Öğretmen Çizelgesinden Ders Programı Oluşturmak

Çözüldü Öğretmen Çizelgesinden Ders Programı Oluşturmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Yapılmaya Çalışılan Şudur.
Örnek Üzerinden Gidersek
1. Kayıt
Abdullah Acar'ın
-8/E sınıfına
- Çarşamba Günü
- 1. Saat'te ya da 08:30'da
-Seçmeli isimli dersi var.
Bu bilgilerle
Program sayfasından
- 8/E satırına
- Çarşamba sütununa
- 1. Saat'tine ya da 08:30 alanına
Dersin Adını ve alt satırına Öğretmenin Adını yazacak.
Sonuç bu şekilde olmalı sayfasında sonuç çıktısı sağlama amaçlı konulmuştur.

iki tabloda eşleşen bilgiler yer vermeye çalışılmıştır. Buna rağmen çizelgelerde ve tablolarda güncelleme gerekirse değişiklik yapılabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 8927

Ekli dosyayı görüntüle 8929

Ekli dosyalar

• Screenshot_8.webp
    Screenshot_8.webp
    79.5 KB · Görüntüleme: 50
  • Ders Programı.xlsm
    Ders Programı.xlsm
    75.7 KB · Görüntüleme: 8
  • Screenshot_9.webp
    Screenshot_9.webp
    190.2 KB · Görüntüleme: 48
Program sayfasında B5 hücresine aşağıdaki formülü uygulayıp sağa ve aşağı doğru kopyalayın.

NOT: Formüllerde ders çakışması kontrolü yok, sadece BOŞ/DOLU kontrolü var.
Mükerrerlik kontrolünü, Öğretmenler sayfası A4:H615 aralığını seçip

=TOPLA.ÇARPIM(($B$4:$B$615=$B4)*($C$4:$C$615=$C4)*($D$4:$D$615=$D4)*($E$4:$E$615=$E4)*($F$4:$F$615=$F4))>1
formülünü kullanarak dikkat çekici bir renkle yapabilirsiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Program sayfasında B5 hücresine aşağıdaki formülü uygulayıp sağa ve aşağı doğru kopyalayın.

=TOPLA.ÇARPIM(($B$4:$B$615=$B4)*($C$4:$C$615=$C4)*($D$4:$D$615=$D4)*($E$4:$E$615=$E4)*($F$4:$F$615=$F4))>1

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
@Ömer BARAN Bey elinize sağlık.
Mükerrer kayıt formülünü de ekledim.
Öğretmenler sayfasındaki veriler ders programından kopyala yapıştır şeklinde alındığı için el ile müdahale etmediğimiz sürece hata olmaz ama ben her ihtimale karşı onuda kullandım ve formül arşvime ekledim :)

Selamlar,

Dokumanınızı dün inceledim.
Elde edilen Haftalık Ders Programının kullanılma amacını tam bilemiyorum....

Belki işinize yarayabilir düşüncesiyle, bugün bulabildiğim ilk fırsatta,
Sorgulama ve Mevcut Durumu görebilme amaçlı olarak kullandığımız dokumanı sizin duruma uyarladım...
Mesajınıza göre söylersem eğer, Belki sizin beklentinizi karşılamayacaktır... Farklı bir fikir olarak düşünebilirsiniz....

Kısaca anlatırsam,
5 kullanılan sayfa var...
Ana sayfası tüm bu sayfalara gidişin sağlandığı sayfa olmakta.
1615279920301.webp

Sayfada sağ tarafta, Güncel Gün - Saate göre sınıf ya da öğretmen seçerek mevcut durum sorgulaması var.
Ana sayfası, sayfa korumalı... Şifresi yoktur.

Bir örnek de, Sınıf için haftalık ders programı
1615280100262.webp

Bu sayfa ve Öğretmen Ders Programı sayfası da sayfa korumalı.. Şifreleri yoktur.
Her iki sayfada da yapılacak tek işlem açılır listeden sınıf ya da öğretmen seçmek...

Diğer iki sayfa ise, korumasız.. Birisi, sizin Öğretmenler bazındaki ders liste sayfanız... Diğeri ise sınıf - öğretmen - dersler - ders saatleri - MEB öğretim yılı takvimi - tatiller bulunan Veri sayfasıdır...

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,

Dokumanınızı dün inceledim.
Elde edilen Haftalık Ders Programının kullanılma amacını tam bilemiyorum....

Belki işinize yarayabilir düşüncesiyle, bugün bulabildiğim ilk fırsatta,
Sorgulama ve Mevcut Durumu görebilme amaçlı olarak kullandığımız dokumanı sizin duruma uyarladım...
Mesajınıza göre söylersem eğer, Belki sizin beklentinizi karşılamayacaktır... Farklı bir fikir olarak düşünebilirsiniz....

Kısaca anlatırsam,
5 kullanılan sayfa var...
Ana sayfası tüm bu sayfalara gidişin sağlandığı sayfa olmakta.
1615279920301.webp

Sayfada sağ tarafta, Güncel Gün - Saate göre sınıf ya da öğretmen seçerek mevcut durum sorgulaması var.
Ana sayfası, sayfa korumalı... Şifresi yoktur.

Bir örnek de, Sınıf için haftalık ders programı
1615280100262.webp

Bu sayfa ve Öğretmen Ders Programı sayfası da sayfa korumalı.. Şifreleri yoktur.
Her iki sayfada da yapılacak tek işlem açılır listeden sınıf ya da öğretmen seçmek...

Diğer iki sayfa ise, korumasız.. Birisi, sizin Öğretmenler bazındaki ders liste sayfanız... Diğeri ise sınıf - öğretmen - dersler - ders saatleri - MEB öğretim yılı takvimi - tatiller bulunan Veri sayfasıdır...

Çok güzel olmuş. Ufkumu açtı. Ben tasarım konusuna hiç bakmıyordum böyle çok şık ve kullanışlı olmuş. Elinize sağlık. :love:

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üstadım 2 pencerede düzenlediğiniz NOT: yazan alandaki formülü Öğretmenler sayfası A4:H615 aralığını seçip hücrelere mi yapıştıracağız. Koşullu Biçimlendirmeye mi yazacağız? lütfen detay belirtir misiniz?

Ömer BARAN üstadım. Koşullu biçimlendirme yapmıştım. Dün neyi deneyeceğimi bulamamıştım. Sabah ders saatlerini aynı yapınca biçim değişikliğini gördüm. Harika olmuş.