A

Çözüldü Veriyi Yenilediğimde Satır Kayıyor

akadirhtn

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, bir excel dosyasında internetten örneğin Hepsiburada sayfasından veri çekiyorum, örneğin Redmi Note 10S 6/128 sayfasından. Veriyi çekip bir başka dosyaya fiyatını aldırıyorum ama veriyi yenileyince sitede ki değişikliklerden sanırım satırlar kayıyor ve fiyatını çektiğim excel dosyasına farklı bir satırın verisini çekmiş oluyor.

Bu durumu önlemek ve satırların kaymaması veya kaysa dahi aynı seçtiğim hücreyi veri olarak alması için ne yapabilirim?

İlginiz ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba @akadirhtn öncelikle hoş geldiniz. Sorununuzdan anladığım kadarıyla veriyi başka bir sayfaya yada çalışma kitabına çekiyorsunuz oradan da asıl dosyanıza fiyatları taşıyorsunuz. Peki asıl dosyanıza taşırken nasıl bir yöntem izliyorsunuz. Direk hücre eşitliği yaparak mı fiyatları asıl dosyanıza çekiyorsunuz. Düşeyara indis formülleri gibi formüller kullanmıyor musunuz bunların netliği için siteden çektiğiniz verilerin ve asıl sayfanıza çektiğiniz verilerin özeti şeklinde örnek dosyanızı paylaşırsanız daha açıklayıcı olur.

Merhaba @akadirhtn öncelikle hoş geldiniz. Sorununuzdan anladığım kadarıyla veriyi başka bir sayfaya yada çalışma kitabına çekiyorsunuz oradan da asıl dosyanıza fiyatları taşıyorsunuz. Peki asıl dosyanıza taşırken nasıl bir yöntem izliyorsunuz. Direk hücre eşitliği yaparak mı fiyatları asıl dosyanıza çekiyorsunuz. Düşeyara indis formülleri gibi formüller kullanmıyor musunuz bunların netliği için siteden çektiğiniz verilerin ve asıl sayfanıza çektiğiniz verilerin özeti şeklinde örnek dosyanızı paylaşırsanız daha açıklayıcı olur.
Hocam özet bir dosya ekledim yanıtıma. Yapmak istediğim şey verilerin kaymaması. Bu halde "FIYATCEKME" sekmesinde veriyi yenilettirdiğimde örneğin A177 sutunu normalde istediğim değeri getirirken yenileyince istediğim değer A179 falan oluyor, yani başka bir veriyi çekiyor.

Veriyi bozulmadan nasıl çekerim, çok uğraştım da çözümünü bulamadım

Ekli dosyalar

Çekmek istediğiniz fiyatlar FIYAT sayfasındaki modellerin 3 satır altında yer alıyor anladığım kadarıyla yazdığınız örneklere bakılırsa bu durumda VERİÇEKME sayfasında yazdığınız marka model tanımlarını isteğinize göre değil de Siteden gelen içeriğe uygun yani sitedeki kelimelerin en azından bir kaç kısmı ile eşleşecek şekilde yazarsanız resimdeki formülle fiyatlarınızda kayma oluşmayacaktır. Dosyanız ektedir. İnceleyiniz.

Adsız5.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çekmek istediğiniz fiyatlar FIYAT sayfasındaki modellerin 3 satır altında yer alıyor anladığım kadarıyla yazdığınız örneklere bakılırsa bu durumda VERİÇEKME sayfasında yazdığınız marka model tanımlarını isteğinize göre değil de Siteden gelen içeriğe uygun yani sitedeki kelimelerin en azından bir kaç kısmı ile eşleşecek şekilde yazarsanız resimdeki formülle fiyatlarınızda kayma oluşmayacaktır. Dosyanız ektedir. İnceleyiniz.

Adsız5.webp
dosyayı indiremiyorum ama şöyle ki 3 satır gibi net bir eşleşmeme yok, bazen yenilediğimde 1 satır bazen 5 satır gibi istediğim veri aşağı üste doğru kayıyor.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Dosyayı indirebilseydiniz ne demek istediğimi daha iyi anlamış olurdunuz. Ekseriyeten 3 satırdan kastım FIYAT sayfasını ne kadar yenileseniz de sonuçta FIYAT sayfasında çekmek istediğiniz marka/modelin Fiyatı hep yazılan modelin 3 satır altında kalmıyor mu.. Yazılan bu formül o markayı FIYAT sayfasında arar o ismi bulunca 3 satır altındaki veriyi sayfanıza çeker.

hocam dosyayı indiremedim ama manuel olarak resimde belirttiğiniz formülü uyguladım, mantığını da anlıyorum şimdi. Denedim veriyi yenileyince doğru veriyi çekti 3 satır alta inmesinin sebebi zaten normal fiyat yüzde indirimi ve sonra çekmek istediğim indirimli fiyatı vermesi. Bu haliyle çözüldü mü evet çözüldü çok teşekkür ederim ilginiz içim, daha pratik farklı bir yolu mudur acaba onu da merak etmekteyim :)

Merakınız giderildikten sonra konuyu çözüldü olarak işaretlerseniz forum sağlığı açısından iyi olur. Aklınıza takılan yeni sorular olunca da forum da yeni konu açarak sorabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.