Soru Excel Dosyasının belirli süre ile kullanımı

ERMAN.SAYINALP

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

İstek üzerine emek verilerek hazırlanmış bir Excel Dosyasının, verildiği kişinin belirli bir ücret ve süre ile kullanmasına izin verilmesi, ücret ödenmez ise Dosyanın imhasının sağlanmasına yönelik bir MAKRO'ya ihtiyaç duymaktayım.

Değerli yardımlarınızı rica ederim.

Buna benzer birkaç konu açılmıştı forumda.
Esas olarak önermiyoruz ama; AUTO_OPEN kodunda
-- belli bir tarih verilip bu tarihe göre;
-- bilgisayarınızda kendi belirleyeceğiniz bir konumda kayıtlı bir TXT belgedeki tarihe göre,
-- bilgisayarın MAC adresine göre,
-- bilgisayarın kullanıcı adına göre
gibi kontroller üzerinden, kritere uyulmaması halinde belgenin kapanması sağlanabilir elbette.
Ama SİLME/İMHA işi konusunda tereddütümü ileteyim.
Ayrıca makrolar etkineştirilmemişse, biraz merakı olan kişi belgenin her bir tarafına erişebilir, değiştirebilir vs.
Mevzu sadece belgede, bu uğraşı sıraında harcanan emeğe/zamana değer bir şeyin olup olmamasıdır.

Açık kaynak bir program üzerinden hazırlanan belgelerin/kodlamaların/programcıkların
SAHİPLİK konusu biraz tartışmalıdır ve muhtemel veri kaybının oluşturacağı hukuki sorunlar yaşamanızı da istemeyiz.

Bırakın insanlar belgeleri kulansın. Kendinizi tanıtıcı özel işaret koyma, e-posta adresi verme gibi bilgilendirici eklemeler hoş durur.
İlle de engel koyacağım diyorsanız, şifreli sayfa koruması, çalışma kitabı koruması, açılış şifresi (en etkilisi bence),
VBA kısmının şifrelenmesi gibi standart tedbirler yeterlidir diye düşünüyorum.

Şahsen ben şimdiye kadar yaptığım herhangi bir çalışma için, sizin aklınızdan geçen bir engellemeyi koyduğumu hatırlamıyorum.
Olmuşsa da bir-iki yi geçmez.

Sizinle aynı fikirdeyim, bu konuda bir beis yok !
Bir ihtiyaç sahibi (gelir -harçlık- elde etmek isteyen öğrenci) benden bir program istedi, bahsettiğim tarzda da yapılabilirse küçük de olsa para -harçlık- kazanabileceğini ifade etti, ben bu konuda deneyimli değilim, bu bakımdan destek istedim.
Ne yapalım, yardımcı olamadık :)
Selamlar...

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
2