Renk Alanına Sabit Yeni Renk Eklemek

Çözüldü Renk Alanına Sabit Yeni Renk Eklemek

ExcelDepo

Site Kurucusu
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamlar,

Excel Şerit Menü Giriş Sekmesindeki Dolgu Rengi ya da Yazı Tipi Rengi alanlarına sabit olarak panelde olmayan renk ekleyebiliyor muyuz? Fikri olan var mı?

1624385704175.webp

Demek istediğim şu:
Üst resimde ok ile işaretlediğim iki rengi Son Kullanılan Renkler olarak ekliyorum özel RGB kodları ile.
Lakin dosyayı kapatıp yeni bir dosya açınca o alanda tanımladığım renklerde alttaki gibi gitmiş oluyor.

Ekli dosyayı görüntüle Kitap1.xlsx

İlk resimde eklediğim bu Son Kullanılan Renkleri stabil hale getirebilir miyiz?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba,

Ofis 365 sürümden bir test yaptım.

Boş bir excel dosyası açtım. Renk kartelasından hem RGB hem de Standart renk bölümünden özel renkler seçerek hücreleri renklendirdim. Dosyayı kaydedip kapattım.

Tekrar açtığımda Son Kullanılan Renkler bölümünde seçtiğim renkler sabit şekilde duruyordu.

Korhan hocam merhaba,

Aynı değilde yeni bir dosya açınca gitmekte.
var olan dosyada denemedim ama yeni dosyalarda ne yazık ki sıfırlanmaktadır. Ona bir çözüm arıyorum.

Merhaba Bahadır Bey,

Biraz araştırma yaptım.

Bu bilgiler aktif dosya için XML yapısında saklanıyormuş. Bulduğum linkleri paylaşıyorum. Belki siz bir şeyler çıkartırsınız.

Merhaba Korhan hocam,

Sanırım sadece dosya bazlı olarak eklenebiliyor yine :(
Denemedim ama ikinci linkten anladığım husus o.
Genel olarak bir eklenme sanırım mümkün değil.

İlgi ve alakanız için teşekkürlerimle.

Merhaba Bahadır Bey,

Bir dosya içinde bahsettiğiniz renkleri ekledikten sonra bu dosyayı kaydedin. Sonra bu dosyayı XLSTART klasörüne kopyalayın. Böylece açılan her dosya için bahsettiğiniz renkler tanımlı olarak görünecektir.

Ben biraz önce sizin görselde ki renklere benzer renkleri seçerek bir dosya oluşturdum. Bahsettiğim klasöre bu dosyayı (Kitap1.xlsx / Book1.xlsx) kopyaladım. Exceli açtığımda renkler sabit olarak göründü.

Belki bu yöntem işinize yarayabilir.

Merhaba Bahadır Bey,

Bir dosya içinde bahsettiğiniz renkleri ekledikten sonra bu dosyayı kaydedin. Sonra bu dosyayı XLSTART klasörüne kopyalayın. Böylece açılan her dosya için bahsettiğiniz renkler tanımlı olarak görünecektir.

Ben biraz önce sizin görselde ki renklere benzer renkleri seçerek bir dosya oluşturdum. Bahsettiğim klasöre bu dosyayı (Kitap1.xlsx / Book1.xlsx) kopyaladım. Exceli açtığımda renkler sabit olarak göründü.

Belki bu yöntem işinize yarayabilir.

Bu yöntemi deneyeceğim hocam.
Çok teşekkürler ilgi ve alakanız için.