor.

Teşekkürler not aldım inceleyeceğim.

İyi geceler,
Yukarıdaki yorumları okudum.
Ben de bir ara dini bayramları bulmaya çabalamıştım. Sonuç alamadım. Sebebi yukarıdaki yorumlarda var.
Şöyle bir şey dikkatimi çekti:
Google'da "2021 ramazan" şeklinde bir arama yapınca başlangıç ve sonu gösteriyor. 2022 için de gösteriyor.
2023 için arama yapınca altta "Tarihlerde değişiklik olabilir." şeklinde bir açıklama yer alıyor.
Ben bu durumu görünce "Bu işi Google bile hesaplayamıyor." diyerek pes etmiştim.

Milattan önce diyebileceğim bir dönemde (Excel başlangıç seviyesi aslında ama kendine güven TAM ;) tabi)
hazırladığım bir takvimi buldum. Tamamen formüllerle oluşturulmuş.

Farklı durum: 1909-1934 yıllarında kutlanan Temmuz ayındaki İydi Milliye (Milli Gün).
Yani 1925 - 1934 arasında iki tane Milli Günümüz varmış; İydi Milliye ve Cumhuriyet Bayramı.

Sayfa koruması şifresiz , satır sütun başlıklarını görünür yapıp, gizli sütunlara filan da bakarsınız.
Oralarda bir şeyler vardır mutlaka. İncelersiniz.
Sonradan eklenen not: Dosyada sayfa koruması şifreli imiş; şifre >> takvim

İyi geceler,
Yukarıdaki yorumları okudum.
Ben de bir ara dini bayramları bulmaya çabalamıştım. Sonuç alamadım. Sebebi yukarıdaki yorumlarda var.
Şöyle bir şey dikkatimi çekti:
Google'da "2021 ramazan" şeklinde bir arama yapınca başlangıç ve sonu gösteriyor. 2022 için de gösteriyor.
2023 için arama yapınca altta "Tarihlerde değişiklik olabilir." şeklinde bir açıklama yer alıyor.
Ben bu durumu görünce "Bu işi Google bile hesaplayamıyor." diyerek pes etmiştim.
Diyanet'in takvimleri 2022 'de son.
Devamı yıl yaklaşınca gelior, hep böyle,

Bu mesajla ilgili bir espri aklıma geldi (yıllar öncesine dayanır)
Biri GOOGLEye tırnak içerisinde "eli yüzü düzgün, helal süt emmiş kız" yazıp ENTER demiş.
Sonuç BOŞ. (ekran görüntüsü vardı ya da montaj bilemiyorum)

Google bulamadığına göre çırpınmaya gerek yok. Demekki böyle biri YOK demiş.
.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar