Çözüldü Klasöre yeni eklenen müşteri dosya isimlerini, tarayıp bulma.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Epakambalaj

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İyi günler üstadlarım.

Müşteriler isimli bir klasörümüz var.
Bir excel dosyasına, klasördeki müşteri isimlerini ve kalan bakiyelerini çekiyoruz.
200 civarı müşterimize yeni ilaveler olduğunda, kimi isimleri eklemeyi unutuyoruz gözümüzden kaçıyor.
Klasördeki isimleri ve dosyadaki isimleri tarayıp, bağlantı yapılmayan isimlerin bildirimini almak istiyoruz.
Yardımcı olabilir misiniz?

Bahsettiğiniz müşteri isimli klasör hangi formatta öncelikle onu belirtirseniz ona göre yardımcı olalım. Eğer müşteriler dediğiniz klasörde excel formatında bir veri tablosu var ise, PivotTablo ile sorununuzu çözebilirsiniz. Aşağıya eklediğim örneklerde Çalışma1.exe dosyasğ müşterilerin , ad soyad, tarih, aldığı ürün, adres, telefon gibi verileri mevcuttur. Çalışma2.exe de ise bu verilerin PivotTablosu mevcuttur. Pivot Tabloda ilk çalışmadaki verilerden istediğiniz verileri özet olarak tablo haline getirmiştir. İlk çalışmaya eklediğiniz yeni müşteri verilerileri otomatik olarak çekecek ve tabloya ekleyecektir. Aranot: Eklenen verileri tabloda görmek için sağ tıklayıp yenilemeniz gerekmektedir. Yazdıklarınızdan dolayı istediğiniz çalışmanın bu olduğunu düşünüyorum. Dosyalarınızı örneklendirip eklerseniz daha iyi anlar ve yardımcı olurum. Saygılar.

Ekli dosyalar

klasör olarak yükleyemedim.
müşteri hesapları farklı dosyada, müşterilerin tamamı aynı dosyada olacak şekilde çalışıyoruz.

Ekli dosyalar

Çalışmanız hakkında detaylı bilgi verilmediği için iki ayrı kod oluşturdum.

1. kodda Müşteri Hesabları sayfasında A sütununda yazan isimlerle dosya isimlerini aynı tutuğunuzu var sayıldı.
2. kodda klasörde bulunan müşteri dosyalarında Sayfa1 de H2 hücresinde yazılı olan müşteri ismi ile A sütununda yazan isimlere göre çalıştığınızı varsayıldı.

1. Kod
VBA:
You must log in to view content
(19 satır)

2.Kod

VBA:
(29 satır)

Ekli dosyalar

Üstadım sistem istediğimiz şekilde olmuş. Elinize sağlık.

Mümkünse bizi uyarması vermesi yerine, "ÇALIŞTIR"ı tıkladığımızda direkt olarak "Müşteriler" klasöründeki her dosyanın AR2 ve AS2 hücrelerini A ve B sütünlarına otomatik olarak aktarsa, bizim elle düzeltmemize gerek kalmaz.

Bahsettiğiniz müşteri isimli klasör hangi formatta öncelikle onu belirtirseniz ona göre yardımcı olalım. Eğer müşteriler dediğiniz klasörde excel formatında bir veri tablosu var ise, PivotTablo ile sorununuzu çözebilirsiniz. Aşağıya eklediğim örneklerde Çalışma1.exe dosyasğ müşterilerin , ad soyad, tarih, aldığı ürün, adres, telefon gibi verileri mevcuttur. Çalışma2.exe de ise bu verilerin PivotTablosu mevcuttur. Pivot Tabloda ilk çalışmadaki verilerden istediğiniz verileri özet olarak tablo haline getirmiştir. İlk çalışmaya eklediğiniz yeni müşteri verilerileri otomatik olarak çekecek ve tabloya ekleyecektir. Aranot: Eklenen verileri tabloda görmek için sağ tıklayıp yenilemeniz gerekmektedir. Yazdıklarınızdan dolayı istediğiniz çalışmanın bu olduğunu düşünüyorum. Dosyalarınızı örneklendirip eklerseniz daha iyi anlar ve yardımcı olurum. Saygılar.
emeğiniz için teşekkür ederiz. bu şekilde işimize yaramıyor.

Üstadım sistem istediğimiz şekilde olmuş. Elinize sağlık.

Mümkünse bizi uyarması vermesi yerine, "ÇALIŞTIR"ı tıkladığımızda direkt olarak "Müşteriler" klasöründeki her dosyanın AR2 ve AS2 hücrelerini A ve B sütünlarına otomatik olarak aktarsa, bizim elle düzeltmemize gerek kalmaz.

Deneyin,
Kod:
(18 satır)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
14