Çözüldü İstediğim Grafiği Nasıl Yapabilirim?

Selamlar,

1 - Kullandığınız formül
=EĞERSAY(B$2:B$12;$A$15)
Formüldeki ikinci $ sabitlemeyi kaldırın, Yani
=EĞERSAY(B$2:B$12;$A15)
Formülü sağa ve aşağıya kopyalayın.

2 - A19 a Boş yazın.
B19 a
=TOPLA.ÇARPIM(--(B$2:B$12=""))
formülünü yazın ve sağa doğru kopyalayın.

3 - Grafik için
Grafiği seç >>> Sağ tık >>> Veri Seç
Seri1 seçin >>> Düzenle
=Sayfa1!$B$15:$B$18 deki 18 i 19 yapın.... Yani
=Sayfa1!$B$15:$B$19
Aynı şekilde, Yatay(kategori) eksen >>> düzenle
=Sayfa1!$A$15:$A$19
şeklinde düzenleyin...

grafik dolgusu için
Ya
Grafikte Sütunlardan herhangi birisine sağ tık >>> Veri Serilerini biçimlendir >>> Dolgu
Noktalarda Renk Değiştir işaretleyin.
Ya da
Her bir sütuna çift tık yapın (Yani sütunu ek seçin) >>> Sağ tık >>> Veri noktasını Biçimlendir >>> Dolgu
İstediğiniz Renk seçin...

Şekildeki gibi Kenarlık yapmak istiyorsanız,
Grafikte Sütunlardan herhangi birisine sağ tık >>> Veri Serilerini biçimlendir >>> Kenarlık
İstediğiniz kenarlık rengi ve çizgi genişliğini seçin.

Sütunlar arasında BOŞLUK olmasın derseniz
Grafikte Sütunlardan herhangi birisine sağ tık >>> Veri Serilerini biçimlendir >>> Seri Seçenekleri
Seri Çakışması = 0
Boşluk Genişliği = 0
olarak ayarlayın....

Tamamdır derseniz problem YOK... Eğer diğerlerini de aynı şekilde ya da seçmeli olarak (Açılır Listeden soru no seçilerek interaktif grafik olarak) yapılsın derseniz, yarın (bugün) akşam dosyanıza grafikleri yapar dosyayı eklerim...

kolaylar gelsin sizlere...

Selamlar,
Bu sabah biraz zaman bulunca size bir örnek hazırlamaya çalıştım...
Ekli dosyayı görüntüle Profil AlışVeriş- STOK-Sipariş.xlsm

Sayfa1 de 25 soruya yaklaşık 110 öğrencinin vermiş olduğu cevaplar tablosu var.
Bu tablodan hareketle de
Sayfa2 de,
** Koşullu biçimlendirme kullanılarak
** Sütun ve Bar grafikleri ile grafik
örnekleri var.... Fikir vermek açısından ekliyorum dosyayı... İncelersiniz...

Düzeltme :
O7 : O11
aralığında, formüllerde referans olarak J2 hücresindeki Seçim değeri alınmış (kopyalamada düzeltme unutulmuş)
J2 yerine T3 olmalı..... KAÇINCI($T$3;Sayfa1!$C$7:$AA$7; )
Dosyada Düzeltme işlemi yapıldı. Yeni dosya eskisi ile değiştirildi.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,

1 - Kullandığınız formül
=EĞERSAY(B$2:B$12;$A$15)
Formüldeki ikinci $ sabitlemeyi kaldırın, Yani
=EĞERSAY(B$2:B$12;$A15)
Formülü sağa ve aşağıya kopyalayın.

2 - A19 a Boş yazın.
B19 a
=TOPLA.ÇARPIM(--(B$2:B$12=""))
formülünü yazın ve sağa doğru kopyalayın.

3 - Grafik için
Grafiği seç >>> Sağ tık >>> Veri Seç
Seri1 seçin >>> Düzenle
=Sayfa1!$B$15:$B$18 deki 18 i 19 yapın.... Yani
=Sayfa1!$B$15:$B$19
Aynı şekilde, Yatay(kategori) eksen >>> düzenle
=Sayfa1!$A$15:$A$19
şeklinde düzenleyin...

grafik dolgusu için
Ya
Grafikte Sütunlardan herhangi birisine sağ tık >>> Veri Serilerini biçimlendir >>> Dolgu
Noktalarda Renk Değiştir işaretleyin.
Ya da
Her bir sütuna çift tık yapın (Yani sütunu ek seçin) >>> Sağ tık >>> Veri noktasını Biçimlendir >>> Dolgu
İstediğiniz Renk seçin...

Şekildeki gibi Kenarlık yapmak istiyorsanız,
Grafikte Sütunlardan herhangi birisine sağ tık >>> Veri Serilerini biçimlendir >>> Kenarlık
İstediğiniz kenarlık rengi ve çizgi genişliğini seçin.

Sütunlar arasında BOŞLUK olmasın derseniz
Grafikte Sütunlardan herhangi birisine sağ tık >>> Veri Serilerini biçimlendir >>> Seri Seçenekleri
Seri Çakışması = 0
Boşluk Genişliği = 0
olarak ayarlayın....

Tamamdır derseniz problem YOK... Eğer diğerlerini de aynı şekilde ya da seçmeli olarak (Açılır Listeden soru no seçilerek interaktif grafik olarak) yapılsın derseniz, yarın (bugün) akşam dosyanıza grafikleri yapar dosyayı eklerim...

kolaylar gelsin sizlere...

Bu Bilgiler için Teşekkür Ederim.

Selamlar,
Ekli dosyayı görüntüle 9934

Bu tablodan hareketle de
Sayfa2 de,

Düzeltme :
aralığında, formüllerde referans olarak J2 hücresindeki Seçim değeri alınmış (kopyalamada düzeltme unutulmuş)

En Çok İşime Yaracak Ve bu konuda geliştirip öğrenmem için örnek çok işime yaradı Allah Razı Olsun Hocam Teşekkürler.

En Çok İşime Yaracak Ve bu konuda geliştirip öğrenmem için örnek çok işime yaradı Allah Razı Olsun Hocam Teşekkürler.
Ben teşekkür ediyorum...
Eklenen dokumanda, öğrencilerin sorulara verdikleri cevap şıkları rastgele olduğundan
sonuçlar tam anlamıyla yorumlanamıyor olabilir....

İsterseniz, cevap şıklarının mantığa biraz daha uygun olduğu örneği de ekleyebilirim... Aynı dokumanın bir değişik versiyonu...
Bu örnekte, küçük bir makro ile grafik için mouse gezdirerek Soru No seçim var. Makro olmaz derseniz, dokumanı yine açılır listeden seçimli yapabilirim. Bu örnekte ayrıca Doğru - Yanlış - Boş adetlerinin her bir öğrenci için hesaplaması da bulunmakta...

Selamlar,

Bu tablodan hareketle de
Sayfa2 de,

Düzeltme :

Bu Tarz Grafiği Yapılmem Adına Öğrenecem Bir Video Var Mı Hocam ?

Ben teşekkür ediyorum...
Eklenen dokumanda, öğrencilerin sorulara verdikleri cevap şıkları rastgele olduğundan
sonuçlar tam anlamıyla yorumlanamıyor olabilir....

İsterseniz, cevap şıklarının mantığa biraz daha uygun olduğu örneği de ekleyebilirim... Aynı dokumanın bir değişik versiyonu...
Bu örnekte, küçük bir makro ile grafik için mouse gezdirerek Soru No seçim var. Makro olmaz derseniz, dokumanı yine açılır listeden seçimli yapabilirim. Bu örnekte ayrıca Doğru - Yanlış - Boş adetlerinin her bir öğrenci için hesaplaması da bulunmakta...

Paylaşabilirseniz memmun kalırım hocam bir çalışma yapıyorum deneme analiz formatını hazırladım son olarak böyle bir analiz kaldı onuda öğrenirim inşallah

Rastgelirseniz eğer hocam paylaşırsanız memmün kalırım . Yada aramam gereken grafik türünü söylerseniz bende araştırırım
Siz yapmak istediğiniz tip grafiği internetten araştırın derim...
Sonuçta uygun bir örnek bulacağınızdan eminim.

Yok, bulamadım derseniz eğer, yapmak istediğiniz grafiğin resmini ekleyin ya da başlangıçta neler yapılabiliyorsanız o dosyayı ekleyin.
Ben size neler yapılabileceğini adım - adım yazmaya çalışırım....

Siz yapmak istediğiniz tip grafiği internetten araştırın derim...
Sonuçta uygun bir örnek bulacağınızdan eminim.

Yok, bulamadım derseniz eğer, yapmak istediğiniz grafiğin resmini ekleyin ya da başlangıçta neler yapılabiliyorsanız o dosyayı ekleyin.
Ben size neler yapılabileceğini adım - adım yazmaya çalışırım....

Tamam Hocam Bu Konu üzerinden Yol Alırım ben inceleyim . Ek dosya olarak oda işime yaradı baya teşekkr ederim.

Selamlar,

Bu tablodan hareketle de
Sayfa2 de,

Düzeltme :

Merhaba Koşullu Biçimlendirmeyi yorumlamaya çalışıyorum ama şu kısmı anlamadım

Soru 1 : =EĞERSAY(KAYDIR(Sayfa1!$C$9;;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7;)-1;KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$B$9:$B$10000);1);$D7)

Yukarıdaki Kod Kırmızı Renk'de olan kısmı anladım ve kalın olaran -1 yorumlama yapamadım , daha sonra altı çizili olan yerde " zzz " yorumlama yapamadım ne demek istediğinizi

Soru 2 : =YİNELE("I";KYUVARLA(100*H7;1)) Bunuda yaptım koşullu biçimlendirmede renklendirme yaptım ama sadece ı olanları yapabildim içini boyoma kısmıını bi türlü beceremedim. Kuralları yönet bölümünden baktığımda o hücreye ait indis formülü kullanılmış aama ben bunu kullanmadım daha

Selamlar,
Önce formülü açıklayalım.... Formül Dinamik alan olması açısından bu şekilde yazıldı...
** Soru adedi 25 olmaz da 10 olur ya da 20 olur.
** Soru numaraları peşpeşe yazmaz da 1 , 3, 5, 9 , 2, 6 gibi yazabilir.
** Öğrenci sayısı da değişiklik seyredebilir.
=EĞERSAY(KAYDIR(Sayfa1!$C$9;;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7: )-1;KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$B$9:$B$10000);1);$D7)

D7 de A şıkkı yazıyor....
J2 de de Soru No yazıyor....

KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$B$9:$B$10000) ===>> Dinamik alan tanımlamak için kullanıldı. Bugün için tabloda 110 öğrenci var. Yarın belki 120 olur ya da 105 olur....
zzzzzz alfabetik sıralamaya bakarsanız en son sıradaki kelime gibi... Sayfa1!$B$9:$B$10000 de en son kelimeyi (Metini) aratmak istiyoruz. Yani Metin olarak B9 : B10000 aralığında en son dolu hücreye göre tablodaki satır sayısını verecek.... Tabloda 110 öğrenci var.
= KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$B$9:$B$10000) diye yazarsanız sonuç 110 olacaktır.

KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; ) ===>> J2 de yazan soru numarasının C7 : AA7 aralığında kaçıncı olduğunu hesaplar.
Örneğin J2 de 7 yazıyor olsun.. Tablomuza göre
= KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; ) yazarsanız.. Sonuç 7 çıkacaktır.

KAYDIR(Baş.Hücresi; Kaydırılacak satır adedi; kaydırılacak sütun adedi; Satır adedi olarak yükseklik; Sütun adedi olarak genişlik)
şeklindedir.

KAYDIR(Sayfa1!$C$9;;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; )-1;KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$B$9:$B$10000);1) bakacak olursak
Başlangıç hücremiz C9
Kaydırılacak satır adedi : 0 yani satır olarak kaymıyor... Bu durumda hala C9 dayız... (Eğer 0 yerine 2 yazsaydı 2 satır kayacaktı ve bu durumda C9 da C11 olacaktı.)
Kaydırılacak sütun adedi : KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; )-1 = 7 - 1 =6 6 kolon sağa kayacak... C9 daydık 6 kolon kayarak I9 a gelinriz. (Tablomuzda bakarsanız 7 no lu soru I kolonundadır.)
Satır adedi olarak Yükseklik : KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$B$9:$B$10000) = 110 satır. I9 daydık...Yani I9 dan başlayarak 110 satırlık alan...
I9 : I118 olacaktır.
Sütun adedi olarak genişlik : 1 yazılmış. Yani 1 kolon, ya da sadece I kolonu... (Burada 3 yazsaydı, genişlik 3 kolon olacak I9 : K118 olacaktı)

Bu durumda sonuç şöyle olacak
KAYDIR(Sayfa1!$C$9;;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; )-1;KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$B$9:$B$10000);1) = $I$9 : $I$118

Formülün tamamına bakarsak
=EĞERSAY(KAYDIR(Sayfa1!$C$9;;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; )-1;KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$B$9:$B$10000);1);$D7) =
=EĞERSAY($I$9 : $I$118;$D7)
şeklinde olacak... yani 7 no lu soru için 7 nci sorunun kolonunda I9 dan başlayıp 110 öğrenci nin vermiş oldukları yanıtlarda A şıkkı kaç adettir onu sayıyoruz....

Koşullu Biçimlendirmeleri yazalım.
Öncelikle
D7 : D10 aralığında A, B, C, D olarak cevap şıkları var....
Örnek olarak yine 7. no lu soruyu alalım. 7 no lu sorunun doğru cevabını bulmamız gerekiyor
D7 : D10 aralığında Hücre değerine göre koşullu biçimlendirme var.. Formülü
=İNDİS(Sayfa1!$C$6:$AA$6;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; ))
Bunu inceleyelim.
KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; ) ===>> Bunu bir üst mesajda açıklamıştık... 7 no lu soru C7 : AA7 aralığında 7. sıradadır

=İNDİS(Sayfa1!$C$6:$AA$6;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; )) = İNDİS(Sayfa1!$C$6:$AA$6;7) şeklinde olacaktır.
Anlamı : C6 : AA6 aralığındaki 7. değeri bulup yazmak.
C6 : AA6 aralığında da Doğru cevap şıkları vardır... C6 : AA6 aralığındaki 7. değer 7. sorunun doğru cevap şıkkı olan B dir.

Bu durumda D7 : D10 aralığındaki şıklarda B yazan şık biçimlenecektir. Biz biçimlendirmeyi YEŞİL Renk DOLGU ve beyaz YAZI ile yaptık. Şu halde B yazan D8 hücresi Yeşil dolgulu olacaktır. yani doğru cevap B şıkkı anlamında...

İkinci kısım ise Grafik
şekli vermek için
=YİNELE("I";KYUVARLA(100*H7;1))
Bu formülün anlamı : Büyük I harfinden yan yana tekrarlayarak grafik görünümü elde ediyoruz. Tekrar adedini veren ise
KYUVARLA(100*H7;1) : 7. soruda A şıkkı için tabloda H7 hücresinde 17,3% yazmakta... bunu 17 şeklinde Tamsayıya çevirme işlemi yapılıyor

Koşullu Biçimlendirme :
Öncelikle her bir şık için Normal yazı rengi tanımlıyoruz. Örneğimizde
A şıkkı : Mavi
B şıkkı : Koyu KIRMIZI
C şıkkı : Kavuniçi
D Şıkkı : Gri

Koşullu Biçimlendirme ile yapmak istediğimiz ise Hangi şık doğru ise onun yazı rengi Yeşil olsun şeklinde...
Bu durumda
F7 : F10 aralığına Biçimlendirme uyguluyoruz. Formülümüz

=$D7=İNDİS(Sayfa1!$C$6:$AA$6;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; )) şeklinde.

$D7 : F7 hücresi için D7, F8 için D8, F9 için D9 ve F10 için D10 a karşılık geliyor anlamında....

İNDİS(Sayfa1!$C$6:$AA$6;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; )) : Şıkların biçimlendirmesinde de aynı formül kullanıldı. Yani yukarıda açıklaması yapıldı.

=$D7=İNDİS(Sayfa1!$C$6:$AA$6;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; ))
Anlamı : D7 hücresinde yazan şık 7. sorunun doğru cevabı ise biçimlendir... Değilse kendi rengi ne ise o kalsın.

Sonuçta, 7. sorunun doğru cevabı B olduğundan, B de D8 de yazdığından, D8 de F8 e karşılık geldiğinden
F8 de yazan I harflerinin yazı rengi YEŞİL olacaktır....

Selamlar,
Önce formülü açıklayalım.... Formül Dinamik alan olması açısından bu şekilde yazıldı...
** Soru adedi 25 olmaz da 10 olur ya da 20 olur.
** Soru numaraları peşpeşe yazmaz da 1 , 3, 5, 9 , 2, 6 gibi yazabilir.
** Öğrenci sayısı da değişiklik seyredebilir.
=EĞERSAY(KAYDIR(Sayfa1!$C$9;;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7: )-1;KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$B$9:$B$10000);1);$D7)

D7 de A şıkkı yazıyor....
J2 de de Soru No yazıyor....

KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$B$9:$B$10000) ===>> Dinamik alan tanımlamak için kullanıldı. Bugün için tabloda 110 öğrenci var. Yarın belki 120 olur ya da 105 olur....
zzzzzz alfabetik sıralamaya bakarsanız en son sıradaki kelime gibi... Sayfa1!$B$9:$B$10000 de en son kelimeyi (Metini) aratmak istiyoruz. Yani Metin olarak B9 : B10000 aralığında en son dolu hücreye göre tablodaki satır sayısını verecek.... Tabloda 110 öğrenci var.
= KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$B$9:$B$10000) diye yazarsanız sonuç 110 olacaktır.

KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; ) ===>> J2 de yazan soru numarasının C7 : AA7 aralığında kaçıncı olduğunu hesaplar.
Örneğin J2 de 7 yazıyor olsun.. Tablomuza göre
= KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; ) yazarsanız.. Sonuç 7 çıkacaktır.

KAYDIR(Baş.Hücresi; Kaydırılacak satır adedi; kaydırılacak sütun adedi; Satır adedi olarak yükseklik; Sütun adedi olarak genişlik)
şeklindedir.

KAYDIR(Sayfa1!$C$9;;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; )-1;KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$B$9:$B$10000);1) bakacak olursak
Başlangıç hücremiz C9
Kaydırılacak satır adedi : 0 yani satır olarak kaymıyor... Bu durumda hala C9 dayız... (Eğer 0 yerine 2 yazsaydı 2 satır kayacaktı ve bu durumda C9 da C11 olacaktı.)
Kaydırılacak sütun adedi : KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; )-1 = 7 - 1 =6 6 kolon sağa kayacak... C9 daydık 6 kolon kayarak I9 a gelinriz. (Tablomuzda bakarsanız 7 no lu soru I kolonundadır.)
Satır adedi olarak Yükseklik : KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$B$9:$B$10000) = 110 satır. I9 daydık...Yani I9 dan başlayarak 110 satırlık alan...
I9 : I118 olacaktır.
Sütun adedi olarak genişlik : 1 yazılmış. Yani 1 kolon, ya da sadece I kolonu... (Burada 3 yazsaydı, genişlik 3 kolon olacak I9 : K118 olacaktı)

Bu durumda sonuç şöyle olacak
KAYDIR(Sayfa1!$C$9;;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; )-1;KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$B$9:$B$10000);1) = $I$9 : $I$118

Formülün tamamına bakarsak
=EĞERSAY(KAYDIR(Sayfa1!$C$9;;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; )-1;KAÇINCI("zzzzz";Sayfa1!$B$9:$B$10000);1);$D7) =
=EĞERSAY($I$9 : $I$118;$D7)
şeklinde olacak... yani 7 no lu soru için 7 nci sorunun kolonunda I9 dan başlayıp 110 öğrenci nin vermiş oldukları yanıtlarda A şıkkı kaç adettir onu sayıyoruz....

Woo.www Teşekkür Ederim Hocam Yavaş Yavaş Yorumlayarak Hareket Ediyorum

Koşullu Biçimlendirmeleri yazalım.
Öncelikle
D7 : D10 aralığında A, B, C, D olarak cevap şıkları var....
Örnek olarak yine 7. no lu soruyu alalım. 7 no lu sorunun doğru cevabını bulmamız gerekiyor
D7 : D10 aralığında Hücre değerine göre koşullu biçimlendirme var.. Formülü
=İNDİS(Sayfa1!$C$6:$AA$6;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; ))
Bunu inceleyelim.
KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; ) ===>> Bunu bir üst mesajda açıklamıştık... 7 no lu soru C7 : AA7 aralığında 7. sıradadır

=İNDİS(Sayfa1!$C$6:$AA$6;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; )) = İNDİS(Sayfa1!$C$6:$AA$6;7) şeklinde olacaktır.
Anlamı : C6 : AA6 aralığındaki 7. değeri bulup yazmak.
C6 : AA6 aralığında da Doğru cevap şıkları vardır... C6 : AA6 aralığındaki 7. değer 7. sorunun doğru cevap şıkkı olan B dir.

Bu durumda D7 : D10 aralığındaki şıklarda B yazan şık biçimlenecektir. Biz biçimlendirmeyi YEŞİL Renk DOLGU ve beyaz YAZI ile yaptık. Şu halde B yazan D8 hücresi Yeşil dolgulu olacaktır. yani doğru cevap B şıkkı anlamında...

İkinci kısım ise Grafik şekli vermek için
=YİNELE("I";KYUVARLA(100*H7;1))
Bu formülün anlamı : Büyük I harfinden yan yana tekrarlayarak grafik görünümü elde ediyoruz. Tekrar adedini veren ise
KYUVARLA(100*H7;1) : 7. soruda A şıkkı için tabloda H7 hücresinde 17,3% yazmakta... bunu 17 şeklinde Tamsayıya çevirme işlemi yapılıyor

Koşullu Biçimlendirme :
Öncelikle her bir şık için Normal yazı rengi tanımlıyoruz. Örneğimizde
A şıkkı : Mavi
B şıkkı : Koyu KIRMIZI
C şıkkı : Kavuniçi
D Şıkkı : Gri

Koşullu Biçimlendirme ile yapmak istediğimiz ise Hangi şık doğru ise onun yazı rengi Yeşil olsun şeklinde...
Bu durumda
F7 : F10 aralığına Biçimlendirme uyguluyoruz. Formülümüz

=$D7=İNDİS(Sayfa1!$C$6:$AA$6;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; )) şeklinde.

$D7 : F7 hücresi için D7, F8 için D8, F9 için D9 ve F10 için D10 a karşılık geliyor anlamında....

İNDİS(Sayfa1!$C$6:$AA$6;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; )) : Şıkların biçimlendirmesinde de aynı formül kullanıldı. Yani yukarıda açıklaması yapıldı.

=$D7=İNDİS(Sayfa1!$C$6:$AA$6;KAÇINCI($J$2;Sayfa1!$C$7:$AA$7; ))
Anlamı : D7 hücresinde yazan şık 7. sorunun doğru cevabı ise biçimlendir... Değilse kendi rengi ne ise o kalsın.

Sonuçta, 7. sorunun doğru cevabı B olduğundan, B de D8 de yazdığından, D8 de F8 e karşılık geldiğinden
F8 de yazan I harflerinin yazı rengi YEŞİL olacaktır....

Tamam Hocam Hepsini Tek tek Yaparak Gidiyorum Daha İyi Oluyor

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
60