Çözüldü İstediğim Grafiği Nasıl Yapabilirim?

Ben şöyle yorumluyorum. Duseyara vermiş olduğun olduğun tabliya göre yapabiliriz belki kaçıncı olmadan.

Ama eğer isim listesi tablonun en saginda olsaydi düşeyara kullanmak uygun olmazdi bunun yerine caprazdusey mi capraz ara mi formülü kullanabilrdik ama yeni versiyonlarda oluyor benimkisi eski 2010 olmazdi .

Isim listesi sagda olmazi indis kaçıncı kullanmak daha iyi gelir.

Telefonda cevapla vs yapamadim pc gecince detaylı yazarım

Selamlar,
Sorularınıza cevaplar,

Soru.1 için Cevap : İNDİS - KAÇINCI ya da KAYDIR - KAÇINCI her ikisini de duruma göre kullanabilirsiniz. İNDİS - KAÇINCI yı tercih ederim. Çünkü KAYDIR işlevi Volatile (Uçucu ya da Oynak) işlev olup, sayfada herhangi bir hücrede değişiklik yapıldığında sayfanın komple yeniden hesaplanmasını tetikler. Excel Performans açısından İNDİS - KAÇINCI daha işlevsel geliyor bana...

Soru.2 için Cevap : DÜŞEYARA - KAÇINCI ile de sonuç alabilirsiniz....
kullanacağınız formül :
=DÜŞEYARA("Burak";$A$1:$G$13;KAÇINCI("Fen";$A$1:$G$1;0);0)
şeklinde....

Not :
KAÇINCI ya da DÜŞEYARA işlevinin bir özelliği olarak, Gerek isimlerde ve gerekse derslerde yazılanlar BENZERSİZ. Tekrar eden isimler olsaydı, örneğin 2 adet Burak olsaydı KAÇINCI işlevi listedeki ilk Burak hangi sıradaysa onun değerlerini getirecektir... 2. Burak için ise farklı formüle ihtiyaç duyulur...

Biraz Geç cevap verdim , düşeyara dediğiniz gibi oluyor ben başka yorumlamıştım ama değer hatası veriyor asıl istenilen veriyi vermiyor , yani sizin yazmış olduğunuz formül ile oluyor malasef :(

Sanıyorum Koşullu Biçimlendirme ile grafikte bir problem kalmadı....
Ben I harfi kullanarak yapmıştım. Siz değişik harfleri ya da karakterleri kullanabilirsiniz. Karakter genişliğine göre de Hücre (ya da kolon) genişliğini ayarlamanız gerekecek... % 100 durumuna göre uygun kolon genişliği seçmelisiniz..

@52779 evet çoğunu çözdüm ufak tefekler kaldı onlarıda hallederim.

Ekli dosyayı görüntüle DENEME.xlsm

Yukarıdaki Resimde b2 Hücresine Denk Gelen doğru cevap anahtarına d / y metodunu yaparak en son olarakda d/y saydır yapmıştım .

Sizin Yapmış olduğunuz tasarıma istinaden alarak geliştiriyorum peki ben bunu hangi formüllerle kullanarak saydırabilirim ?
ScreenHunter_2.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
W9 hücresine (doğru adetleri için)
=TOPLA.ÇARPIM(--($C9:$V9=$C$6:$V$6))
Yazın.

Y9 hücresine (Yanlış adetleri için)
=TOPLA.ÇARPIM(($C9:$V9<>"")*($C9:$V9<>$C$6:$V$6))
yazın

Z9 hücresine (BOŞ adetleri için)
isterseniz
=SÜTUNSAY($C9:$V9)-TOPLA(W9:Y9)
ya da
=TOPLA.ÇARPIM(--($C9:$V9=""))
formülünü yazın.

W9:Z9 seçin ve aşağıya doğru kopyalayın....

Düzeltme : W den sonra X geliyor ben X atlayıp Y yazmışım..
Yanlışlar X kolonunda yani Formül X9 hücresine yazılacak.
Boşlar için ise Z değil Y9 hücresine yazılacak...
formülünde de
=SÜTUNSAY($C9:$V9)-TOPLA(W9:X9)

Y yerine X gelecek...

Moderatörün son düzenlenenleri:
Kırmızı ve Yeşil renklendirmeleri anlamadım.
Eğer doğru yanıtlar için YEŞİL, yanlışlar için KIRMIZI ise
Doğrular için
C9 : V100 ( 100 tablonun sonundaki satır no olarak düşünün)
Koşullu biçimlendirme... Formül kullan....
=C9=C$6
Biçimlendirme YEŞİL dolgu

Yanlış için ise
=VE(C9<>"";C9<>C$6)
Biçimlendirme KIRMIZI dolgu

BOŞ olduğunda da mevcut zemin rengi (BEYAZ) olacaktır.

W9 hücresine (doğru adetleri için)
=TOPLA.ÇARPIM(--($C9:$V9=$C$6:$V$6))
Yazın.

Y9 hücresine (Yanlış adetleri için)
=TOPLA.ÇARPIM(($C9:$V9<>"")*($C9:$V9<>$C$6:$V$6))
yazın

Z9 hücresine (BOŞ adetleri için)
isterseniz
ya da
=TOPLA.ÇARPIM(--($C9:$V9=""))
formülünü yazın.

W9:Z9 seçin ve aşağıya doğru kopyalayın....

Tamam Hocam , Tamamen Bitti Hocam sorularım

Kırmızı ve Yeşil renklendirmeleri anlamadım.
Eğer doğru yanıtlar için YEŞİL, yanlışlar için KIRMIZI ise
Doğrular için
C9 : V100 ( 100 tablonun sonundaki satır no olarak düşünün)
Koşullu biçimlendirme... Formül kullan....
=C9=C$6
Biçimlendirme YEŞİL dolgu

Yanlış için ise
=VE(C9<>"";C9<>C$6)
Biçimlendirme KIRMIZI dolgu

BOŞ olduğunda da mevcut zemin rengi (BEYAZ) olacaktır.

Ben Onları Yaparken Hücreler eşit ve eşit değildir. kullandım. Ama yanlış için sizin verdiğiniz formülü kullanırım

Evet dokumanı ekledim...
İncelersiniz....
@52779 Güzel bir örnek 👏

Bu dosya ile ilgili bir şey danışmak istiyorum.

Koşullu biçimlendirme ile yapılanda doğru cevap şeçeneğini yeşil renkle =YİNELE("I";KYUVARLA(100*H8;1)) şeklinde biçimlendirebilir miyiz?
Belki ondan sonra en çok yanlış yapılan şeçeneği en koyu kırmızı ile daha sonrakileride yanlış seçilme sayısına göre daha az tonda kırmızı renkle değerlendirmek içimn koşullu biçimlendirmede ne gibi bir düzenleme yaparız

@52779 Güzel bir örnek 👏

Bu dosya ile ilgili bir şey danışmak istiyorum.

Koşullu biçimlendirme ile yapılanda doğru cevap şeçeneğini yeşil renkle =YİNELE("I";KYUVARLA(100*H8;1)) şeklinde biçimlendirebilir miyiz?
Belki ondan sonra en çok yanlış yapılan şeçeneği en koyu kırmızı ile daha sonrakileride yanlış seçilme sayısına göre daha az tonda kırmızı renkle değerlendirmek içimn koşullu biçimlendirmede ne gibi bir düzenleme yaparız
=YİNELE("I";KYUVARLA(100*H8;1))
YİNELE işlevi hücreye yazılan bir değeri (ki burada I harfi) istenilen adette tekrarlayarak yazdırmak içindir.
Koşullu biçimlendirme için ise, Mantıksal önerme olması gerekir. Yani sonuçta DOĞRU ya da YANLIŞ sonucu üretmesi gerekir ki, DOĞRU olanlar da Koşullu biçimlendirilebilsin.
Şimdi YİNELE işlevi ile nasıl bir DOĞRU - YANLIŞ sonucu çıkarabilirsiniz bilemem... Kararı siz verin.....

İkinci soru :
Bu durumda, yanlış olan şıkların büyükten küçüğe sırasının yapılması gerekir. Yardımcı kolon kullanın. Fazla yanlış sayısından az yanlış sayısına doğru yanlış cevap şıklarını sıralayın.
Koşullu biçimlendirmeyi de bu kolona göre yapın...
Örnek
A5:A8 de A, B, C, D yazıyor olsun
B5:B8 de 15, 20, 25, 20 gibi cevap adetleri olsun.... (Burada aynı adetler olabilir...)
Doğru cevap şıkkı : A olsun...

yardımcı kolon C5 : C8 e de sıralamayı yapın.... A için Boş ya da 0, B için 2, C için 3, D için 2 (B ile D aynı adette, sıralaması da aynı olmalı)
Koşullu Biçimlendirme
A5 : A8 seç
formüller
=$C5 = 3 Koyu Kırmızı
=$C5 = 2 Açık Kırmızı
=$C5 = 1 Uçuk Kırmızı
=$C5 = 0 (ya da BOŞ) YEŞİL

=YİNELE("I";KYUVARLA(100*H8;1))
YİNELE işlevi hücreye yazılan bir değeri (ki burada I harfi) istenilen adette tekrarlayarak yazdırmak içindir.
Koşullu biçimlendirme için ise, Mantıksal önerme olması gerekir. Yani sonuçta DOĞRU ya da YANLIŞ sonucu üretmesi gerekir ki, DOĞRU olanlar da Koşullu biçimlendirilebilsin.
Şimdi YİNELE işlevi ile nasıl bir DOĞRU - YANLIŞ sonucu çıkarabilirsiniz bilemem... Kararı siz verin.....

İkinci soru :
Bu durumda, yanlış olan şıkların büyükten küçüğe sırasının yapılması gerekir. Yardımcı kolon kullanın. Fazla yanlış sayısından az yanlış sayısına doğru yanlış cevap şıklarını sıralayın.
Koşullu biçimlendirmeyi de bu kolona göre yapın...
Örnek
A5:A8 de A, B, C, D yazıyor olsun
B5:B8 de 15, 20, 25, 20 gibi cevap adetleri olsun.... (Burada aynı adetler olabilir...)
Doğru cevap şıkkı : A olsun...

yardımcı kolon C5 : C8 e de sıralamayı yapın.... A için Boş ya da 0, B için 2, C için 3, D için 2 (B ile D aynı adette, sıralaması da aynı olmalı)
Koşullu Biçimlendirme
A5 : A8 seç
formüller
=$C5 = 3 Koyu Kırmızı
=$C5 = 2 Açık Kırmızı
=$C5 = 1 Uçuk Kırmızı
=$C5 = 0 (ya da BOŞ) YEŞİL
Peki sizin örnekte sadece doğru cevapların yineleyen I harfleri yeşil renkli nasıl yapabiliriz.

Örneklersek

1. sorunun doğru cevabı D şıkkı ise D seçeneğinin yineleyenleri yeşil
2. sorunun doğru cevabı C şıkkı ise C seçeneğinin yineleyenleri yeşil
3. sorunun doğru cevabı A şıkkı ise A seçeneğinin yineleyenleri yeşil
gibi...

Örnek tablo şeklinde ek dosya eklemişti hocamiz, benim istediğim grafk ek dosyada mevcut idi ama benim istediğim sabit olduğu için yanitlar bölümünden saydırarak daha sonra cevap şık konusuna denk geleni saydırmak yani yineli formülü kullanildi. Bunu koşullu biçimlendirme yapıldı sadece.

Sizin sorunuz ise gene örnek de mevcuttur ilk basta anlamamıştım ama formülleri yavas yavas isleme metonuduna bakarak oluyor

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
60